VIEDEŇ, BRATISLAVA. Mal to byť obyčajný teambuilding zamestnancov vedenia rakúskeho ministerstva vnútra. Na kanoe na jednom z ramien Dunaja boli v lete 2017 šéf služobného úradu a jeden z najvplyvnejších ľudí na ministerstve Michael Kloibmüller, riaditeľ polície, šéf imigračného úradu aj manželka súčasného rakúskeho kancelára Karla Nehammera, ktorá vtedy na ministerstve pracovala. Práve pre jej nešikovnosť sa kanoe prevrátilo a ľudia z vedenia ministerstva skončili v Dunaji.
Na prvý pohľad nepodstatný incident z ministerského teambuildingu je však jednou z ústredných tém najväčšej špionážnej kauzy, ktorú Rakúsko v posledných týždňoch zažíva.
Bezprostredne po incidente totiž svoje zmočené telefóny odovzdali zamestnancovi Spolkového úradu na ochranu ústavy a boj proti terorizmu (BVT), aby z nich zachránil dáta. IT technik však obsah telefónov nakopíroval a dal ich Egistovi Ottovi, ďalšiemu pracovníkovi rozviedky. Ott neskôr dáta z telefónov šéfa polície či šéfa služobného úradu predal Rusku.
Minulý týždeň Otta zatkla polícia, keďže pre Rusov zrejme pracoval roky. Kauza však ukazuje, že ruskí agenti sa infiltrovali nielen do rakúskych tajných služieb.
V článku sa dočítate:
- Kto je Egisto Ott a prečo ho zatkli za špionáž.
- Ako riaditeľ nemeckej firmy donášal Rusku.
- S kým sa obvinený špión stretával.
- Prečo majú z kauzy stres členovia vlády aj opozícia.
Od kanoe k FSB
Vzťahy Rakúska a Ruska boli v centre pozornosti najmä v roku 2019, keď bola pri moci Slobodná strana Rakúska (FPÖ). Viacerí jej členovia sa netajili blízkym postojom k vláde Vladimira Putina – strana oficiálne uzatvorila dohodu o spolupráci s Putinovým Jednotným Ruskom a ministerka zahraničných vecí Karin Kneisslová dokonca Putina pozvala na svoju svadbu, kde s ním tancovala.
Strana stála aj za pochybnou raziou v sídle rakúskej rozviedky BVT. Dôsledkom bolo, že viacerí západní spojenci vrátane Veľkej Británie a Holandska obmedzili množstvo citlivých informácií, ktoré si vymieňali s Rakúšanmi. BVT napokon pre početné škandály rakúska vláda v roku 2021 rozpustila.
Ešte predtým sa však rakúska polícia začala zaujímať o viaceré osobnosti priamo v rozviedke, medzi nimi aj o Egista Otta. Pre zneužitie právomocí v rámci rozviedky ho vyšetrovali už od roku 2017, tvrdí nemecký magazín Spiegel. Ott si často preposielal citlivé informácie zo svojho služobného e-mailu na súkromný a zahraničné rozviedky upozorňovali na to, že môže špehovať pre Rusov.
Ott pritom nekonal sám – dáta z utopených mobilov aj zabezpečený laptop odovzdal svojmu bývalému nadriadenému z rozviedky, Martinovi Weissovi. Ten od roku 2018 pracoval ako konzultant pre rakúskeho podnikateľa Jana Marsaleka.
Marsalek bol prevádzkový riaditeľ nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard, ktorá však v roku 2020 skrachovala. Spoločnosti totiž chýbali takmer dve miliardy eur, ktoré vykazovala vo svojom účtovníctve. Marsalek po krachu spoločnosti ušiel do Ruska. Pre ruské tajné služby však tento podnikateľ pracoval už najmenej od roku 2010, vyplýva z článkov denníkov Der Standard, Der Spiegel, televízie ZDF a ruského webu The Insider.
Práve Weiss mal Marsalkovi vďaka kontaktom v BVT zabezpečovať citlivé informácie nielen o biznis partneroch, ale aj o politikoch. Všetko naznačuje tomu, že Marsalek dostal priamo k ruskej tajnej službe FSB kópie mobilných telefónov z rakúskeho ministerstva a ukradnutý laptop. Tie mu odovzdal Egisto Ott, ktorý ich mal od technika k dispozícii.

Marsalek tiež koordinoval sieť ruských agentov, ktorých nedávno zatkli v Británii a ktorí Ottovi za jeho služby platili. „Chlapci, čo prepierajú, potvrdili: zajtra vyzdvihnú hotovosť, aby bola zajtra v Berlíne k dispozícii,“ napísal Marsalek podľa komunikácie, ktorú získala podľa denníka Der Standard britská rozviedka. Marsalek sa aktuálne skrýva v Rusku, Weiss zase v Spojených arabských emirátoch.
Ott sa podľa denníka Kronen Zeitung čiastočne k svojim činom priznal, nepodal ani odvolanie.
Zbližovanie sa s politikmi
Špionážna kauza teraz vyvolala obavy aj priamo v rakúskej vláde. „Ruská špionážna sieť ohrozuje našu krajinu infiltrovaním sa a využívaním politických strán a združení,“ povedal v pondelok podľa televízie ÖRF rakúsky kancelár Karl Nehammer. Na budúci týždeň tiež zvolal národnú bezpečnostnú radu, aby o špionážnej kauze rokovali.
Zadržaný Ott mal totiž intenzívne vzťahy s viacerými politickými stranami. Najčastejšie komunikoval s poslancom krajne pravicovej FPÖ Hans-Jörgom Jeneweinom, ktorého dom v roku 2021 prehľadala polícia práve pre podozrenia zo zneužívania tajných služieb. Ott sa však stretol aj so zástupcami liberálnej strany Neos, so stranou Zelených a sám bol členom Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ).
Obavy majú aj vládni ľudovci z ÖVP. Strany sa dotklo už to, keď pred dvoma rokmi začal internetový magazín Zackzack.at zverejňovať konverzácie práve z telefónu šéfa služobného úradu na ministerstve vnútra Michaela Kloibmüllera. Ešte predtým, ako sa k údajom dostali Rusi, si Rakúšania mohli prečítať o korupcii a rodinkárstve vo vysokej politike. Rakúska opozícia sa teraz snaží útočiť na ľudovcov a ukázať, že špionážna aféra a aktivity Egista Otta sa začali práve v čase, keď boli vo vláde aj oni.
„Rakúsko roky zanedbávalo svoju kontrarozviedku a pestovalo si priateľský vzťah k Rusku. To sa mu teraz v kauze Ott môže vypomstiť,“ napísal komentátor denníku Die Presse Daniel Bischof.