Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Most Francisa Scotta Keya v Baltimore sa po náraze ťažkej nákladnej lode musel zrútiť.
Keď taká ťažká loď, akou bola loď Dali plávajúca pod singapurskou vlajkou, narazí s takou silou do jedného z nadväzujúcich pilierov mosta, výsledkom je katastrofálna reťazová reakcia ako tá, ktorá sa odohrala v utorok skoro ráno.
„Ak sa zničí stĺp, konštrukcia sa v podstate zrúti,“ povedal Dan Frangopol, profesor mostného inžinierstva a rizík na Lehigh University v Pensylvánii, ktorý je prezidentom Medzinárodnej asociácie pre údržbu a bezpečnosť mostov. „Nie je možné prerozdeliť zaťaženie. Na takéto veci to nebolo navrhnuté.“
Žiadny mostný pilier by nevydržal náraz lode veľkosti Dali, hovorí Benjamin W. Schafer, profesor stavebného a systémového inžinierstva na Univerzite Johnsa Hopkinsa.
„Tieto kontajnerové lode sú obrovské,“ povedal Schafer. „A toto hlavné rozpätie [mosta] má dve podpery. Jednu nemôžete odobrať.“ Nehodu označil za „obrovské zlyhanie infraštruktúry“, ale nie pre zrútenie mosta; povedal, že lodný priemysel potrebuje systémy, ktoré udržia loď na trati, keď stratí energiu, ako to bolo na lodi Dali pred zrážkou.
Samotný most, po ktorom denne prešlo viac ako 30-tisíc vozidiel, sa zdal konštrukčne v poriadku. Jeho stav bol podľa údajov v Národnom zozname mostov na rok 2023, ktorý vedie Federálna správa ciest, hodnotený ako dobrý.
Predstavitelia štátu Maryland sa sústreďujú na pátracie a záchranné operácie a neposkytli údaje z inšpekcie. Predsedníčka Národnej rady pre bezpečnosť dopravy (NTSB) Jennifer Homendy uviedla, že získavanie podrobných informácií o histórii inšpekcií - a o tom, čo sa urobilo v reakcii na prípadné skoršie zistenia - bude ťažkopádnou a zdĺhavou súčasťou vyšetrovania agentúry.
Odborníci na bezpečnosť mostov a inžinierstvo však zdôrazňujú samostatný problém: ochranné bariéry.
V článku sa dočítate:
- aké bezpečnostné opatrenia na moste chýbali,
- že Japonsko o istom probléme lode už reportovalo,
- čo pomohlo zachrániť životy.
Stanovenie priorít
V roku 1977, keď sa most otvoril pre dopravu, boli mnohé lode menšie a normy na ochranu mostov pred nimi boli nižšie.
O niekoľko rokov neskôr narazila do mosta na Floride libérijská nákladná loď, ktorá podľa NTSB do zálivu Tampa zhodila autobus Greyhound, pickup a šesť osobných áut a zabila 35 ľudí. Táto smrteľná zrážka v roku 1980 pomohla v nasledujúcich rokoch prijať prísnejšie vnútroštátne normy pre mosty vrátane ochrany pred vybočujúcimi loďami, uviedli bezpečnostní experti.
Sherif El-Tawil, profesor stavebného a environmentálneho inžinierstva na Michiganskej univerzite s odbornými znalosťami v oblasti mostov, uviedol, že ak by Keyov most bol postavený po zavedení aktualizovaných noriem Americkej asociácie štátnych úradníkov pre diaľnice a dopravu, mohol ešte stáť.
„Som presvedčený, že by prežil,“ povedal El-Tawil.

Predstavitelia Marylandu v utorok neodpovedali na otázky o tom, aké ochranné zariadenia boli v blízkosti mosta a či stačili na to, aby vydržali tento typ kolízie.
Dva príklady ochranných opatrení, ktoré zrejme neboli na mieste, boli veľké blatníky určené na usmernenie námornej dopravy mimo podpier mosta a ostrov postavený okolo piliera, uviedol El-Tawil.
Niektoré štáty budujú takéto ochranné systémy okolo dôležitých mostov. Minulý rok predstavitelia spoločného mostného úradu New Jersey a Delaware oznámili práce na ôsmich 25 metrov širokých, kameňom vyplnených valcoch určených na ochranu mosta Delaware Memorial Bridge. Existujúca ochrana pilierov mostnej veže pochádza z roku 1951. „Dnešné tankery a lode sú väčšie a rýchlejšie ako tie z 50. a 60. rokov minulého storočia,“ uviedli úradníci pri oznámení projektu za takmer 93 miliónov dolárov.
Štátne ministerstvá dopravy „sú si vedomé nedostatkov týchto mostov“, povedal Roberto T. Leon, profesor mostného a stavebného inžinierstva. „Nie je to tak, že by o tom nevedeli. Je to otázka stanovenia priorít opráv. Ochrana mosta je veľmi nákladná záležitosť.“
Bez ďalších podrobností
Ian Firth, britský stavebný inžinier a projektant mostov, tvrdí, že ho neprekvapilo, ako rýchlo sa most po zásahu zrútil. Zasiahnutá podporná konštrukcia, ktorá by mala byť zo železobetónu, bola jednou z dvoch hlavných podpier, ktoré vykonávali „všetku prácu“ na udržanie mosta.
Povedal, že loď sa zrejme pred nárazom do mosta vychýlila na jednu stranu.
Zrútenie mosta, podobne ako iné nešťastia, je pravdepodobne výsledkom prekrývajúcich sa zlyhaní s nízkou pravdepodobnosťou, povedal Edward Tenner, historik a odborník na katastrofy - podobne ako keď sa diery v kope plátkov švajčiarskeho syra náhodou dokonale zoradia.
„Mohlo ísť o prípad, keď došlo k nepravdepodobnej sérii zlyhaní,“ povedal Tenner, autor knihy „Why Things Bite Back“ o technológiách a ich nepredvídateľných dôsledkoch. Ale dodal: „Mám podozrenie, že vzhľadom na potenciál takéhoto poškodenia malo byť vo vybavení takejto obrovskej lode viac rezervy. Nemal tam byť jeden bod zlyhania, ktorý by mohol viesť ku katastrofe.“
Americký minister dopravy Pete Buttigieg v utorok popoludní v Baltimore označil nehodu za „jedinečnú okolnosť“. „Neviem o moste, ktorý by bol skonštruovaný tak, aby vydržal priamy náraz lode takejto veľkosti,“ uviedol.
Loď bola pôvodne odtiahnutá do rieky Patapsco, ale remorkéry ju nesprevádzali až k mostu, uviedol John Konrad, kapitán lode vo výslužbe, ktorý vedie námornú spravodajskú webovú stránku gCaptain a je spoluautorom knihy o úniku ropy z ropnej plošiny Deepwater Horizon.
„Vždy je bezpečné ponechať vlečné člny," povedal Konrad. „Myslím si, že sa to presadí. Pobrežná stráž povie, že remorkéry musíte držať priviazané, kým neprejdete most.“
Na zázname vidieť, ako loď stráca elektrickú energiu, potom ju na chvíľu opäť získava a potom úplne stmavne. Loď sa potom stáča doprava, priamo ku konštrukčnej opore mosta.

Kormidlo sa mohlo zaseknúť v polohe, ktorá spôsobila, že sa loď otočila, uviedol vysokopostavený námorný úradník vo výslužbe, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity. Je tiež možné, že na to mohol vplývať prichádzajúci príliv, povedal.
„Je zrejmé, že loď nemohli ovládať. Nemohli loď zastaviť,“ povedal.
Nedostatok v systémoch lode Dali sa zistil pri júnovej kontrole lode, vyplýva zo záznamov. Inšpektori v čilskom prístave San Antonio objavili problém, ktorý sa podľa Tokijského MOU, medzivládneho regulačného orgánu pre lodnú dopravu v ázijsko-tichomorskom regióne, týkal „pohonných a pomocných strojov“. Problém bol zaradený do podkategórie „meradlá, teplomery a podobne“, ale neboli poskytnuté žiadne ďalšie podrobnosti o nedostatku. Podľa záznamov nebol problém natoľko závažný, aby bol dôvodom na zadržanie lode.
Po následnej inšpekcii sa zistilo, že loď Dali nemá žiadne nevyriešené nedostatky, čo podľa záznamov naznačuje, že problém bol vyriešený.
Guvernér štátu Maryland Wes Moore na utorňajšej tlačovej konferencii uviedol, že loď Dali stratila energiu a krátko pred nárazom nákladnej lode do mosta vydala núdzové volanie o pomoc. Núdzové volanie „mayday“ umožnilo úradníkom zastaviť premávku vozidiel smerujúcich cez most a zachránilo životy, povedal Moore.
Na tejto správne sa podieľali aj Erin Cox, Tom Jackman, Jon Swaine, Joyce Lee a Mark Johnson.