Text vyšiel pôvodne v agentúre Bloomberg.
Po tom, ako USA a ich spojenci rozbili pokus Islamského štátu o vytvorenie kalifátu v častiach Iraku a Sýrie, mohla verejnosť na Západe nadobudnúť dojem, že táto teroristická skupina je už problémom minulosti. Teraz sa však zdá, že organizácia mutuje do novej hrozby.
Islamský štát sa prihlásil k zodpovednosti za piatkový útok na koncertnú halu v Moskve, pri ktorom zahynulo najmenej 137 ľudí a ktorý bol najsmrteľnejším útokom v ruskej metropole od roku 2002. Ruský prezident Vladimir Putin odmietol verejné varovanie vydané americkými predstaviteľmi, ktorí poukázali na odnož známu ako ISIS-K, a namiesto toho sa snažil odvrátiť pozornosť verejnosti smerom ku Kyjevu.
„Putin odvrátil pozornosť od vojny na Ukrajine,“ povedal v rozhovore Alex Younger, bývalý šéf britskej zahraničnej bezpečnostnej agentúry MI6. Hoci Západ mal šťastie, že sa vyhol sérii útokov, „hrozba nikdy nezmizla“.
Toto je realitou nielen pre Rusko, ale aj pre západnú Európu, kde sa toto leto pripravujú veľké športové podujatia vrátane olympijských hier. Hrozba obnovenia islamistického terorizmu na Západe môže tiež zohrávať úlohu v americkej prezidentskej kampani, v ktorej sa zahraničná politika zrejme bude objavovať výraznejšie ako zvyčajne.
V článku sa dočítate:
- Prečo Francúzsko zvýšilo svoju bezpečnostnú pohotovosť.
- Kde ISIS aktívne verbuje členov.
- Akú úlohu v tom zohráva stiahnutie vojakov z Afganistanu.
Úroveň ohrozenia
Riaditeľka americkej národnej spravodajskej služby Avril Haines na marcovom vypočutí v Senáte povedala, že ISIS „zostáva významným problémom v boji proti terorizmu“.
Krviprelievanie v Moskve tento odkaz ešte viac posilnilo a vlády preň prehodnocujú úroveň ohrozenia tak, ako už nedávno v dôsledku vojny medzi Izraelom a Hamasom.
Francúzsko zvýšilo svoju bezpečnostnú pohotovosť na maximum niekoľko mesiacov pred usporiadaním letných olympijských hier v roku 2024. Prezident Emmanuel Macron uviedol, že toto rozhodnutie prišlo na základe „dôveryhodných a spoľahlivých informácií“ a že ISIS-K sa v posledných mesiacoch pokúsila o niekoľko útokov na francúzskom území.

Paríž má vlastnú trpkú skúsenosť s džihádistickým útokom na koncertnú halu, keď pri útoku na Bataclan a ďalšie miesta v roku 2015 zahynulo 130 ľudí.
Nemecko, ktoré bude od júna hostiť futbalové majstrovstvá Euro 2024, považuje teroristickú hrozbu za „akútnu“, uviedla ministerka vnútra Nancy Faeser pre denník Sueddeutsche Zeitung. Len minulý týždeň boli vo východonemeckej spolkovej krajine Thueringen zatknutí dvaja členovia Islamského štátu pre podozrenie z prípravy útoku na švédsky parlament.
Spojené kráľovstvo v posledných mesiacoch opakovane varovalo pred zvýšenou hrozbou zo strany ISIS-K a diskutovalo o nej s partnermi, uviedol úradník. Holandsko v decembri zvýšilo stupeň ohrozenia na „značný“ a varovalo pred „rizikami, ktoré predstavujú zradikalizovaní jednotlivci“ inšpirovaní teroristickými organizáciami.
Úplný rozpad dôvery
Podobne ako jej materská organizácia, ktorá prekvitala v Sýrii na začiatku občianskej vojny pred desiatimi rokmi, aj ISIS-K sa objavila ako sila v Afganistane po chaotickom stiahnutí USA v roku 2021. K znamená Chorasán, starobylý názov časti sveta, ktorá sa rozprestiera od Afganistanu až po oblasti Pakistanu a stredoázijských štátov bývalého sovietskeho zázemia Ruska.
Patrí sem aj Tadžikistan, odkiaľ pochádzajú štyria podozriví zatknutí v súvislosti s útokom v Moskve. Táto hornatá republika s desiatimi miliónmi obyvateľov je najchudobnejším štátom strednej Ázie a už roky bojuje proti islamistickým povstalcom, ktorí spochybňujú jej dlhoročného autokratického vládcu Emomaliho Rahmona.
Rusko má v Tadžikistane vojenskú základňu, ktorú posilnilo, aby „čelilo teroristickej hrozbe“ po tom, ako USA prenechali Afganistan Talibanu. Aj ďalšie stredoázijské štáty vrátane Kazachstanu v posledných rokoch bojovali proti útokom islamistických militantov.

V januárovej správe OSN o globálnej hrozbe ISIS sa uvádza, že ISIS-K v poslednom čase aktívne verbuje v Tadžikistane, pričom sa zameriava na získavanie sklamaných talibancov a zahraničných bojovníkov. ISIS a jeho pobočky „si zachovali schopnosť uskutočňovať teroristické útoky a projektovať hrozbu mimo oblastí svojho pôsobenia,“ uvádza sa v správe.
No keď USA upozornili ruských predstaviteľov na potenciálnu hrozbu útoku v Moskve, Rusi na tieto informácie údajne nereagovali. Putin tri dni pred útokom odmietol varovania ako pokus Západu „zastrašiť a destabilizovať [ruskú] spoločnosť“.
Toto ignorovanie podčiarklo takmer úplný rozpad dôvery medzi Ruskom a Západom, odkedy Putin nariadil inváziu na Ukrajinu vo februári 2022. Nedostatok koordinácie spôsobuje medzery v bezpečnostnom prostredí, ktoré môžu organizácie ako ISIS-K využiť na útoky s cieľom zviditeľniť sa a získať ďalších členov.
Nezamýšľané dôsledky
Predpokladá sa, že ISIS-K stojí za smrtiacimi bombovými útokmi v Iráne v blízkosti hrobu iránskeho veliteľa Kásema Solejmáního, pri ktorých 3. januára zahynula takmer stovka ľudí. Údery extrémistickej sunnitskej skupiny, ktorá ideologicky vystupuje proti Iránu ovládanému šiitmi, hrozili ďalším vyostrením napätia na Blízkom východe, ktoré už aj tak narastalo v dôsledku vojny v Pásme Gazy.
Pozorovateľom zahraničnej politiky vzostup ISIS-K pripomína nezamýšľané dôsledky rozhodnutia prezidenta Joea Bidena stiahnuť americké sily z Afganistanu - čím sa ukončila najdlhšia americká vojna - viac ako 20 rokov po útokoch z 11. septembra, po ktorých nasledovala vojenská intervencia USA s cieľom odstrániť džihádistický terorizmus. Hrozbu nikdy nezahnali, len sa zmenila.
Republikáni v Snemovni reprezentantov vedú vyšetrovanie spôsobu stiahnutia vojsk a v lete plánujú zverejniť záverečnú správu, ktorá bude pravdepodobne veľmi kritická. Bidenov republikánsky rival Donald Trump zároveň dlhodobo presadzuje návrat k izolacionizmu, ktorý sa pri obnovenej teroristickej hrozbe môže ukázať ako ťažko udržateľný.
Ako minulý rok v Kongrese povedala Christine Abizaid, riaditeľka amerického Národného protiteroristického centra: ISIS-K je „aktérom hrozby, ktorý ma znepokojuje najviac“.
Na tejto správe sa podieľali aj Ania Nussbaum, Samy Adghirni, Kitty Donaldson a Alex Wickham.