MOSKVA. Kremeľ sa odmietol vyjadriť k vyšetrovaniu piatkového teroristického útoku v Krasnogorsku pri Moskve.
Hovorca Dmitrij Peskov ponechal bez odpovede otázky na zapojenie teroristickej organizácie Islamský štát, ktorá sa predtým prihlásila k zodpovednosti, aj otázky ohľadom zúboženého stavu podozrivých.
Tí sa postavili pred súd, podľa portálu Meduza sa na neverejnom pojednávaní údajne všetci k činu priznali.
Moskovský súd obvinil Dalerdžona Mirzojeva (32), Saidakramiho Račabalizodu (30), Muchammadsobira Faizova (19) a Šamsidina Fariduniho (25) zo spáchania skupinového teroristického útoku a nariadil im vyšetrovaciu väzbu do 22. mája.
Vyšetrovanie pokračuje
Útok v koncertnej hale Crocus City Hall si vyžiadal najmenej 137 mŕtvych a 180 zranených. Ide o najsmrteľnejší obdobný útok v Rusku za posledné desaťročia.
Záchranárske tímy budú trosky požiarom zničeného centra Crocus City Hall prehľadávať najmenej do utorka. Vyšetrovatelia však už dali povolenie, aby návštevníkom centra vydali zo šatní ich osobné veci. Vyzdvihnúť si môžu už aj autá z vonkajších parkovísk.

Ruské bezpečnostné sily zadržali štyroch mužov v sobotu spolu s ďalšími siedmimi osobami podozrivými z účasti na útoku. Moskva naznačovala ich spojenie so susednou Ukrajinou, k útoku sa ale opakovane prihlásila teroristická organizácia Islamský štát. Kyjev akékoľvek zapojenie dôrazne poprel.
"Vyšetrovanie pokračuje a bolo by nevhodné, aby ho prezidentská kancelária komentovala," uviedol Peskov.
Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin nemá v pláne navštíviť miesto tragédie, kam pritom ľudia od soboty nosia kvety, sviečky či plyšové hračky na pamiatku obetí útoku.
Doplnil, že Putin sa v pondelok zúčastní na zasadnutí predstaviteľov bezpečnostných a sociálnych rezortov, ktorí budú diskutovať o opatreniach prijímaných v súvislosti s teroristickým útokom.
Hovorca dodal, že Kremeľ zvažuje dodatočné opatrenia na podporu tých fyzických a právnických osôb, ktoré teroristický útok zasiahol.
Obvinenia z mučenia
Hovorca Kremľa ponechal bez komentára aj otázky ohľadom stavu podozrivých.
Podľa medializovaných správ jeden z mužov mal obväzom previazané ucho, ďalší mal modriny a podliatiny na tvári, iný mal okolo krku zvyšok plastovej tašky. Štvrtého doviezli do súdnej siene na invalidnom vozíku, počas celého procesu sedel so zavretými očami a dohliadali naňho lekári.
Bezpečnostné zložky podľa miestnych médií jednému z mužov počas výsluchu odrezali ucho. Agentúra AP uviedla, že toto tvrdenie nedokáže nezávisle overiť.
"Túto otázku nechávam bez odpovede," reagoval na obvinenia z mučenia podozrivých Peskov a odmietol sa vyjadriť aj k totožnosti zvyšných siedmich zadržaných v súvislosti s činom.
Kremeľ odmietol, že by ohľadom teroristického útoku udržiaval nejaké kontakty so západnými krajinami. Tie na čele s USA predtým varovali pred možnosťou teroristického útoku počas veľkého verejného zhromaždenia na ruskom území a Washington v piatok uviedol, že má ohľadom tragédie v Crocus City Hall spravodajské informácie.
"Naše služby pracujú samostatne. O pomoci (iných štátov) teraz nie je reč," uviedol Peskov.
Trest smrti?
Témou tlačového brífingu v Kremli bol aj trest smrti, o ktorom sa v súvislosti s trestami pre páchateľov teroristického činu v posledných dňoch v Rusku začalo hovoriť.
Peskov uviedol, že prezidentský úrad sa týchto diskusií nezúčastňuje, po najvyššom treste ale volal okrem iného bývalý ruský prezident a premiér a súčasný podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev.
"Musia byť zabití? Musia. A budú," napísal na sociálnej sieti.
Trest smrti sa v Rusku neuplatňuje od roku 1996, keď sa krajina vstúpila do Rady Európy, a alternatívou sa stalo doživotie.