Mala by Európska únia mať vlastné ozbrojené sily? Mala by sa Ukrajina stať členským štátom Únie? A mali by byť politici, ktorí šíria dezinformácie, vykázaní zo sociálnych sietí?
Ak vás zaujíma, ako tieto a podobné témy vidia obyvatelia iných európskych krajín, teraz máte príležitosť zistiť to z prvej ruky. Kampaň Europe Talks pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu pozýva obyvateľov Európskej únie, aby spolu diskutovali o dôležitých - aj kontroverzných - otázkach, ktorým kontinent čelí.
Denník SME je jedným z partnerov z jedenástich krajín, ktorí sa zúčastňujú na projekte Europe Talks, ktorý vznikol na základe iniciatívy nemeckej platformy ZEIT ONLINE.
Ako sa zapojím?
Od 25. marca do 20. mája 2024 sa v článkoch denníka SME budú objavovať anketové otázky. Po kliknutí na odpoveď na otázku sa vám zobrazí ďalších osem otázok. Ak ich zodpoviete, nasleduje segment troch otvorených otázok, na ktoré treba odpovedať v angličtine - z vašich odpovedí sa váš budúci konverzačný partner dozvie niečo o vás.
Následne si môžete vybrať, v ktorom týždni by ste sa chceli zúčastniť na konverzácii. K dispozícii je osem aprílových a májových sobôt.
S kým a ako budem diskutovať?
Algoritmus My Country Talks, ktorý bol už odskúšaný na európskej aj na národných úrovniach, priradí každého účastníka do dvojice s niekým z účastníkov z inej európskej krajiny a s opačnými politickými názormi. Účastníci si potom sami dohodnú, na akej platforme sa stretnú, aby sa mohli porozprávať. Najčastejšie ľudia využívajú videohovory, ale rozhovor môže prebiehať aj cez telefón alebo dokonca osobne.
Z ktorých krajín budú účastníci?
Do projektu sa okrem nemeckého Zeit Online zapojili aj Daily Mirror z Veľkej Británie, Der Standard z Rakúska, Efimerida Ton Syntakton z Grécka, Euractiv z Belgicka, Gazeta Wyborcza z Poľska, Il Fatto Quotidiano z Talianska, LRT z Litvy, N1 zo Srbska, PressOne z Rumunska, EuroZine z Rakúska, Krytyka Polityczna z Poľska, El Diario zo Španielska, Voxeurop z Belgicka a slovenský denník SME.

Ako dobre musím vedieť po anglicky?
Angličtina je spoločným jazykom projektu a potrebujete ju ovládať dostatočne dobre na to, aby ste dokázali hovoriť s človekom, ktorého vám v projekte priradia na spoločnú diskusiu.
Čo je projekt Europe Talks?
Iniciatíva Europe Talks vychádza z pôvodného formátu Germany Talks, s ktorým prvýkrát prišiel ZEIT ONLINE v roku 2017 so zámerom prepojiť ľudí s rôznymi politickými názormi a umožniť im spolu diskutovať. V roku 2018 sa formát rozrástol na medzinárodnú platformu My Country Talks a odvtedy sa na nej zúčastnilo už 41 krajín a viac ako 290,000 ľudí po celom svete.
Europe Talks 2024 je už štvrtým pokračovaním projektu na európskej úrovni. Projekt od svojho vzniku získal viacero ocenení, vrátane Ceny Jeana Monneta za európsku integráciu. Europe Talks 2024 je spolufinancovaný z programu Európskej komisie CERV.