BRATISLAVA. Bývalý slovenský minister zahraničných vecí prekvapivo zvíťazil v prvom kole prezidentských volieb, píše svetová tlač po voľbách.
V druhom kole sa Ivan Korčok stretne s bývalým premiérom Petrom Pellegrinim, kľúčovým spojencom populistického premiéra Roberta Fica. Pre toho sú prezidentské voľby šancou posilniť svoju moc, píše britský denník The Guardian . Ficových kritikov rozhnevalo jeho prílišné približovanie sa k Rusku a opozičné sily chcú protiváhu k jeho vláde, dodáva denník.
The Guardian si všíma aj výsledok „Rusku nakloneného bývalého šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina“, ktorý získal tretí najväčší počet hlasov po tom, čo získal podporu od nacionalistickej strany SNS, ktorá je tiež vo vládnej koalícii. Jeho voliči by mohli pomôcť Pellegrinimu, dodáva denník.
Slovenské voličstvo polarizovala vojna na Ukrajine, vysoká inflácia a chaotické vládnutie v rokoch 2020 až 2023, vysvetľuje The Guardian. Prieskumy verejnej mienky pred sobotnými voľbami však ukazovali, že Pellegrini vedie a je pravdepodobným víťazom duelu s Korčokom.
Podľa maďarského nezávislého portálu 444 by bola prípadná porážka predsedu druhej najsilnejšej strany vládnej koalície zároveň prehrou celej koalície.
„Tieto voľby ukážu, či masové protesty, ktoré sa v posledných týždňoch odohrali v Bratislave a iných väčších mestách, podporujú aj ľudia, ktorí zvyčajne vo volebných miestnostiach vyjadrujú svoj nesúhlas,“ povedal pre The Guardian politológ z Ekonomickej univerzity Radoslav Štefančík.
Upevniť moc Fica
Prezident je na Slovensku do značnej miery iba ceremoniálnym postom, no víkendové voľby boli podľa The New York Times ostro sledované ako skúška síl medzi tými, ktorí chcú, aby polarizovaná stredoeurópska krajina nasledovala Maďarsko v posune k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, a tými, ktorí chcú udržať krajinu spojenú so Západom.
V druhom kole sa tak proti sebe postavia bývalý diplomat nepriateľský voči Kremľu Ivan Korčok a Peter Pellegrini, politik naklonený Rusku spriaznený so slovenským populistickým premiérom, píše The New York Times.
Aj New York Times predpokladá, že Pellegrini by v druhom kole mohol ťažiť z voličov, ktorí v sobotu podporili Štefana Harabina. Toho denník charakterizuje ako nacionalistu, ktorý je proti NATO. Harabin odsúdil Korčoka aj Pellegriniho, takže mnohí jeho voliči nemusia voliť v druhom kole vôbec, vysvetľuje The New York Times.
Víťazstvo Pellegriniho v ďalšom kole by odbrzdilo Ficove ambície. Výhra Korčoka by s najväčšou pravdepodobnosťou viedla k zopakovaniu súčasnej situácie medzi vládou a prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Čaputová, oddaná zástankyňa Ukrajiny, využila svoje obmedzené právomoci na to, aby zabránila Ficovi v odklone Slovenska na rovnakú cestu, na akej je Maďarsko. Maďarský premiér Viktor Orbán sa odklonil od NATO smerom k Moskve, získal pevnú kontrolu nad spravodajskými médiami a obmedzil nezávislosť súdnictva, objasňuje americký denník.
„Pellegriniho podporuje populistický premiér Fico, ktorý spochybňuje suverenitu Ukrajiny. Korčok je presvedčený proukrajinský politik, rovnako ako odchádzajúca prezidentka Čaputová, kritička vlády, ktorá sa rozhodla nekandidovať na druhé funkčné obdobie,“ uviedol poľský denník Rzeczpospolita.
O tesnom súboji v druhom kole píše aj agentúra AP, ktorá pripomína, že Korčok, ktorý neochvejne podporuje slovenské členstvo v NATO a EÚ v minulosti pôsobil aj ako veľvyslanec v Spojených štátoch a v Nemecku.
Pellegriniho víťazstvo by pomohlo upevniť moc Roberta Fica, pretože by tak spolu so svojimi spojencami dostal pod kontrolu všetky strategické posty v štáte, pripomína agentúra, ktorá Pellegriniho charakterizuje aj ako politika, ktorý uprednostňuje pevnú ruku štátu.
Hrádza proti úpadku demokracie
Politico zase pripomína čas, keď bol Fico nútený odstúpiť z funkcie pre škandál okolo vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
„Po vražde sa politická dynamika úplne zmenila, hlavnou témou sa stala politická korupcia a jej trestnoprávne dôsledky,“ povedal pre Politico politológ Grigorij Mesežnikov, šéf Inštitútu pre verejné otázky.
Podľa jeho slov je dnes situácia iná, pretože sa Ficova strana vrátila k moci – buduje v podstate autoritársky systém a snaží sa zmeniť zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska. „Pellegrini reprezentuje tento trend,“ uviedol.
Ústava krajiny z roku 1993 dáva prezidentovi prevažne ceremoniálne právomoci, ale počas troch desaťročí nezávislosti krajiny bola sila prezidenta často zakorenená v jeho mäkkej sile ako hrádze proti úpadku demokracie, vysvetľuje Politico.
Pripomína prvého prezidenta Michala Kováča, ktorý zosobnil odpor proti Vladimírovi Mečiarovi v 90. rokoch natoľko, že bezpečnostné zložky uniesli Kováčovho syna a v kufri auta ho odviezli do Rakúska, kde mal čeliť obvineniam z medzinárodných podvodov, ktoré boli neskôr stiahnuté.

Debata ako v Moskve
Televízia Al-Džazíra slovenské voľby charakterizuje ako voľbu medzi Ruskom a Západom. Vracia sa k finálovej debate všetkých kandidátov na RTVS a cituje protieurópske vyjadrenia neúspešného kandidáta Milana Náhlika aj výroky Štefana Harabina o tom, že je proti protiruským sankciám. Aj preto debata miestami znela, akoby sa odohrávala v Moskve, píše Al-Džazíra.
Korčokovo víťazstvo by mohlo zachovať liberálny hlas na Slovensku. „Prezident nemá výkonnú moc, ale ľudia ho počujú. Jeho hlas môže byť veľmi silný. Môže hovoriť v parlamente, na celonárodnej televízii. Je to veľmi rešpektovaná pozícia,“ uviedol pre Al-Džazíru komentátor Michal Hvorecký.
Pellegrini po parlamentných voľbách prijal menej závažný post predsedu parlamentu s vedomím, že s podporou Smeru by sa mohol posunúť do čela štátu. Korčoka zase podporujú Progresívne Slovensko, Kresťanskodemokratické hnutie a Sloboda a solidarita. Práve oni sa po jesenných parlamentných voľbách márne snažili presvedčiť Pellegriniho, aby sa k nim pripojil výmenou za premiérsky post, informuje 444.
Reakcia býka na červenú šatku
The Kyiv Post dodáva, že nedávny posun Slovenska smerom k Rusku podľa analytikov narazil na prekážku. Od oboch sa všeobecne očakávalo, že sa dostanú do druhého kola, hoci Pellegrini bol miernym favoritom.
„Žiadne prieskumy však nepredpokladali, že by Korčok získal päťbodový náskok pred svojim rivalom,“ pre agentúru AFP povedal Tomáš Koziak, politológ z University of International Business ISM. „Teraz sa zdá, že je silným kandidátom.“
Podľa Koziaka existuje šanca, že sa „orbanizácia Slovenska nepodarí“, ak Korčok vyhrá, ale v snahe získať prívržencov ostatných kandidátov stojí pred ťažšou úlohou ako Pellegrini, ktorý si pravdepodobne nakloní Harabinových nacionalistických voličov.
„Pellegrini bude Korčoka opisovať ako človeka s prozápadným sklonom v snahe prilákať Harabinových voličov, ktorí na túto tému reagujú ako býk na červenú šatku,“ povedal Koziak. Očakáva, že Fico použije „agresívne, proruské a protizápadné nálady“, aby naklonil voličov smerom k Pellegrinimu.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)