Správu priebežne aktualizujeme
MOSKVA. Desiatky ľudí zahynuli po tom, čo ozbrojenci v bojových uniformách spustili paľbu v koncertnej sále v meste Krasnogorsk na západnom okraji Moskvy.
V sieni Crocus City Hall sa malo konať vystúpenie rockovej kapely Piknik. Tesne pred začiatkom koncertu začali do ľudí strieľať piati ozbrojenci, píše portál Meduza.
Pri útoku zahynulo najmenej štyridsať ľudí, medzi nimi aj deti. Najmenej ďalšia stovka je zranených, píšu ruské médiá.
Totožnosť útočníkov ani ich motív nie je zatiaľ známy. Ruské bezpečnostné zložky po páchateľoch útoku pátrajú.
Budova horí
Korešpondent RIA Novosti uviedol, že muži strieľali z automatických zbraní. Podľa štátnej agentúry TASS v budove došlo aj k výbuchu a vypukol požiar, zasahuje tam polícia a záchranári.
Portál upozornil na videá zdieľané na sociálnych sieťach, na ktorých ľudia utekajú z koncertnej siene. Na ďalších záberoch z budovy je počuť streľba, na zemi ležia nehybné telá.

Horela asi tretina budovy, videá na sociálnych sieťach ukazujú, ako sa z budovy valia čierne oblaky dymu. Šírenie plameňov sa hasičom podarilo zastaviť, z oblasti evakuovali obyvateľov.
Evakuácia prebiehala aj v nákupných centrách v Petrohrade, píše Meduza. Ruskí používatelia hlásia aj masívny výpadok sociálnych sietí Telegram a Vkontakte, ktoré sú populárne v Rusku.
Loading
...
Varovanie pred útokom
Pred teroristickým útokom v Moskve varovali americké tajné služby ešte 7. marca, podľa vtedy publikovaných informácií očakávali útok v najbližších 48 hodinách.
Veľvyslanectvo Spojených štátov v Moskve vtedy vyzvalo svojich občanov, aby sa vyhýbali veľkým verejným zhromaždeniam v ruskom hlavnom meste. K výzve sa následne pripojili aj veľvyslanectvá ďalších krajín.
Putin tento týždeň varovanie amerických diplomatov odmietol ako vyhrážanie a pokus Západu "zastrašiť a destabilizovať našu spoločnosť".
Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Maria Zacharova povedala, že ak mala americká vláda informácie o chystanom útoku, mala ich okamžite zdieľať.
Biely dom tvrdí, že nemajú informácie o tom, kto je za útokom a vyjadril sústrasť obetiam streľby. "V myšlienkach sme s obeťami tejto hroznej streľby," povedal reportérom hovorca Rady USA pre národnú bezpečnosť John Kirby, podľa ktorého sú zábery útoku "jednoducho strašné a je ťažké sa na ne pozerať".
Loading
...
Ukrajina odmieta zodpovednosť
"V tejto chvíli nič nenasvedčuje tomu, že do streľby bola zapojená Ukrajina alebo Ukrajinci," upozornil zároveň Kirby s tým, že v tejto fáze je príliš skoro hovoriť o akejkoľvek spojitosti s Ukrajinou.
Ukrajinské zapojenie jednoznačne odmieta aj poradca prezidenta Volodymyra Zelenského Michajlo Podoljak s tým, že Ukrajina sa neuchyľuje k teroristickým metódam "na rozdiel od Ruska, ktoré používa teroristické metódy v súčasnej vojne proti Ukrajine".
"Niet najmenších pochybností o tom, že tieto udalosti na predmestí Moskvy prispejú k prudkému nárastu vojenskej propagandy, zrýchleniu militarizácie, rozsiahlejšej mobilizácii, a v konečnom dôsledku k vystupňovaniu vojny," napísal Podoljak na X.
Loading
...
Hlavné spravodajské riaditeľstvo ukrajinského ministerstva obrany tvrdí, že útok je provokáciou ruských špeciálnych služieb, ktorú podľa nich nariadil Putin, aby ňou mohol ospravedlniť ďalšie, tvrdšie útoky na Ukrajinu.
"Putin má rozsiahle skúsenosti s organizáciou teroristických činov na posilnenie svojej vlastnej moci," cituje zo stanoviska agentúry Meduza.
Ruské dobrovoľnícke zbory, krajne pravicová organizácia podporujúca Ukrajinu, ktorá v minulosti podnikla útoky v Belgorode, odmietla zodpovednosť za útok v Krasnogorsku.
“Samozrejme, určite sme to neboli my,” povedala organizácia portálu Novaja Gazeta Europe.
Zodpovednosť odmietla aj polovojenská organizácia Légia slobody Ruska.
Varovanie súviselo s ISIS
Agenti Federálnej bezpečnostnej služby FSB nedávno zatkli viacero údajných teroristov spojených s ISIS. Nezávislej televízii Dožď to povedal investigatívny novinár Christo Grozev, reportuje Meduza.
Varovanie americkej vlády pred útokmi v Moskve sa podľa Grozeva týkalo aktivít provincie Chorásán, regionálnej odnože teroristickej skupiny Islamský štát pôsobiacej v južnej a strednej Ázii, predovšetkým v Afganistane.
Grozev zároveň uviedol, že ruská vojenská rozviedka "z nejakého dôvodu" cvičila mladíkov privezených z Afganistanu do Ruska, píše Meduza.
Ak sa ukáže, že dnešný útok vykonala ISIS-K, povedal Grozev, záhadou je, prečo sa rozhodla zaútočiť na Rusko práve teraz. Vyslovil tiež domnienku, že FSB môže byť motivovaná "vymyslieť falošnú dôkazovú stopu", ak bude pripísanie viny ťažké a Kremeľ bude naďalej odhodlaný uskutočniť ďalšie kolo mobilizácie v Rusku