BRATISLAVA, GUAM. Má letieť možno až osemnásobkom rýchlosti zvuku, má mať dolet okolo 1600 kilometrov a ozbrojené sily Spojených štátov má dostať na úroveň Číny a Ruska, ktoré sú v oblasti hypersonických (vysokonadzvukových) zbraní už ďalej.
Americké letectvo 17. marca z bombardéra B-52 úspešne odpálilo prototyp hypersonickej strely AGM-183 ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon - zbraň rýchlej reakcie vypustená zo vzduchu).
Bombardér vzlietol z Andersenovej leteckej základne na pacifickom ostrove Guam, strelu odpálil na strelnici na Marshallových ostrovoch. Fakt, že experiment prebehol práve v Pacifiku, sa dá čítať aj ako odkaz Číne. Washington sa snaží odkázať Pekingu, že s ním treba stále počítať v oblasti, v ktorej momentálne diktátorský režim v Číne vedie, píše CNN.
"Vďaka testu sme získali vzácne a jedinečné dáta a jeho cieľom bolo posunúť hypersonické programy ďalej," citujú viaceré zaoceánske médiá US Air Force.
Americké letectvo nespresnilo, aké ciele od experimentu očakávalo, či bol vybraný cieľ a či ho strela zasiahla.
Hypersonické strely má okrem Pekingu a Washingtonu aj Moskva, ktorá ich sporadicky používa vo svojej vojne proti Ukrajine. Radí medzi ne aj strelu Kinžal, ktorá však funguje inak ako ostatné hypersonické strely.
V článku sa dočítate:
- čo sú hypersonické strely a prečo ich štáty považujú za dôležité,
- ako fungujú,
- prečo niektorí vedci pochybujú o ich užitočnosti,
- prečo sa nadzvukové rýchlosti udávajú ako násobky Machovho čísla.
Ako počas studenej vojny
Hypersonické strely sa za posledných niekoľko rokov stali symbolom nových pretekov v zbrojení. Kým Rusi sa dokázali pochváliť, že vyvinuli prvé funkčné typy, Američania museli priznať, že ich síce vyvíjajú, no ešte ich nedokážu nasadiť.