Česko nemôže byť mostom medzi Západom a Východom a Slovensko s Maďarskom vnímajú riziko zo strany Ruska diametrálne odlišne ako Česko.
"Ak Ukrajina padne, máme tu motivované a vyzbrojené Rusko schopné čohokoľvek," vraví v rozhovore pre SME český minister zahraničných vecí JAN LIPAVSKÝ.
Stretnutie ministrov zahraničných vecí V4 sa koná dva týždne po odložení spoločných rokovaní medzi českou a slovenskou vládou a takmer mesiac po summite premiérov, ktorý bol tiež pomerne napätý. Bola napätá atmosféra aj na tomto stretnutí?
Myslím si, že úlohou ministrov zahraničných vecí je nájsť spoločného menovateľa, a tak s Jurajom Blanárom komunikujeme.
Stretnutie štyroch ministrov je niečo iné ako bilaterálne stretnutie. To znamená, že nie je toľko príležitostí na nejaké debaty o česko-slovenských vzťahoch, a myslím si, že obaja máme úprimnú snahu hľadať témy na praktickú spoluprácu.
Samozrejme, vnímam, že množstvo mediálnych vyjadrení a rôznych odkazov cez česko-slovenskú hranicu nám prácu neuľahčuje. Na druhej strane si myslím, že sa musíme sústrediť na konkrétne témy a s nimi napredovať.
Maďarský minister Péter Szijjártó na stretnutí hovoril, že konečne niekto počúva už aj názory krajín ako Maďarsko a Slovensko, a odvolával sa na to, že je v poriadku stretávať sa s ruským ministrom Sergejom Lavrovom. Vy a poľský minister Sikorski ste v tom čase dávali mimikou najavo, že s týmto postojom nesúhlasite.
Mám pocit, že pán minister Szijjártó si trochu posunul veci tak, aby vyhovovali jemu. No musím povedať, že vždy, keď sa vidíme, poctivo načúvam všetkým svojim partnerom, s ktorými sa stretávam, či už je to Juraj Blanár, alebo Péter Szijjártó. Chystám sa aj na bilaterálnu návštevu do Maďarska, kde budeme diskutovať o rôznych otázkach.
Jedna vec je však načúvanie a druhá vec je, či tie veci vidíme rovnako, či sa v nich zhodneme. Nie je žiadnym tajomstvom, že v rámci Visegrádskej štvorky rozdielne vnímame mieru nebezpečenstva zo strany Ruska.
Oceňujem, že dokážeme v tejto otázke viesť dialóg, napríklad aj za zatvorenými dverami, aj v otázkach, v ktorých sa napríklad Česi a Slováci aktuálne nezhodujeme. Stále sme schopní sa na niečom zhodnúť a to je lepšie, ako keby sme ten dialóg neviedli vôbec.

Takže napríklad v otázke stretnutia s Lavrovom nemáte zrejme rovnaký názor ako Slovensko.
Na tlačovej konferencii som odpovedal na otázku, za akých podmienok by som sa stretol so Sergejom Lavrovom. Ničím nechcem stretnutie podmieňovať, ale takéto rokovanie musí mať nejakú pridanú hodnotu a zmysel. S Ruskom máme diplomatické vzťahy na nižšej ako ministerskej úrovni, no tieto vzťahy sú chladné aj preto, čo sa v Európe deje.
Slovensko aj Maďarsko hovoria o tom, že ony namiesto vojenskej pomoci presadzujú mierové rokovania. Pýtali ste sa ministrov aj na ich predstavu a konkrétne kroky, ktoré by viedli k mieru?