Nezhody v tom, či podporiť Ukrajinu, alebo ju nechať napospas osudu, spôsobili medzi Slovákmi a Čechmi bezprecedentnú roztržku, píše americký denník Washington Post.
Výrazné rozdiely sa prejavujú predovšetkým medzi snahou českej vlády o prísun zbraní na ukrajinské frontové línie a postojom štvornásobného premiéra Roberta Fica, ktorého vláda posúva zahraničnú politiku Slovenska smerom k Rusku, píše denník.
„Aj v najhorších časoch v minulosti bol ich vzťah vzťahom vzájomnej ľahostajnosti, ale nikdy nie otvorenej rétorickej konfrontácie,“ povedal pre Washington Post Dalibor Roháč, vedúci pracovník American Enterprise Institute.
Historickí bratia
Fico, ktorý pozastavil vojenskú pomoc Ukrajine, žiadal, aby sa do Kyjeva neposielali už žiadne „ďalšie náboje“ a opakovane vyzval na ukončenie vojny s výraznými ústupkami Ukrajiny voči Rusku. Česko je naproti tomu priekopníkom plánu na prísun potrebných delostreleckých granátov, pričom muníciu získava z arzenálov krajín celého sveta.
Za posledný mesiac sa priepasť medzi oboma vládami ešte zväčšila po tom, ako Praha prerušila tradíciu neformálnych spoločných zasadnutí vlády s Bratislavou po stretnutí slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára s jeho ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v Turecku, uvádza denník.
Ficovu „suverénnu“ zahraničnú politiku pripodobňuje Washington Post pozícii, ktorú razí aj maďarský premiér Viktor Orbán. Fico síce na úrovni Európskej únie nepôsobí tak tvrdohlavo ako jeho maďarský spojenec, ale napriek tomu sa vymyká z panujúceho trendu medzi európskymi susedmi Ukrajiny, ktorí bezvýhradne podporujú jej obranu, dodáva denník.
Fico ako Babiš
Napätie, ktoré sa prejavuje vo vzťahu Česka a Slovenska, možno nie je ani tak o rozporoch medzi oboma krajinami, ako skôr o rozporoch v rámci nich samotných.
Fialov predchodca Andrej Babiš sa podľa denníka Washington Post podobne ako Fico prikláňa k táboru populistov, ktorí sa obávajú diktátu Európskej únie a sú priateľskejší k Moskve. Dopĺňa, že v oboch krajinách je kritická masa voličov skeptická k Západu a otvorená ruskej perspektíve vojny.
„Keď Fiala karhá Fica, karhá aj Andreja Babiša a rôzne prokremeľské hlasy doma,“ povedal Roháč pre Post . „Rozdiel medzi Fialom a Ficom je v tom, že ten prvý vidí vojnu na Ukrajine ako existenčnú. Ten druhý ju zatiaľ vníma ako čisto vonkajšiu udalosť, ktorú môže inštrumentálne využiť na presadzovanie svojich politických cieľov doma - rovnako ako Babiš.“