BRUSEL, BRATISLAVA. Ruská celoplošná invázia na Ukrajinu prinútila európske krajiny k zvýšeniu vojenských výdavkov a posilneniu obrany. Opúšťajú ich však vojaci.
"Je to spoločný problém všetkých európskych krajín vrátane Francúzska, Talianska či Španielska. Nemyslím si, že by od neho bola ušetrená ktorákoľvek krajina," povedal pre portál Euronews Vincenzo Bove, profesor politológie na Warwick University v Anglicku.
Problémom je odchod súčasných vojakov aj verbovanie nových. Niektoré krajiny preto uvažujú o povinnej vojenskej službe, viac sa však sústreďujú na udržanie vojakov s použitím benefitov. Pomôcť im však môže aj menej tradičné riešenie.
V článku sa dočítate aj:
- kedy problém začal,
- prečo vyššie platy na nalákanie vojakov nebudú stačiť,
- akú rolu v tom zohráva zmýšľanie mladých ľudí,
- ako sa Európa môže inšpirovať americkou armádou.
Zvyšovanie platov
Vo Francúzsku zostávajú vojaci v ozbrojených silách v priemere o rok menej ako v minulosti. Ku koncu roka 2023 mali zhruba tritisíc neobsadených pozícií.
Francúzska vláda sa v snahe zvýšiť počet vojakov snaží zvýšiť ich platy a pomocou bonusov aj výsluhové dôchodky, čo by mohlo začať platiť od roku 2026.
Podobne na to idú aj v Poľsku. Tamojšia vláda začiatkom tohto roka oznámila zvýšenie platov vojakom zhruba o 20 percent. Minimálny plat sa tak zdvihol zo 4960 zlotých na 6000 zlotých (asi 1387 eur).
Aj v kontexte ruskej hrozby počet členov príslušníkov armády narástol na 215-tisíc. V roku 2015 mala 95-tisíc vojakov. Predchádzajúca vláda strany Právo a spravodlivosť sa netajila tým, že chce vybudovať najsilnejšiu armádu v Európe.

"Vzhľadom na náročnosť vojenského sektora, kvalitu života, presuny, pôsobenie v zahraničí, neistotu a možnosť úmrtia musíte platiť veľmi vysoké platy, aby ste presvedčili ľudí, aby sa uchádzali o službu v ozbrojených silách," priblížil politológ Bove.
"Keďže sa to nedeje, mladí Európania radšej prijmú prácu v občianskom sektore," dodal.
Rodiny sú prioritou
Peniaze však nie sú všetko. Francúzskych vojakov vo všeobecnosti najviac odrádzajú zlé podmienky bývania, časté nadčasy, zameškané obdobia na zotavenie a fakt, že po odvelení sú mimo domu aj niekoľko mesiacov.