Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Shannon Keith posiela listy do laboratórií na testovanie zvierat po celej krajine s ponukou, že si vezme všetky jedince, ktoré sa už nepoužívajú na výskum. Odpoveď dostáva len zriedka.
„Zaslúžia si druhú šancu na život, keď s nimi skončia,“ povedala Keithová, právnička v oblasti práv zvierat, ktorá v roku 2010 založila projekt Beagle Freedom Project na záchranu zvierat používaných vo výskume.
Bígle sú najčastejšie používaným plemenom na testovanie, nezisková organizácia Beagle Freedom Project so sídlom v Los Angeles však zachraňuje všetky zvieratá.
John Riner - majiteľ Animal Health Innovations, zariadenia na testovanie psov a mačiek v Nowate v štáte Oklahoma - dostával listy Keithovej už roky, ale v roku 2021 jej odpovedal prvýkrát.
V článku sa dočítate:
- prečo sa Riner rozhodol pre zmenu,
- koľko psov a mačiek Beagle Freedom Project už zachránil,
- aký je Keithovej ďalší plán.
Prieskum duše
Ako zmluvný výskumník produktov proti blchám a kliešťom vykonával Riner eutanáziu laboratórnych zvierat - bežná prax v tomto odvetví - ak mali zdravotné problémy alebo po testovaní nemohli nájsť domov. Riner povedal, že testovacie zvieratá nechával nažive tak dlho, ako sa len dalo.
Po tom, ako inšpektor ministerstva poľnohospodárstva upozornil na obavy zo zlého stavu niektorých Rinerových starších psov, začal dávať projektu Beagle Freedom psy a mačky, ktoré už nepotreboval na výskumné účely.
„Spytoval som svoje svedomie a nechcem už eutanáziu žiadnych psov,“ povedal 69-ročný Riner. „Lenže je ťažké nájsť domov pre toľko zvierat.“
Riner mal na svojom pozemku naraz asi 150 psov a podľa jeho slov ich radšej znovu použil na pokusy, ako by ich mal zabíjať. Keď sa psy nezúčastňovali na štúdii, ktorá zvyčajne trvala 60 až 90 dní, držal ich vonku.
„Psy sú vyvinuté tak, aby odolávali počasiu. Psy neboli stvorené na to, aby žili s človekom, to vytvoril človek,“ povedal.
Riner je presvedčený, že testovanie na zvieratách je dôležité na zabezpečenie bezpečnosti a účinnosti výrobkov.
„Áno, psy prežívajú mierne nepohodlie, ale my netýrame zvieratá,“ povedal Riner.
Nádherný kus zeme
Keithovú a jej tím Rinerova reakcia nadchla.
„Začali sme robiť záchranné akcie v jeho zariadení v Oklahome. Keď má skupiny psov a mačiek, ideme tam, zoberieme ich a umiestňujeme ich do domovov.“
Keithová uviedla, že od založenia svojej organizácie zachránila približne 3400 zvierat vrátane tých v Rinerovom zariadení.
„Aj keď sme na úplne opačných koncoch spektra, pokiaľ ide o využívanie zvierat vo výskume, bol som rád, že to mohli urobiť a poskytnúť týmto psom kvalitný koniec života,“ povedal Riner.
Po niekoľkonásobnej návšteve Rinerovho zariadenia si Keithová všimla jeho 30-akrový pozemok, kde je niekoľko rybníkov a rozľahlé polia.
„Je to nádherný kus zeme,“ povedala Keithová.
Pomyslela si, že by to bolo ideálne miesto pre útulok pre zvieratá. Pred niekoľkými mesiacmi túto myšlienku predložila Rinerovi.
„Predpokladala som, že sa mi vysmeje do telefónu,“ povedala Keithová.
Na jej prekvapenie jej povedal, že o tom bude uvažovať, pretože dúfa, že odíde do dôchodku. Vrátil sa s ponukou, že jej predá svoj podnik spolu s pozemkom, čo odmietla. Namiesto toho mu ponúkla, že odkúpi pozemok - a nie podnik - a on po niekoľkých rokovaniach súhlasil.
Život v luxuse
V rámci dohody sa Riner vzdal svojej licencie na zmluvný výskum a zaviazal sa, že už nebude testovať na zvieratách. Takisto dal Keithovej do opatery viac ako 200 mačiek a psov na svojom pozemku.
„Bol som pripravený odísť do dôchodku. Aj samotný trh prešiel akýmsi postkoronavírusovým spomalením,“ povedal Riner.
Okrem toho dodal: „Vážim si spoločnosť Beagle Freedom za to, čo robí.“
Predaj prebehol k 8. februáru a testovacie zariadenie bolo zatvorené. Odvtedy Keithová a jej tím premenili pozemok - ktorý nazvali Freedom Fields - na rehabilitačné miesto pre bývalé laboratórne zvieratá, z ktorých mnohé sú vystrašené a úzkostlivé a majú zdravotné problémy vrátane záchvatov, artritídy a katarakty.
„Veľmi sa boja akéhokoľvek hluku, ktorý nikdy predtým nepočuli. Ich úplne prvým inštinktom je utiecť,“ povedala Keithová a dodala, že psy majú na obojkoch GPS sledovače pre prípad, že by sa splašili.
Keithovej plán je otvoriť na pozemku centrum pre psov seniorov s ortopedickými posteľami, vodnými bežeckými pásmi a rampami, ktoré pomôžu starším šteňatám, ktoré strávili svoj život ako pokusné objekty, získať späť silu a naučiť sa socializačným zručnostiam predtým, ako budú vrátené do domova.
„Naším konečným cieľom je, samozrejme, dostať ich do domovov, a kým sa tak stane, budú tu žiť v najväčšom luxuse, aký kedy mohli mať,“ povedala Keithová.
Plánuje tiež vytvoriť priestor, ktorý bude určený pre mačky, ako aj vzdelávacie centrum.
„Chceme, aby k nám prichádzala verejnosť. Chceme ich previesť, aby sa stretli s tými, ktorí prežili, a naučiť ich o testovaní na zvieratách,“ povedala Keithová.
Okrem záchrany a návratu laboratórnych zvierat sa Beagle Freedom Project zameriava aj na propagáciu. Jeho zákon Beagle Freedom Bill, ktorý vyžaduje, aby laboratóriá po ukončení pokusov ponúkali zdravé psy a mačky na adopciu, bol prijatý v trinástich štátoch vrátane Kalifornie, Marylandu a Virgínie. Organizácia pracuje na tom, aby sa tento zákon stal v USA federálnym zákonom.
Projekt Beagle Freedom vytvoril aj bezplatnú aplikáciu Cruelty Cutter, ktorá pomáha spotrebiteľom skenovať výrobky a zistiť, či boli testované na zvieratách.
Prebiehajúca rekonštrukcia
Freedom Fields zostáva útočiskom pre zvieratá, ktoré boli v laboratóriách týrané a traumatizované.
„To sa ešte nikdy nestalo,“ povedala Keithová. „Ešte nikto nikdy nezrušil zariadenie na testovanie zvierat a nepremenil ho na rehabilitačný útulok.“
V súčasnosti prebieha rekonštrukcia objektu.
„Čaká nás veľa práce. Sme malá nezisková organizácia, náš rozpočet je malý, ale máme oddaných zamestnancov a dobrovoľníkov,“ povedala Keithová s tým, že jej organizácia je financovaná prevažne z individuálnych darov.
Emily Clayton, manažérka záchrannej organizácie Beagle Freedom Project, sa vo februári presťahovala z Los Angeles do Nowaty, aby mohla žiť na pozemku.
„Bolo to úžasné,“ povedala 35-ročná Claytonová. „Dostávajú oveľa lepšiu starostlivosť ako predtým a každý deň robíme pozitívne zmeny.“
Približne 127 psov a mačiek bolo sterilizovaných a kastrovaných a dobrovoľníci pracujú na tom, aby boli všetky zvieratá zdravé a mohli si nájsť domov navždy. K dnešnému dňu je v opatere viac ako 40 zvierat a 16 z nich bolo adoptovaných.
„Je to tá najuspokojivejšia vec vôbec,“ povedala Claytonová.