Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Na letných olympijských hrách v Paríži sa predstavia štyri nové športy vrátane skateboardingu a surfovania. Vráti sa však aj ďalšia stará dobrá forma fyzickej aktivity – sex, alebo ako ho Francúzi nazývajú „sport en chambre“ (šport v izbe).
Organizátori hier v meste lásky už nepočítajú so zákazom intimity z čias pandémie koronavírusu na olympijských hrách v Tokiu v roku 2021. Obyvateľom olympijskej dediny plánujú rozdať 300-tisíc kondómov.
Každý obyvateľ tak dostane „to, čo očakáva a čo potrebuje“, uviedol Laurent Michaud, riaditeľ olympijskej a paralympijskej dediny, v rozhovore pre Sky News.
Cieľom organizátorov je, aby sa viac ako 14-tisíc športovcov, zamestnancov a novinárov v dedine počas hier „cítilo veľmi nadšene a pohodlne“. Olympijské a paralympijské hry sa budú konať od 26. júla do 8. septembra.
Nebude sa tu podávať alkohol - čo je pre olympijské a paralympijské dediny bežné - ale „bude to skvelé miesto, kde si môžu skutočne užívať svoje chvíle,“ povedal.
Túto správu pravdepodobne privítajú mnohí športovci, ktorých Medzinárodný olympijský výbor požiadal, aby sa počas posledných letných olympijských a paralympijských hier „vyhýbali zbytočným formám fyzického kontaktu“ pre pandémiu.
V článku sa dočítate:
- kedy sa prvýkrát rozdávali kondómy na olympijských hrách,
- koľko športovcov ponuku zvyčajne využije,
- ako sa športovci a športovkyne zoznamovali v Soči.
Absurdné množstvo kondómov
Rozdávanie kondómov na hrách nie je novinka. Podľa portálu Slate sa už na olympijských hrách v Soule v roku 1988 rozdalo približne 8500 kondómov s cieľom zvýšiť povedomie o HIV/AIDS. Na olympijských hrách v Sydney v roku 2000 museli organizátori objednať ďalších 20-tisíc kondómov po tom, ako zistili, že pôvodných 70-tisíc objednaných kondómov nebude stačiť, uvádza špecializovaná športová publikácia Inside the Games.
Olympijské hry v Riu de Janeiro v roku 2016 sa dostali na vrchol, bolo tam distribuovaných 450-tisíc kondómov -, na čo denník New York Post reagoval článkom s titulkom Absurdné množstvo kondómov dodaných do Brazílie na olympijské hry.
Dokonca ani Tokio sa so zákazom blízkeho kontaktu neobišlo bez kondómov. Organizátori ich plánovali rozdať 150-tisíc, ale pre agentúru Reuters uviedli, že „neboli určené na použitie v dedine športovcov, ale aby si ich športovci vzali do svojich krajín a zvýšili tak povedomie“.
Nedá sa presne zistiť, koľko sexu sa medzi športovcami na olympiáde deje, ale anekdoty od účastníkov hier naznačujú, že ho nie je málo. „Je tam veľa sexu,“ povedala americká futbalová brankárka a dvojnásobná zlatá olympijská medailistka Hope Solo v roku 2012 pre ESPN a americký plavec a 12-násobný olympijský medailista Ryan Lochte povedal, že asi „70 až 75 percent olympionikov“ malo počas hier sex.
Nie každý chce rozptýlenie
Paríž tiež nedávno oznámil, že hry využíva ako príležitosť na zmenu dizajnu balenia kondómov, ktoré rozdáva počas celého roka. Radnica organizuje súťaž o ďalší dizajn balíčka, ktorý sa sústredí na tému sexuálneho súhlasu, a tvorcov nabáda, aby sa priklonili k „slávnostnému rámcu“ hier.
Nie každý na olympiáde sa necháva strhnúť vášňami - a ako už predtým informoval denník The Washington Post, niektorí športovci boli skeptickí k tomu, či bol objem kondómov objednaných na minulé olympijské hry skutočne potrebný.
Ponuka 450-tisíc kusov v Riu de Janeiro „je absolútne obrovský prídel kondómov“, povedal v roku 2016 pre The Guardian anglický olympijský medailista vo veslovaní vo výslužbe Zac Purchase. Väčšina kondómov podľa neho nebude potrebná. „Všetko je to ďaleko od pravdy o tom, aké to tam je. Nie je to nejaký sexualizovaný kotol aktivít,“ povedal Purchase. „Hovoríme o športovcoch, ktorí sa sústreďujú na podanie najlepšieho výkonu svojho života.“
Americká snoubordistka a olympijská medailistka Jamie Anderson počas zimných olympijských hier v roku 2014 v ruskom Soči povedala pre Us Weekly, že mnohí v olympijskej dedine používali na zoznamovanie aplikáciu Tinder. Povedala však, že ju to „príliš rozptyľovalo“ a svoje konto vymazala, „aby sa mohla sústrediť na olympijské hry“.
Zatiaľ čo kondómy možno v ponuke budú, jeden tradičný predmet francúzskej kultúry - a potenciálny zdroj rozptýlenia - sa ponúkať nebude. „V dedine, samozrejme, nebude žiadne šampanské,“ povedal Michaud pre Sky News. „Ale v Paríži si môžu dať šampanského, koľko chcú...“