Praha 6. augusta (TASR) Asi 4000 až 5000 mladých ľudí prišlo dnes v Prahe na Letenskú pláň za budovu ministerstva vnútra protestovať proti policajnému zásahu voči účastníkom technopárty, ku ktorému došlo v západočeskom okrese Tachov práve pred týždňom. Menšie protestné akcie sa dnes uskutočnili aj v Brne a v Jablonci nad Nisou.
Organizátori protestov tvrdia, že sa nebránia rozhovorom s členmi vlády, ale odmietajú sadnúť si za rokovací stôl s premiérom Jiřím Paroubkom a ministrom vnútra Františkom Bublanom. Rokovania podmieňujú aj splnením niekoľkých požiadaviek napríklad, aby česká vláda ako celok zaujala ku kauze jednoznačný postoj, aby vznikla parlamentná vyšetrovacia komisia, členom ktorej by bola aj verejne známa osobnosť, a aby polícia objasnila okolnosti kontroverzného zásahu.
Môžem povedať, že sa k tomu pripája čím ďalej tým viac ľudí, že je skutočne vidieť, že tí ľudia chápu o čo ide, že sa to už netýka iba nejakej komunity, ktorá bola tam na lúke, ale neadekvátnosti toho zásahu, povedal v rozhovore pre TASR koordinátor protestov David Čermák.
Demonštrantov v Prahe dnes podporila aj úspešná spisovateľka Halina Pawlowská a rockový hudobník Michael Kocáb, ktorý sa výrazne angažoval v revolučnom období 1989-90. Mnohí demonštranti poukazujú práve na paralely medzi zásahom komunistickej polície proti študentom 17. novembra 1989 a zásahom polície proti účastníkom technopárty.
Akciu na Letnej v Prahe monitorovali príslušníci polície a v zálohe boli v areáli futbalového štadiónu Sparta pripravené posily v asi tucte policajných dodávok. Dôvod na zásah proti pokojnému protestu ale nemali.
Ďalšia protestná akcia tentoraz priamo pred vchodom do ministerstva vnútra, sa uskutoční v stredu. Na fasáde silového rezortu sú dodnes stopy po predchádzajúcich demonštráciách budovu a jej okná zasiahli asi dve desiatky vajíčok a objavilo sa na nej niekoľko nápisov nastriekaných sprejom. Ministerstvo vnútra tvrdí, že budova je pamiatkovo chránená a odstránenie škôd si vyžiada až 100.000 Kč.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel