Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Keď Julia Navaľná, manželka zosnulého opozičného lídra Alexeja Navaľného, prechádzala prvým kontrolným stanovišťom cestou na ruské veľvyslanectvo v Berlíne, aby hlasovala v prezidentských voľbách, skupina mladých Rusov s protiputinovskými plagátmi kričala: „Julia, sme s tebou! Nevzdávaj sa!“
Bližšie k veľvyslanectvu sa odohrával kontraprotest – skupina mužov a žien vo veku 50 a 60 rokov tam stála s ruskou trikolórou a sovietskou vlajkou. Spevom ruskej hymny sa snažili prehlušiť hlasy z druhej strany cesty, kde mladí aktivisti do mikrofónov kričali, že Putin je „vrah“, pretože pokračuje vo svojom útoku na Ukrajine.
Keď šedivá žena vyzvala mladý pár stojaci za ňou v rade, aby sa pripojil k spevu, dvojica na ňu vrhla kyslý pohľad; a keď aktivisti konfrontovali Putinových priaznivcov, ako môžu podporovať prezidenta uprostred takejto ničivej vojny, reagovali, že „bráni Rusko pred NATO“.
V článku sa dočítate:
- prečo Nemecko zatvorilo konzuláty,
- koľko hodín čakali ruskí voliči v rade,
- odkiaľ pôsobí tím Navaľného,
- koho volila Navaľná,
- o údajnej výmene väzňov.
Tisíc príkladov
Počas niekoľkohodinového čakania v nemeckom hlavnom meste sa medzi voličmi naplno prejavili obrovské ideologické rozdiely.
Mladší Rusi, z ktorých mnohí utiekli zo svojej vlasti krátko po invázii na Ukrajinu, stáli proti starším generáciám, ktoré sa narodili alebo vyrastali v komunistickom východnom Nemecku, alebo sa do krajiny presťahovali po páde Sovietskeho zväzu.
„Ľudia v skutočnosti nemajú poriadne argumenty o tom, prečo je Putin dobrý, len sa na nás pozerajú zhora a obviňujú nás, že sme príliš mladí a ničomu nerozumieme,“ povedala 31-ročná Diana.
Podobne ako ostatní v tomto článku, aj ona hovorila pod podmienkou, že uvedieme len jej krstné meno, pretože sa obáva, že by sa úrady mohli zamerať na rodinných príslušníkov v Rusku.

„Putinova vláda vedie agresívnu vojnu a celá naša krajina bola prirovnaná k vrahom, hoci byť Rusom sa nerovná [podporovaniu] Putina a tu v tejto línii môžeme vidieť najmenej tisíc príkladov,“ povedala Diana.
V pozadí sa jej priatelia hlasno hádali s inou skupinou starších Rusov, ktorí prišli voliť Putina.
„Žil som v Rusku, viem, čo je to útlak a represia, a teraz žijem v Nemecku, vo veľkej krajine, kde si užívame slobody,“ povedal jeden z priateľov žene okolo 60 rokov, ktorá sa mu vysmiala do tváre.
Keď k tejto žene pristúpil reportér denníka Washington Post a opýtal sa jej, prečo volí Putina, povedala, že „stojí na strane Ruska“.
„Demokracia je pre mňa špinavé slovo, prázdne slovo. Prežila som dlhý život a viem, čo je to demokracia,“ povedala. Jej spoločníci ju potom odviedli preč a povedali jej, aby nehovorila so západnými médiami.
Vopred dané víťazstvo
Diana cestovala niekoľko hodín z južného Nemecka, aby odovzdala svoj hlas. Minulý rok Nemecko zatvorilo štyri z piatich ruských konzulátov v reakcii na rozhodnutie Moskvy obmedziť počet nemeckých úradníkov v Rusku, takže veľvyslanectvo v Berlíne a zvyšný konzulát v Bonne zostali jedinými miestami v Nemecku, kde mohli ruskí občania voliť.
Stovky voličov strávili až šesť hodín v rade, ktorý sa tiahol okolo veľvyslanectva cez celý blok a kľukatil sa pomedzi barikády, ktoré postavila polícia.
Mnohí chápali, že Putinovo víťazstvo je vopred dané, no aj chceli využiť svoje právo voliť.
„Chcem odovzdať svoj hlas, aby nebol odovzdaný za mňa, a je jasné, že sa to v našej krajine často stáva,“ povedala mladá študentka Jelizaveta v narážke na rozšírené správy o podvodoch vykonaných na voličoch a falšovaní hlasovacích lístkov, ktoré sužovali predchádzajúce ruské voľby. „Bola som nadšená, že som videla toľko ľudí, aj keď si myslím, že môžeme s istotou povedať, že vieme, kto vyhrá.“
Na koncerte pred veľvyslanectvom vystúpila väčšina významných predstaviteľov opozície vrátane exilového oligarchu Michaila Chodorkovského, čím sa zdôraznila nová úloha nemeckého hlavného mesta ako centra ruskej opozície v exile.
Pre Navaľného tím, ktorý teraz pôsobí z Nemecka a Litvy, bola nedeľa kľúčovým dňom trojdňových volieb, keď vyzývali Rusov doma i v zahraničí, aby prišli do volebných miestností na demonštráciu „Poludnie bez Putina“ – na počesť poslednej výzvy Navaľného k akcii pred jeho náhlou smrťou minulý mesiac v ruskej trestaneckej kolónii.
„Vidím, že všetci títo ľudia prišli na našu demonštráciu na poludnie, pretože celý ten čas, čo som čakala v rade, ľudia kričali a skandovali slová podpory, a ja im všetkým ďakujem,“ povedala Navaľná pri východe z veľvyslanectva. V nedávnom internetovom príhovore uviedla, že má v úmysle pokračovať v práci svojho manžela.
„Určite sa všetci čudujete, koho som volila - samozrejme, že som na volebný lístok napísala Navaľnyj, pretože to nemôže byť len tak, že Putinovho hlavného protivníka, ktorý [predsa] už bol vo väzení, mesiac pred voľbami zabili,“ povedala.
Hlavný rival
Nemecko zasiahlo, keď bol Navaľnyj v roku 2020 na pokraji smrti po otrave nervovoparalytickou látkou. Vtedajšia kancelárka Angela Merkelová okamžite ponúkla Navaľného rodine liečbu v Nemecku a osobne navštívila politika na klinike, keď sa prebral z kómy.
Začiatkom roka 2021 sa Navaľnyj vrátil do Ruska a odmietol sa stať politikom v exile. Hneď po pristátí na moskovskom letisku Šeremetievo ho zatkli a neskôr odsúdili na 19 rokov väzenia na základe obvinení súvisiacich s jeho protikorupčnou činnosťou.
Vo februári náhle zomrel vo veku 47 rokov v odľahlom arktickom väzení. Úrady jeho smrť pripísali prirodzeným príčinám; jeho tím obvinil ruskú vládu, že ho zabila.

Blízka spolupracovníčka Navaľného Maria Pevčichová tvrdila, že sa schyľovalo k jeho prepusteniu v rámci výmeny väzňov. Spolu s dvoma občanmi USA mal podľa nej byť vymenený za Vadima Krasikova, odsúdeného ruského nájomného vraha, ktorý si odpykáva doživotný trest v nemeckom väzení. Putin však podľa Pevčichovej nemohol zniesť, že by sa jeho hlavný rival dostal na slobodu.
„Podľa môjho názoru je [Navaľného smrť] znakom toho, že systém sa pomaly rozpadá,“ povedala Jelizaveta. „Zdá sa, že všetko ide týmto smerom, že naša autokracia sa pomaly rozpadá.“