Sofia 6. augusta (TASR) - Šesť týždňov po parlamentných voľbách nie je v Bulharsku na dohľad nová vláda. Socialisti dnes odmietli účasť vo vláde vedenej doteraz vládnym centristickým Národným hnutím bývalého monarchu Simeona Sakskoburggotského.
Líder socialistov Sergej Stanišev zároveň avizoval nové rokovania - tak s Národným hnutím, ako aj s Hnutím za práva a slobody (DPS) zastupujúcim tureckú menšinu a pravicovo-centristickým Ľudovým zväzom (BNS).
Voľby konané 25. júna neviedli k jasnému rozdeleniu moci. V bulharskom parlamente je zastúpených sedem strán, pričom žiadna z prirodzených koalícií nemá v 240-člennom zákonodarnom zbore väčšinu.
Podľa analytikov socialisti by sa pri ďalších rokovaniach mohli usilovať o získanie podpory malého BNS, ktorá by sa v prípade predčasných volieb nemusela dostať do parlamentu.
Vo voľbách získala najviac hlasov Bulharská socialistická strana (BSP), parlament však koncom júla odmietol schváliť koaličnú vládu BSP-DPS.
Následne bolo pokusom o zostavenie kabinetu poverené Národné hnutie, druhý najsilnejší subjekt, ktoré požiadalo socialistov o účasť vo vláde. Ochotu spojiť sa s Národným hnutím ešte dávnejšie vyjadrili tri malé pravicové zoskupenia, ani táto koalícia by však nemala väčšinu.
Problémy s vytváraním vlády môžu o rok oddialiť vstup Bulharska do EÚ plánovaný na január 2007. Únia nedávno varovala pre odložením prijatia Bulharska, ak balkánska krajina nezrealizuje dôležité reformy, hlavne reformu justície. Európska komisia po odmietnutí socialistami predloženého kabinetu vyzvala Bulharsko na "rýchle vytvorenie silnej vlády", aby sa krajina vyhla predčasným voľbám.