Los Angeles 6. augusta (TASR) - V deň výročia smrti Marilyn Monroe denník Los Angeles Times zverejnil poznámky bývalého prokurátora, ktorý v roku 1962 vyšetroval jej smrť.
Ide o záznamy a citáty z nahrávok urobených herečkiným psychiatrom počas terapie, keď Monroe hovorila o svojej kariére, vzhľade, manželstvách a priznala jednorazový lesbický styk s kolegyňou Joan Crawfordovou.
Románik s prezidentom USA Johnom F. Kennedym nahrávky nedosvedčujú, naznačujú skôr, že Monroe mala ľúbostnú aféru s jeho bratom Robertom, ale chcela ju skončiť. Nemala však odvahu povedať mu to, preto chcela o pomoc požiadať prezidenta, ale nepodarilo sa jej spojiť sa s ním.
Po herečkinej smrti v roku 1962 prokurátor John Miner získal od jej psychoterapeuta Dr. Ralpha Greensona záznamy seáns s herečkou a urobil si z nich veľmi podrobné, často doslovné záznamy, pretože chcel vedieť, aký bol duševný stav herečky.
Vyplýva z nich, že Marilyn Monroe bola priam posadnutá filmovými cenami Oscar, kládla si otázky ohľadom svojho herectva a mala v úmysle hrať v Shakespearových hrách, aby ju konečne začali považovať za serióznu herečku.
Svojmu psychiatrovi vyrozprávala, ako sa pozoruje nahá v zrkadle, aby zistila, aký vplyv má na jej telo vek: objavila, že prsia jej trochu poklesli, ale pás a zadok ešte stoja za to. Okrem toho sa mu poďakovala za rady, ako pri sexuálnom styku dospieť k orgazmu.
Hovorila aj o hercovi Clarkovi Gablovi, u ktorého hľadala otcovskú lásku, i o svojich manželstvách a rozvodoch s bejzbalovým hráčom Joeom DiMaggiom a spisovateľom a dramatikom Arthurom Millerom.
Na margo manželstva s DiMaggiom Monroe povedala, že "potreboval tradičnú ženu". "Ale ja by som v žiadnom prípade nemohla prestať byť Marilyn Monroe a stať sa niekým iným," vyhlásila.
Neúspech manželstva s Arthurom Millerom pripísala len sebe, i keď Miller jej nevedel poskytnúť toľko pozornosti a náklonnosti, koľko potrebovala. Podľa nej to nemal v povahe.
Monroe sa priznala aj k romániku s kolegyňou Joan Crawfordovou, ktorá si jednu spoločne strávenú noc chcela zopakovať. "Povedala som jej čestne, že sa mi to so ženou veľmi nepáči. Potom mi to zazlievala," vyhlásila Monroe.
Psychiater umožnil Minerovi vypočuť si nahrávky za podmienky, že ich obsah nikdy nezverejní. Vyšetrovateľ sľub porušil až roky po lekárovej smrti, keď niekoľko herečkiných životopiscov naznačilo, že Greenson by mohol byť podozrivý v prípade nevysvetlenej smrti filmovej hviezdy.
Po vypočutí si záznamov Miner skonštatoval, že nie je možné, aby "táto žena spáchala samovraždu", keďže mala veľmi jasné plány do budúcnosti a veľmi presne vedela, čo chce robiť. Prokurátor preto vyslovil predpoklad, že Monroe bola zavraždená: po tom, čo sa ju podarilo uspať látkou rozmiešanou v jej pohári, jej zrejme podali veľkú dávku Nembutalu rozpusteného vo vode.
Telo 36-ročnej Marilyn Monroe našli 5. augusta 1962 v jej losangeleskom dome. Podľa výsledku pitvy zomrela na otravu barbiturátmi. Jej smrť bola označená za samovraždu. V uplynulých desaťročiach sa často objavili teórie o tom, že bola zavraždená. Prokuratúra sa k prípadu vrátila opäť v roku 1982, ale zakrátko konštatovala, že pre nedostatok dôkazov nie je možné obnoviť vyšetrovanie.
Pri hrobe herečky vo Westwood Village Memorial Park sa v piatok konalo tradičné stretnutie jej fanúšikov, ktorý si uctili pamiatku hviezdy vyše 30 filmov ako napr. Niekto to rád horúce.