MOSKVA, BRATISLAVA. Vladimir Putin mal na čele Ruska skončiť už v roku 2008. Po štyroch rokoch sa však z postu premiéra opäť vrátil do prezidentskej funkcie a v roku 2020 zmenil ústavu tak, aby mu dovoľovala kandidovať ešte aspoň dvakrát. Od piatka do nedele teraz Rusi hlasujú v pseudovoľbách, ktoré majú jasného víťaza.
Ku Kremľu kritických kandidátov z volieb vyradili volebné komisie či súdy, na protestný hlas vyzývajú aspoň ľudia okolo vdovy po opozičnom lídrovi Alexejovi Navaľnom Julije. Podvody sú vo voľbách bežné a aj od volebných komisií sa očakáva, že Kremľu dodajú potrebné čísla o účasti a dopredu jasný výsledok, vraví český novinár pôsobiaci v Moskve Jiří Just.
V rozhovore sa dočítate:
- prečo Putin potrebuje dobrú účasť vo voľbách s jasným výsledkom,
- akú šancu majú ostatní kandidáti,
- či má zmysel protestný hlas, na ktorý vyzýva vdova po Navaľnom,
- ako sa zmení Rusko po znovuzvolení Putina.
Cítiť v Moskve, že sa akurát začínajú prezidentské voľby alebo volebná kampaň ani neprebieha?
Je pravda, že bežná volebná kampaň, akú poznáme na Slovensku a v Česku, tu neprebiehala. Klasické televízne debaty sa síce konali, no väčšinou boli o desiatej ráno a navyše bez účasti Vladimira Putina a skončili sa netradične viac ako týždeň pred voľbami. Ak by sme sa pozreli na agitáciu a nejaké bilbordy, tak tie sa v meste objavujú, no v menšej miere, ako sme na to zvyknutí my.
Čo však cítiť, je agitácia za to, aby sa ľudia na voľbách zúčastnili, obzvlášť elektronicky z pohodlia domova. Aj keď vyjdem zo svojho bytu, tak na nástenke pred domom by som našiel aspoň päť plagátov vyzývajúcich ľudí, aby prišli k volebným urnám. Je to paradoxné, keďže sa nekoná žiadna kampaň. Je asi jasné, prečo a najmä za koho by ľudia mali hlasovať, aj keď ide skôr o podprahový signál.
Sú tieto samozvané voľby referendom o Vladimirovi Putinovi?
To rozhodne nie, vzhľadom na to, aká v Rusku panuje atmosféra a akú má Putin objektívnu podporu – dáta Nezávislej sociologickej agentúry hovoria až o 85 percentách. Je to skôr obligátny a tradičný rituál, ktorý má Vladimirovi Putinovi predĺžiť aspoň formálne vládu na ďalších minimálne šesť rokov.
Predpokladám však, že aj pre samotného Putina je dôležité, aby boli percentá účasti a aj jeho podpory vysoké.