Peking 6. augusta (TASR) - Účastníci šesťstranných rokovaní o severokórejskej jadrovej kríze zvažujú prerušenie pekinských rozhovorov, v diskusiách však budú pokračovať ešte najmenej jeden deň - v nedeľu. Dnes to povedal hlavný japonský vyjednávač.
"Rozhovory smerujú k prestávke," povedal vedúci japonskej delegácie Keničiro Sasae novinárom s tým, že rozhovory budú pokračovať ešte jeden deň. Sasae nepovedal, ako dlho by prípadné prerušenie trvalo.
Rozhovory za účasti oboch kórejských štátov, USA, Ruska, Japonska a Číny po 12 dňoch podľa všetkého uviazli na požiadavke Pchjongjangu na právo na mierové využívanie jadrových kapacít, ktorá sa stala hlavnou prekážkou pre ďalší pokrok.
Prerušenie rozhovorov dnes navrhla Čína. "Podľa najnovších správ čínska strana naznačila, že delegáti by sa mohli vrátiť do svojich krajín, podať vládam správu a potom pokračovať v rokovaniach," informoval čínsky štátny rozhlas.
Hlavný americký vyjednávač Christopher Hill však odročenie nepodporil s tým, že v porovnaní s 13-mesačnou pauzou medzi tretím a súčasným štvrtým kolom je 12 dní rokovaní nie veľmi dlhý čas.
Po viac ako ročnom prerušení sa šesťstranné rokovania v Pekingu začali 26. júla. Regionálne mocnosti dúfajú, že sa im podarí presvedčiť Pchjongjang, aby sa vzdal svojich jadrových programov výmenou za bezpečnostné záruky a hospodársku pomoc. Tri doterajšie kolá šesťstranných rozhovorov - posledné sa uskutočnilo v júni 2004 - neviedli k väčšiemu pokroku.
Severokórejská jadrová kríza prepukla v októbri 2002. USA vtedy oznámili, že Pchjongjang priznal svoje tajné pokračovanie v programe vývoja jadrových zbraní, čím porušil bilaterálnu dohodu z roku 1994. Napätie sa zvýšilo vo februári tohto roku, keď Severná Kórea vyhlásila, že má jadrové zbrane.