BRATISLAVA. Rusko je technicky pripravené na jadrovú vojnu a prípadný vstup amerických vojakov na Ukrajinu by považovalo za výraznú eskaláciu konfliktu. Po vyhlásení, ktoré poskytol Vladimir Putin ruským médiám, nasledoval dôvetok, že nukleárny scenár nesúri a že nevidí dôvod použiť jadrové zbrane na Ukrajine.
Putin vyhlásenie poskytol krátko pred pred prezidentskými voľbami, ktoré sa v Rusku konajú 15 .- 17. marca a ktoré majú vopred prakticky jasného víťaza, píše agentúra Reuters.
Rusko aktuálne vlastní najväčší jadrový arzenál spomedzi všetkých mocností. Podľa rôznych zdrojov má okolo päťtisíc jadrových hlavíc. Stránka Statista s odvolaním sa na Štokholmský medzinárodný mierový inštitút uvádza k januáru 2023 počet 5889 hlavíc. V poznámke však pripomína, že ide o súčet aktívnych hlavíc, hlavíc v zálohe a vyradených hlavíc, ktoré čaká rozobratie.
Bulletin amerických jadrových vedcov v rozsiahlej správe zo 7. marca 2024 píše, že ruské ozbrojené sily majú aktuálne 5580 jadrových hlavíc v rámci strategických aj nestrategických vojsk. Z nich je 1200 vyradených a pripravených na rozobratie.
V nasledujúcom texte prinášame zhrnutie toho, čo vieme o kvantite a kvalite ruského jadrového arzenálu, aké nosiče má kremeľský režim k dispozícii a ktoré ďalšie krajiny sú oficiálnymi či neoficiálnymi držiteľmi jadrových zbraní.
V článku sa dočítate:
- aké množstvá strategických či taktických jadrových zbraní má Rusko a aký je medzi nimi rozdiel,
- aké nosiče jadrových zbraní používa,
- čo vieme o ruskej jadrovej doktríne a za akých okolností by Moskva mohla jadrové zbrane použiť,
- ktoré iné krajiny majú jadrové zbrane a do akej miery sú hrozbou.