Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Od leteckého útoku v centrálnej časti Pásma Gazy, ktorý cez víkend podnikol Izrael, nie je známy osud popredného veliteľa Hamasu. V pondelok to na tlačovej konferencii uviedol hovorca izraelských obranných síl Daniel Hagari.
Cieľom útoku bol Marwan Issa, druhý najvyšší veliteľ vojenského krídla Hamasu. Ak sa jeho smrť potvrdí, stane sa najvyššie postaveným predstaviteľom skupiny, ktorého izraelské vojenské sily zabili od útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra. Issa pravdepodobne operáciu pomáhal naplánovať.
Odstránenie vodcov Hamasu však nemusí skupinu nevyhnutne oslabiť, keďže Hamas nemá len jedného vodcu a mnoho ľudí je pripravených nastúpiť na miesta zabitých, hovoria odborníci.
Skupina má politické aj vojenské krídla. Niektorí jej vodcovia žijú v Pásme Gazy, iní sú roztrúsení po celom Blízkom východe. Niektorí sú verejne známi, iní pôsobia v tieni. Tu sú niektoré z najdôležitejších postáv Hamasu.
V článku sa dočítate:
- kde sa zrejme nachádzajú popredné osoby Hamasu,
- o atentátoch, ktoré na nich vykonal Izrael,
- kto z popredných veliteľov Hamasu už zahynul.
1. Yehiya Sinwar
Vodca Hamasu v Gaze Yehiya Sinwar je Izraelčanom známy ako „mäsiar z Chán Júnisu“, jeho rodného mesta na juhu Gazy. V minulosti robil pre Hamas kontrarozviedku, ktorá sa zameriavala na špiónov a informátorov v rámci skupiny.
Predpokladá sa, že je jedným z mála vodcov Hamasu, ktorí plánovali útok na Izrael 7. októbra, a že sa skrýva v tuneloch priamo pod Chán Júnisom alebo v jeho okolí, uviedol Jonathan Lord, vedúci pracovník a riaditeľ programu bezpečnosti na Blízkom východe vo washingtonskom think-tanku Centrum pre novú americkú bezpečnosť.
Rozsah útoku zo 7. októbra možno pripísať Sinwarovmu metodickému prístupu k tvorbe plánu a jeho komunikácii o ňom „veľmi analógovým spôsobom“, hovorí Lord. Sinwar podľa neho udržiaval diskusie o útoku mimo zariadení, ktoré by mohli byť odpočúvané izraelskými spravodajskými službami, a udržiaval len veľmi úzky okruh osôb oboznámených s plánmi útoku.
Sinwar strávil dve desaťročia v izraelskom väzení za zorganizovanie únosu a vraždy dvoch izraelských vojakov. Hovorí plynule po hebrejsky a je považovaný za človeka, ktorý má hlboké znalosti o Izraeli.
Z väzenia ho prepustili v roku 2011 v rámci veľkej výmeny väzňov, ktorá zahŕňala prepustenie izraelského vojaka Gilada Šalita.
2. Mohammed Deif
Mohammed Deif je veliteľom brigád Izzedine al-Qassam, vojenského krídla Hamasu, a považuje sa za ďalšieho z hlavných architektov útoku zo 7. októbra.

Veľa sa o ňom nevie, čo zvyšuje jeho záhadnosť medzi stúpencami Hamasu v Gaze. „Je to legenda,“ povedal o ňom v roku 2014 pre denník Washington Post člen bezpečnostnej jednotky Hamasu, Ahmed. Imád Falúdží, bývalý vysokopostavený vodca Hamasu, vtedy pre The Post povedal, že Deif sa držal v úzadí, pohyboval sa s „rôznymi pasmi a rôznymi identitami“.
Po októbrovom útoku sa predpokladá, že Deif sa skrýva v tuneloch Hamasu v Gaze. Izrael uviedol, že zničil sieť tunelov, kde sa nachádzal jeden z jeho úkrytov. Toto tvrdenie nebolo možné nezávisle overiť. Vyhol sa viacerým izraelským pokusom o atentát, hoci niektorí členovia jeho rodiny boli zabití.
3. Marwan Issa
Predpokladá sa, že Marwan Issa, zástupca veliteľa vojenského krídla Hamasu a pravá ruka Deifa, riadi mnohé každodenné operácie Hamasu, uviedol Daniel Byman, vedúci pracovník Centra pre strategické a medzinárodné štúdie.
Keďže Deif trávi väčšinu svojho života inkognito, Issa pomáha riadiť logistické operácie brigád al-Kásem. Izrael považuje Issu za veľmi významnú hrozbu, povedal Byman.
4. Mohammed Sinwar
Mohammed Sinwar je pravou rukou svojho brata Yehiya Sinwara. Hoci sa dlho hovorilo, že bol zabitý, IDF nedávno naznačili, že je nažive. Začiatkom novembra uviedli, že vykonali raziu v Mohammedovej kancelárii, kde sa podľa nich našli „dokumenty vojenskej doktríny“. V decembri IDF tiež zverejnili video, ktoré podľa nich zachytáva Mohameda v aute v tuneli v Gaze.
Ak Izrael zavraždí bratov Sinwarovcov a Deifa, mohol by „nájsť spôsob, ako vyhlásiť víťazstvo“ a ukončiť vojnu v Gaze, povedal Lord.
5. Ismail Haníja
Mnohí politickí vodcovia Hamasu sídlia mimo enklávy. Vedúcim politických operácií Hamasu je Ismail Haníja, ktorý vykonáva väčšinu svojej práce z katarského hlavného mesta Dauha. Jeho úlohou je podľa Lorda byť tvárou Hamasu, šíriť politickú rétoriku skupiny a snažiť sa získať peniaze na financovanie jej operácií.

Keďže politickí a vojenskí vodcovia Hamasu sú geograficky a organizačne oddelení, nie je jasné, do akej miery politickí vodcovia, ako napríklad Haníja, vedeli o útoku zo 7. októbra.
Hamas prevzal moc v Gaze v roku 2007 po voľbách, ktoré mali určiť, kto bude stáť na čele enklávy po tom, ako sa Izrael v roku 2005 stiahol z pásma Gazy. Od roku 2006 sa nekonali žiadne voľby. Haníju zvolili členovia skupiny za predsedu jej politického byra v roku 2017.
6. Khaled Meshal
Khaled Meshal, niekdajší vodca Hamasu, je teraz zodpovedný za diasporálnu kanceláriu skupiny, ktorá podporuje Hamas v zahraničí vrátane palestínskych utečencov v Jordánsku a Libanone. Po útoku zo 7. októbra a izraelskej vojne v Gaze vyzval Meshal na protesty v moslimských krajinách a v nahranom vyhlásení povedal: „Toto je okamih pravdy a hranice sú blízko vás, všetci poznáte svoju zodpovednosť.“
Meshal prežil izraelský pokus o atentát v roku 1997. Pokus o zabitie v jordánskom hlavnom meste Ammán narušil vzťahy Jordánska s Izraelom. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý bol premiérom aj v roku 1997, nariadil otrávenie, uviedli vtedy americkí a izraelskí predstavitelia. Meshal prežil po tom, ako predstavitelia Spojených štátov a Jordánska požadovali, aby mu Izrael dal protilátku.
Povedal, že pokus o atentát bol kľúčovým momentom v jeho živote a nazval ho svojím druhým narodením.
7. Saleh Arouri
Saleh Arouri, ktorý bol druhým veliteľom politického krídla Hamasu, bol zabitý na predmestí Bejrútu 2. januára. Arouriho zabil dron vyzbrojený troma raketami, uviedol Hizballáh, bojová a politická skupina v Libanone napojená na Irán, ktorá sa zapojila do potýčok s Izraelom. Dodal, že vinu za útok nesie Izrael, ktorý sa však k zodpovednosti za zabitie neprihlásil.
Najvyšší vodca Hamasu zabitý od útoku zo 7. októbra, Arouri, bol viackrát väznený v Izraeli a bol zakladateľom brigád al-Kassám. Izrael ho v roku 2014 obvinil z plánovania únosu a zabitia troch izraelských tínedžerov, čo vyvolalo izraelskú reakciu v Gaze, pri ktorej zahynulo viac ako dvetisíc Palestínčanov.
Arouriho smrť v Bejrúte bola signálom pre vodcov Hamasu mimo Gazy, že nie sú imúnni voči riziku atentátu.
Na tejto správe sa podieľali aj Victoria Bisset, Sarah Dadouch, Steve Hendrix, Claire Parker, Adam Taylor a Sudarsan Raghavan.