WASHINGTON. Spojené štáty schválili predaj rakiet Poľsku za takmer 3,5 miliardy dolárov.
Oznámilo to americké ministerstvo zahraničných vecí krátko predtým, ako prezident USA Joe Biden privítal v Bielom dome poľského prezidenta Andrzeja Dudu a premiéra Donalda Tuska. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Dvojmiliardová pôžička
Ide o 821 rakiet vzduch-zem AGM-158B-2 a 745 striel vzduch-vzduch AIM-120C-8, uviedol americký rezort diplomacie.
Biden sa na stretnutí s poľskými lídrami chystá oznámiť pôžičku v hodnote dvoch miliárd dolárov pre Poľsko a ponúknuť Varšave na predaj 96 útočných vrtuľníkov Apache, povedal podľa agentúry PAP poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
Poľsku to pomôže brániť sa s využitím najmodernejších technológií a zároveň to bude prospešné pre zbrojársky priemysel USA, vysvetlil Sullivan.
Prezident Biden varoval, že Rusko sa na Ukrajine nezastaví. Vyzval americký Kongres, aby schválil životne dôležitú vojenskú pomoc pre Kyjev na jeho boj proti ruskej invázii.
"Musíme konať, kým nebude doslova príliš neskoro. Pretože ako si Poľsko dobre pamätá, Rusko sa na Ukrajine nezastaví. Putin pôjde ďalej a bude ohrozovať Európu, Spojené štáty a celý slobodný svet," povedal Biden v úvode stretnutia s Dudom a Tuskom.
Poľská armáda
Poľský premiér Tusk vyhlásil, že politický konsenzus v Poľsku v otázke bezpečnosti robí z krajiny najstabilnejšieho partnera USA. TASR sa odvoláva na správu z agentúry PAP.
"Zodpovednosť za to, čo sa deje vo svete, je v prípade Poľska väčšia ako v prípade iných európskych krajín," povedal Tusk vo Washingtone pre poľskú televíziu TVN24.
Do USA odcestoval spolu s poľským prezidentom Andrzejom Dudom, aby sa v utorok stretli s prezidentom USA Joeom Bidenom.
Donald Tusk uviedol, že Poľsko je jedinou krajinou Západu, ktorá hraničí s Ruskom, Bieloruskom a Ukrajinou, a dodal, že je zároveň najväčšou krajinou v regióne a vynakladá najviac prostriedkov na vlastnú obranu.
"Chcel by som, aby naši spojenci vrátane USA mohli bez ohľadu na to, kto je pri moci alebo kto vyhrá voľby, povedať, že existujú určité nedotknuteľné veci vrátane solidarity vyplývajúcej z transatlantických väzieb," uzavrel.