MOSKVA, BRATISLAVA. Spojené štáty, Spojené kráľovstvo aj Európska únia si druhé výročie ruskej agresie na Ukrajine pripomenuli uvalením ďalších sankcií na režim ruského prezidenta Vladimira Putina.
Rusku sa však sankcie darí obchádzať. Napriek tomu, že je najviac sankcionovanou krajinou sveta, jeho hospodárstvo rastie.
Únia sa proti tomu snaží bojovať. Europoslanci v utorok schválili nové pravidlá na potlačenie porušovania sankcií. Zákon ešte musí formálne schváliť Rada a po tom, čo nadobudne platnosť, budú mať členské štáty rok na to, aby ho preniesli do národnej legislatívy. Z nerešpektovania sankcií sa stane trestný čin, za ktorý vo všetkých členských štátoch hrozí trest odňatia slobody do piatich rokov.
"Ruská invázia ťaží z podvodníkov, ktorí porušujú zákony v Európe. Potrebujeme tieto právne predpisy, pretože rozdielne národné prístupy vytvorili slabé miesta a medzery," vyjadrila sa po hlasovaní europoslankyňa Sophia in ’t Veld.
V článku sa dočítate aj:
- koľko sankcií už EÚ proti Rusku prijala,
- ako sa Rusku darí sankcie obchádzať,
- o koľko narástla ruská ekonomika,
- prečo sankcie opisujú ako maratón.
Cena za agresiu
Zatiaľ posledné sankcie Spojených štátov, Británie aj EÚ prišli týždeň po smrti známeho opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorý vo februári zomrel v ruskom väzení. Mnohí svetoví lídri z jeho smrti vinia Putinov režim.

Americký prezident Joe Biden koncom februára oznámil viac ako päťsto nových sankcií, ktoré sa zamerajú na finančné a vojenské inštitúcie či na štátny platobný systém pre bankové karty Mir. Ten začal hrať významnú úlohu po tom, čo Visa a Mastercard v Rusku pozastavili svoje služby. Obmedzenia spojené s vývozom sa zasa týkajú takmer sto jednotlivcov a firiem.
"(Sankcie) zaručia, že Putin zaplatí ešte vyššiu cenu za svoju agresiu v zahraničí a represie doma," povedal vtedy Biden vo svojom prejave.
Sankcie uvalili aj na viaceré osoby z Číny, zo Spojených arabských emirátov, z Vietnamu či z Lichtenštajnska. Obvinili ich totiž z napojenia na podniky, ktoré posielajú materiál ruskej armáde.
Americké sankcie sa tiež týkajú predstaviteľov zapojených do uväznenia Navaľného. Britská vláda na jeho smrť reagovala zmrazením majetkov šiestich šéfov v spomínanom ruskom väzení, ktorým zároveň zakázala vycestovať do Spojeného kráľovstva. Zaviedla tiež nové zákazy vývozu ruských kovov, diamantov a energií.
Potlačiť vojnovú mašinériu
V rovnakom čase Európska únia schválila trinásty balík sankcií proti Rusku. Zahŕňa takmer dvesto subjektov a jednotlivcov obvinených z napomáhania Moskve pri obstarávaní zbraní či z účasti na únosoch ukrajinských detí.
Celkovo tak EÚ už sankcionovala viac ako dvetisíc osôb a subjektov. Sú medzi nimi aj ruský prezident Vladimir Putin či minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Medzi subjektmi sú zas banky, žoldnierska skupina Wagner či mediálne organizácie šíriace propagandu a dezinformácie.
Najnovšie európske sankcie sú zacielené aj na desať ruských spoločností a jednotlivcov zapojených do dodania severokórejských zbraní do Ruska vrátane severokórejského ministra obrany Kanga Sun-nama.
"Zostávame jednotní v našom odhodlaní potlačiť ruskú vojnovú mašinériu a pomôcť Ukrajine vyhrať jej legitímny boj za sebaobranu," vyhlásil vtedy šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.
Ruské ministerstvo zahraničia na sankcie reagovalo slovami, že výrazne rozšírilo zoznam predstaviteľov EÚ, ktorým zakázalo vstup do Ruska.

Maratón, nie šprint
Na Rusko je v súčasnosti uvalený najväčší počet sankcií, tamojším bankám a vojenským podnikom sa však sankcie darí obchádzať. Vo svojich dronoch napríklad stále používajú americké a európske mikročipy, ktoré dovážajú z tretích krajín, napríklad z Číny.
Sankcie preto pravdepodobne ruskú ekonomiku nezasiahnu. "Sankcie nespôsobili, že vedenie vojny je pre Rusko dostatočne nákladné, čo znamená, že v nej môže ešte nejaký čas pokračovať,” povedala pre web BBC Maria Snegovaja z amerického think-tanku Centrum pre strategické a medzinárodné štúdiá.
V roku 2022, teda v prvom roku vojny, ruská ekonomika poklesla o 2,1 percenta, vyplýva z údajov Medzinárodného menového fondu (MMF).
Vlani však ruské hospodárstvo napriek medzinárodným sankciám vzrástlo o 2,2 percenta. MMF predpokladá, že za rok 2024 porastie o 1,1 percenta.
Najmä v Ázii sa totiž naďalej nájdu kupci ruských surovín vrátane ropy a plynu. Západní predstavitelia však hovoria, že sankcie sú maratón, nie šprint, a môže trvať roky, kým sa ukážu ich výsledky.
Sankcie predsa len škodia
Americké ministerstvo financií však tvrdí, že sankcie Rusku škodia, keďže za posledné dva roky znížili jeho možný hospodársky rast o päť percent.
Rezort tiež hovorí, že pre vojnu na Ukrajine a sankcie Rusko opustilo cez milión obyvateľov. V mnohých prípadoch ide o mladých ľudí so vzdelaním.
Ruská vláda financuje vojnu aj znižovaním výdavkov na zdravotníctvo, informuje britský rezort obrany.
Loading
...
"Zasahuje to najmä ľudí vo vidieckych oblastiach," povedal pre BBC James Nixey zbritského think- tanku Chatham House, ktorý sa zaoberá zahraničnými záležitosťami. "Vláda robí škrty skôr tam než vo veľkých mestách, kde by (takýto krok) mohol vyvolať vzburu."