BRATISLAVA, FRANKFURT. Týčia sa nad každým väčším svetovým prístavom, nakladajú a vykladajú náklad z obrovských komerčných lodí, ktoré spájajú mestá ako Hamburg, New York, San Francisco či veľké ázijské metropoly.
Veľké prístavné žeriavy sa teraz stali predmetom nečakaného politického pohybu. Značnú časť z nich totiž vyrába čínska spoločnosť ZPMC sídliaca v Šanghaji. Až 80 percent veľkých prístavných žeriavov v USA podľa denníka Telegraph pochádza od tejto firmy.
V Spojených štátoch, ale aj v Nemecku sa úrady zaoberajú podozrením, že v žeriavoch sa nachádzajú komunikačné zariadenia. Denník Telegraph sa odvoláva na vyšetrovanie Kongresu USA, podľa ktorého sa iba v jednom americkom prístave takto podarilo nájsť najmenej tucet mobilných modemov, o ktorých dokumentácia k žeriavom vôbec nehovorila.
Zisteniami Američanov sa zaoberajú aj nemecké médiá, ktoré to považujú za dôvod na obavy. „Veľká časť nemeckého zahraničného obchodu ide cez kontajnerové terminály v Hamburgu, kde žeriavy od ZPMC pracujú už mnoho rokov,“ píšu noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Modemy v žeriavoch by sa dali použiť na získavanie informácií, ale teoreticky aj na sabotáže.
V článku sa dočítate:
- čo zatiaľ vieme o modemoch v žeriavoch,
- ako ich hodnotia v Amerike a v Nemecku,
- ako na podozrenia reagovala Čína,
- na čo by sa takéto zariadenia dali použiť.
Stovky žeriavov v Amerike
Výbory amerického kongresu podľa CNN informovali, že v Spojených štátoch funguje najmenej dvesto čínskych prístavných žeriavov. Americká pobrežná hliadka nariadila „lepšie zabezpečenie“ žeriavov.
„Vyšetrovanie kongresových výborov objavilo zraniteľnosti v žeriavoch v amerických prístavoch, ktoré dovoľujú Komunistickej strane Číny nielen nekalo konkurovať prostredníctvom špionáže, ale aj narušiť dodávateľské reťazce a pohyb tovaru, čím by mohli poškodiť americkú ekonomiku,“ cituje stanica republikánskeho poslanca Marka Greena, šéfa výboru Snemovne reprezentantov pre národnú bezpečnosť.