BRUSEL. Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg krátko pred plánovaným vztýčením švédskej vlajky pred budovou sídla NATO v Bruseli v pondelok privítal Švédsko ako 32. člena Aliancie.
Spoločne so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom potvrdil, že NATO neplánuje rozmiestnenie stálych základní NATO a jadrových zbraní vo Švédsku.
Bez základní aj jadrových zbraní
Kristersson uviedol, že jeho krajina svojím členstvom v Aliancii "preberá svoje záväzky v ich celistvosti". Podľa neho má Švédsko porozumenie pre potreby všetkých obranných kapacít NATO vrátane jadrovej stratégie.
"Zároveň však nevidíme potrebu, aby sme v tejto chvíli mali na švédskej pôde stále základne alebo jadrové zbrane," zdôraznil.
Švédsko sa vzdalo neutrality po 200 rokoch
Podľa Stoltenberga už samotný vstup Švédska do NATO mení vojensko-bezpečnostnú geografiu regiónu Baltského mora a zvýši ochranu členských štátov Aliancie v tejto oblasti.
"Vstup Švédska ukazuje, že dvere NATO ostávajú otvorené a každá krajina musí mať možnosť vybrať si svoju cestu," vyhlásil Stoltenberg s tým, že za tento princíp Ukrajina bojuje priamo na fronte proti ruskej armáde.
V súvislosti so samotným Švédskom zopakoval, že škandinávska krajina po svojom oficiálnom vstupe do Aliancie minulý štvrtok zaujala právoplatné miesto za stolom medzi spojencami a chráni ju teraz článok 5 Severoatlantickej zmluvy o kolektívnej obrane. Poznamenal, že Švédsko sa vzdalo neutrality po 200 rokoch.
Švédsko zdvojnásobilo rozpočet na obranu
Pochvalne sa vyjadril o švédskej armáde a obrannom priemysle. Pripomenul, že Švédsko zvýšilo svoje obranné výdavky a na armádu teraz míňa viac než dve percentá HDP.
Podľa Kristerssona Švédsko, nachádzajúce sa na "územnej križovatke severnej Európy", posilní Alianciu vďaka svojej armáde, ktorá je silná na zemi, mori i vo vzduchu, ale tiež modernému vojenskému priemyslu.
Upozornil, že Švédsko zdvojnásobilo svoj obranný rozpočet a od tohto roka presahuje dve percentá HDP.
Reakcia na Putina
Stoltenberg pripomenul, že Švédsko bolo v programe spolupráce Aliancie jej s nečlenskými štátmi Partnerstvo za mier od vzniku projektu v roku 1994 a následne s členmi NATO absolvovalo mnoho spoločných vojenských cvičení. "Po ruskej invázii bolo pre nás členstvo v NATO jedinou rozumnou možnosťou," uviedol.
Ako pokračoval šéf Aliancie, keď ruský prezident Vladimir Putin pred dvoma rokmi napadol Ukrajinu, "chcel mať menej NATO" a zničiť Ukrajinu ako suverénny štát.
"Dosiahol však to, že NATO je teraz väčšie a silnejšie a Ukrajina je bližšie k NATO," uviedol Stoltenberg a dodal, že vstup Ukrajiny do Aliancie už tiež nie je otázkou 'či', ale 'kedy'.
Loading
...
Prvé cvičenie
Po vztýčení vlajky tanky fínskej armády a mechanizovaná pechota švédskej armády vyrazili do Nórska na cvičenie Nordic Response 2024, ktoré má preveriť schopnosť jednotiek NATO rýchlo presúvať sily cez hranice spojeneckých krajín.
Aliancia spresnila, že počas medializovanej akcie fínske tanky Leopard 2 a švédske bojové vozidlá pechoty CV-90 prešli z Fínska do Nórska v lokalite Kivilompolo, približne 140 kilometrov južne od severonórskeho mesta Alta, kde sa na cvičenie zhromaždili zmiešané sily NATO.
Na cvičení Nordic Response, ktoré sa koná v najsevernejších končinách Nórska v dňoch 3. až 14. marca, sa zhromaždilo okolo 20-tisíc vojakov z 13 spojeneckých krajín NATO, pričom Švédsko sa prvýkrát zúčastňuje už ako plnoprávny člen Aliancie.
Spoločný tréning spojencov v drsnom arktickom prostredí je súčasťou širšej operácie Steadfast Defender 2024 - najväčšieho cvičenia NATO čias od studenej vojny, ktoré od januára do mája preverí schopnosti a pripravenosť vyše 90-tisíc vojakov zo všetkých 32 spojeneckých krajín.
Prvá časť Steadfast Defender 2024 je zameraná na zabezpečenie ochrany európskeho pobrežia Atlantického oceánu až po Arktídu, druhá časť sa zameriava na presun jednotiek po Európe, z ďalekého severu do strednej a východnej Európy.
Operácia má demonštrovať schopnosť NATO ubrániť každý centimeter svojho územia a záväzok spojencov chrániť sa navzájom pred akoukoľvek hrozbou.