PARÍŽ. Rovnako ako flexitariáni jedia mäso len niekedy, vo Francúzsku sa presadzuje nový trend flexiholikov, teda ľudí, ktorí pijú alkohol len príležitostne a v značne obmedzenej miere.
Kým k obmedzeniu konzumácie mäsa vedú flexitariánov často enviromentálne dôvody, flexiholici zase dbajú na svoje zdravie. Nový trend hneď využili aj podnikatelia.
V Paríži vznikol špecializovaný obchod s nealkoholickými alternatívami vín a liehovín. Netradičné kokteily propagujú aj niektorí somelieri, píše denník Le Figaro.
Inšpirácia z Afganistanu
Logika hovorí vybrať si medzi pitím alkoholu a abstinenciou, avšak moderné technológie ponúkajú aj ďalšie varianty. Alternatívne verzie klasických liehovín poskytujú pôžitok, ale konzumenti majú čistú hlavu.

"Našu klientelu tvoria z 80 percent flexiholici, ktorí síce pijú alkohol, ale ocenia občasné prestávky. Napriek všeobecnému presvedčeniu hľadajú títo spotrebitelia pri výrobkoch so žiadnym alebo veľmi nízkym obsahom alkoholu skutočné chvíle potešenia. Napoludnie alebo večer počas pracovného týždňa majú chuť vyskúšať komplexné aromatické nápoje bez toho, aby pocítili účinky alkoholu," vysvetľujú majitelia parížskeho obchodu Paon qui boit (Páv, ktorý pije).
Podnik blízko parku Buttes Chaumont v 19. parížskom obvode ponúka na päťsto druhov nealkoholických nápojov.
V roku 2022 ho založil právnik Augustin Laborde, inšpiroval ho jeho dlhodobý pracovný pobyt v Afganistane, kde islamské právo konzumáciu alkoholu zakazuje. Počas pandémie covidu potom sám prestal piť a rovnaké tendencie pozoroval aj u svojich priateľov.
Nepiť alkohol musí byť voľba, nie trest
Verejnosť už pochopila, že alkoholické a nealkoholické nápoje si nekonkurujú, ale dopĺňajú sa, je presvedčený Laborde. K rastúcej popularite nealkoholických drinkov a kokteilov podľa neho prispieva aj zapojenie slávnych šéfkuchárov alebo someliérov.
Radí sa k nim aj Benoit d'Onofrio, ktorý popri víne začal degustovať, hodnotiť a propagovať aj nealkoholické nápoje. Ľudia, ktorí častejšie pijú nealkoholické drinky, sa neobmedzujú, ale naopak rozširujú svoje obzory, je presvedčený d 'Onofrio.
Flexiholici by sa tak podľa neho nemali uspokojiť s nealkoholickými verziami vína, piva alebo miešaných nápojov, ale spoznávať nové chute a vône, vykročiť zo svojej komfortnej zóny a byť pri konzumácii odvážnejší.

Mnohé z d'Onofriových drinkov sú veľmi odvážne. Drink Vert riz (Ryža zelená) je macerát z praženej ryže a mandariniek, farbený chlorofylom z divokej rukoly a vyúdený na šupkách z liči a mandariniek. Výsledok má žiarivo zelenú farbu a podáva sa v malom pohári na stopke.
"Ak chceme prísť s novými, sofistikovanými a originálnymi nápojmi, nemôžeme len kopírovať to, čo už existuje, v snahe zviezť sa na módnej vlne. Ponuka musí predchádzať dopytu a konzumenta treba prekvapiť. Keď ponúkam svoje netradičné nápoje, zákazníci sú zvedaví. Tešia sa, že ochutnajú nápoj, ktorých kombinácia by ich ani nenapadla. Štandardizácia je nepriateľom chuti. Nepiť alkohol musí byť voľba, nie trest," uzatvára d ' Onofrio.