MAR-A-LAGO. Maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval do Spojených štátov, kde sa v piatok stretol s prezidentským kandidátom Donaldom Trumpom v Trumpovej rezidencii Mar-a-Lago v Palm Beach na Floride, píše agentúra AP.
"Podpora pre rodiny, boj proti ilegálnej migrácii a snaha postaviť sa za zvrchovanosť našich národov - to je spoločný základ pre spoluprácu medzi konzervatívnymi silami v Európe a USA," Orbán napísal na sociálnej sieti X pred stretnutím s Trumpom.
Neskôr Orbán na Instagrame zverejnil video, ktoré zachytáva ako sa stretáva s bývalým americkým prezidentom a odovzdáva obrovskú kyticu kvetov Melanii Trumpovej.

Podľa predstaviteľov Trumpovho volebného štábu obaja politici prediskutovali "široký okruh otázok, týkajúcich sa Maďarska a Spojených štátov, vrátane významu silných a bezpečných hraníc nevyhnutných pre ochranu zvrchovanosti oboch národov".
Orbán po stretnutí napísal, že mu bolo potešením navštíviť Trumpa. "Vo svete potrebujeme lídrov, ktorí sú rešpektovaní a dokážu vytvoriť mier. On je taký človek! Vráťte sa a prineste nám mier, pán prezident!" dodal maďarský ministerský predseda.
S Bidenom sa nestretol
Úradujúci prezident Joa Bidena počas svojej predvolebnej kampane v Pennsylvánii pred stretnutím vyhlásil: "Viete s kým sa [Trump] stretne dnes v Mar-a-Lago? S Orbánom z Maďarska, ktorý otvorene povedal, že neverí vo funkčnosť demokracie, že je za diktatúru. Ja vidím budúcnosť, v ktorej demokraciu neoslabíme, ale ju ochránime," povedal Biden.
Predstaviteľ administratívy prezidenta Bidena pre CNN potvrdil, že Biely dom Orbána do Bieleho domu nepozval, a že o stretnutie nepožiadal ani maďarský premiér.
K stretnutiu sa pred jeho uskutočnením vyjadril aj maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjartó.
"Stále som presvedčený, že ak by bol Trump zvolený za prezidenta USA v roku 2020, vojna na Ukrajine, ktorá teraz trvá už tretí rok, by nevypukla a riešenie blízkovýchodného konfliktu by bolo by sa našlo oveľa rýchlejšie," tvrdil Szijjártó vo floridskom Palm Beach niekoľko hodín pred v poradí už tretím bilaterálnym stretnutím Orbána a Trumpa.
Podľa Szijjartóa silný americký prezident vždy dáva svetu istú stabilitu z hľadiska bezpečnosti.

Na stretnutie reagovali zahraničné médiá
Server index.hu v sobotu v titulku vyzdvihol konštatovanie denníka The Washington Post, že Trump pokračuje v podpore autokratických vodcov, ktorí sú súčasťou "globálneho odporu proti demokratickým tradíciám".
Televízna stanica CNN uviedla, že Trump a malá skupina jeho blízkych poradcov v piatok večer asi hodinu rokovali s Orbánom. Jeden zo zdrojov televízie opísal stretnutie ako neformálnu schôdzku, zatiaľ čo iný zdroj uviedol, že išlo skôr o priateľské stretnutie.
Podľa CNN krajne pravicový populizmus, zúrivá protiimigračná rétorika, kresťanský nacionalizmus a nepriateľstvo voči právam LGBTQ urobili z Orbána obľúbeného politika u Trumpových priaznivcov.
Denník The Guardian ešte pred schôdzkou napísal, že stretnutie Trumpa a maďarského premiéra je v zahraničnopolitických kruhoch ostro sledované, a to čiastočne preto, lebo sa obávajú, že Orbán môže využiť svoj vzťah s republikánskym prezidentským kandidátom na propagáciu názorov Kremľa súvisiacich s Ukrajinou.
Bizarná schôdzka
Agentúra Bloomberg podotkla, že sa očakáva, že stretnutie Trumpa s Orbánom vyvolá ďalšie obavy v Európe, kde lídri už teraz varujú, že Ukrajina možno bez americkej pomoci nebude môcť pokračovať vo vojne.
Pre televíziu NBC News bývalá námestníčka ministra zahraničných vecí USA Karen Donfriedová uviedla, že Orbán je presne ten typ silného vodcu, ktorého Trump priťahuje.

Poznamenala, že je veľmi nezvyčajné, keď pricestuje na návštevu USA líder nejakej krajiny, stretáva sa s politickým oponentom prezidenta bez toho, aby sa stretol s vysokými predstaviteľmi Bieleho domu.
Server hirklikk.hu citoval novinára maďarského pôvodu žijúceho v Amerike Georgea Lazara, ktorý na Facebooku označil schôdzku za bizarnú a dodal, že bolo to iba stretnutie, nie rokovanie, a že vážne témy Trump a Orbán neotvárali, pričom nehovorilo sa ani o vojne na Ukrajine.
Lazar dodal, že pri zorganizovaní stretnutia zohral dôležitú úlohu David Cornstein, bývalý Trumpov veľvyslanec v Budapešti. Cornstein je Trumpovým susedom na Floride a bol prítomný aj na koncerte po schôdzke, píše hirklikk.hu.