Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Na nedávnom svadobnom obrade vo Veľkej Británii hostia zalapali po dychu, keď nastal čas, aby si manželia vymenili prstene.
Zrazu priletela plamienka driemavá a zniesla sa k oltáru s malým vrecúškom pripevneným na jednej z jej nôh.
Sova menom Juno pristála na ruke svedka, ktorý opatrne vrecúško rozviazal a vybral snubné prstene. Vták potom odletel späť k svojmu opatrovateľovi.
Ide o šíriaci sa svadobný trend párov, ktoré majú rady zvieracie vystúpenia a chcú ich aj na svadbách. Párom, ktoré nemajú alebo nechcú mať na odovzdanie obrúčok človeka, ich už dlho dávajú mačky a psy. Do svadobných obradov sa čoraz častejšie zapájajú aj iné zvieratá vrátane kôz a dokonca aj tučniakov.
Ženích Derek Derby povedal, že hostia si na svadbe 27. januára v anglickom meste Chester pravdepodobne viac fotografovali sovu Juno ako jeho s nevestou.
V článku sa dočítate:
- kedy sa stali sovy na svadbách populárne,
- koľko stojí doručenie obrúčok od sovy,
- o výcviku sov.
Niečo odlišné
Soví nosiči prsteňov sa stali na britských svadbách populárnejšími v rokoch od úspechu kníh a filmov o Harrym Potterovi. Je to poklona Hedvige - belane tundrovej, ktorá doručovala poštu bez potreby udania adresy, povedal tréner vtákov Ryan Stocks.
Juno je jednou z dvoch Stocksových sov, ktoré nosia prstene. Stocks zachraňuje zranené dravce a jeho spoločnosť Owl Adventures patrí medzi vyše dvadsať spoločností, ktoré majú licenciu na používanie plamienok driemavých na svadbách a na vzdelávacie účely vo Veľkej Británii.
Priemerné náklady na svadbu v Spojenom kráľovstve sú podľa Hitched približne 23-tisíc eur. V Spojených štátoch amerických sa podľa štúdie The Knot priemerná cena svadby vyšplhala na približne 32-tisíc eur.
Náklady na dodanie obrúčok od sovy, ktoré v Spojenom kráľovstve stojí približne 350 až 550 eur, sa Derbymu a jeho neveste Dawn Braithwaiteovej oplatili.
„Hľadal som niečo odlišné, čo by mi pomohlo pridať ďalší wow faktor, takže objednať sovu na [prinesenie] obrúčok mi dávalo zmysel,“ povedal Derby.
Tradícia od stredoveku
Hoci väčšina obradov prebehla hladko, v roku 2013 zaspala sova v krovoch kaplnky a zmeškala veľký okamih, zatiaľ čo v roku 2018 iný z dravcov vletel do svedka a zrazil ho na zem.
Hoci útoky na ľudí sú zriedkavé, pri ochrane svojich hniezd môžu byť sovy nebezpečné. Ich opatrovatelia nosia hrubé kožené rukavice, aby si chránili pokožku pred zahnutými ostrými pazúrmi dravcov.
Juno a ďalšia plamienka driemavá menom Dusty majú tento rok naplánovaných takmer sto svadieb vo Veľkej Británii a Stocks povedal, že v roku 2025 má jednu z nich zobrať do Grécka na obrad na ostrove Santorini.
Cvičiť sovy a iné dravce sa naučil pri práci v Centre pre dravé vtáky Light Water Valley v North Yorkshire. Keď sa v roku 2006 jeho vtedajší šéf rozhodol, že by mali naučiť niekoľko plamienok driemavých doručovať svadobné prstene, Stocks okamžite súhlasil.
V roku 2011 sa práca s dravcami stala jeho kariérou na plný úväzok. Odhaduje, že jeho vycvičené sovy sa objavili na vyše päťsto svadbách.
„Sovy sú fascinujúce, majestátne vtáky a mnohí ľudia nikdy nemali možnosť pozrieť sa na ne zblízka,“ povedal. „Rád o nich učím ľudí.“
V Spojených štátoch amerických sa sovy a iné dravce využívajú vo vzdelávacích programoch na záchranných staniciach pre vtáky a boli vycvičené aj na pomoc pri kontrole hlodavcov. Jeden sokol pracuje ako umelec vo Vermonte.

Niekoľko licencovaných vtáčích centier vrátane Ohio School of Falconry a California's Raptor Events využíva sovy ako nosičov prsteňov na amerických svadbách. Vo Veľkej Británii je však táto tradícia oveľa populárnejšia.
V Spojených štátoch zákon o ochrane sťahovavého vtáctva z roku 1918 zakázal chytať, vlastniť alebo predávať dravce a iné voľne žijúce vtáky bez federálneho povolenia.
„V Spojených štátoch je viac obmedzení ako v Spojenom kráľovstve, kde máme dlhú tradíciu sokoliarstva od stredoveku, keď sa vtáky používali na lov,“ povedal Stocks.
Vo Veľkej Británii sú bežné sokoliarske kluby a plamienky driemavé môžu chovať držitelia s licenciou, povedal. Vtáky však musia pochádzať od certifikovaných chovateľov a nemôžu byť odobraté z voľnej prírody.
„Máme pravidelné kontroly zo strany miestnych úradov, ale práca so sovami má u nás väčšiu tradíciu,“ povedal Stocks. „Milujem ich od chvíle, keď som ako malé dieťa videl prvú sovu.“
Stocks chová dvanásť dravcov - orla, tri jastraby, sokola a sedem sov, ktoré využíva na predstavenia a prezentácie v školách a centrách pre seniorov. Dve z jeho sov sú vycvičené na doručovanie svadobných prsteňov, povedal.
„Hodia sa na svadbu. Pri lete sú ladné, nie sú príliš veľké a sú biele.“
Skutočná rozprávka
Juno a Dustyho vycvičil, keď boli mladé, aby lietali k rukaviciam opatrovateľa a od nich. Na svadbách im na nohy pripevňuje sponu, ktorá drží malé vrecúško s obrúčkami.
Na svadbách sovy vyletia zo škatule, vyhľadajú koženú rukavicu, ktorú drží svedok, a hneď k nej letia, povedal.
„Najskôr máme [pred svadbou] tréning a vtáky pre istotu [celý čas] nosia GPS prívesok,“ povedal Stocks. „Ešte sa mi však nestalo, že by sa niektorý zľakol a odletel.“
„Veľkou výhodou je, že svadobná ulička im poskytuje priamu líniu, nad ktorou môžu letieť,“ dodal.
Fay Stickland povedala, že v okamihu, keď uvidela Juno na internete, nepochybovala, že chce, aby sova doručila stuhy na obrad viazania rúk s jej snúbencom - ide o rituál, pri ktorom si páry namiesto výmeny prsteňov viažu stuhy okolo zápästia.
Juno podľa nej dodala ich svadbe s dlhoročným partnerom Richardom Sticklandom v stodole vlani v novembri autentickú a éterickú kvalitu.
„Bolo to ako byť súčasťou skutočnej rozprávky,“ povedala. „Bolo tam niekoľko napätých chvíľ, keď sa môj svokor a svedok [v jednom] snažil rozviazať vrecko na nohe sovy, ale manžel rýchlo zakročil a pomohol mu.“
Stocks povedal, že na každej svadbe má najradšej, keď vidí reakcie hostí na to, ako Juno alebo Dusty vzlietnu.
„Je to krásny moment,“ povedal.
So svojou priateľkou Dee Hall je zasnúbený, ale do svojho obradu nechcú zapojiť sovy. Koniec-koncov, súčasťou čara je moment prekvapenia.
„Myslím, že by to bolo príliš očakávané,“ povedal.