Text vyšiel pôvodne v agentúre Meduza.
Ruské úrady majú podľa zdrojov agentúry Meduza problém. V krajine je historicky najnižší záujem o voľby prezidenta.
Panuje totiž oveľa menšie napätie ohľadom toho, kto prezidentské voľby vyhrá. A zároveň má krajina málo pracovných síl. Hneď z niekoľkých dôvodov je tak ohrozená účinnosť stratégie „firemnej mobilizácie“, v ktorej sú zamestnanci nútení presviedčať svojich priateľov a príbuzných, aby išli voliť.
Politický tím Putinovej administratívy si je dobre vedomý, že voľby, ktoré sa majú konať od 15. do 17. marca, sú pre voličov málo zaujímavé. Aby volebná účasť napriek tomu dosiahla prezidentom požadovaných 70 až 80 percent, plánujú predstavitelia Kremľa využiť elektronické hlasovacie terminály a QR kódy.
Pôjde predovšetkým o nátlak na voličov závislých od vlády, ako sú štátni zamestnanci, zamestnanci štátnych korporácií a pracovníci vláde lojálnych súkromných spoločností, aby išli k urnám a priviedli so sebou priateľov a príbuzných, ak nechcú byť potrestaní.
V článku sa dočítate:
- kde vládny zamestnanci získavajú voličov,
- ako nátlak zmenilo elektronické hlasovanie,
- že Kremeľ nechce volebných pozorovateľov.
Mocenská vertikála
Skupinou s najvyššou kvótou na získavanie ďalších voličov sú členovia a priaznivci vládnucej strany Jednotné Rusko. Každý z týchto ľudí bude mať za úlohu dostať k urnám desať ďalších ľudí.
Podľa zdroja blízkeho vedeniu strany toto „odporúčanie“ platí už niekoľko rokov. „Ak ste v strane [Jednotné Rusko] a využívate privilégiá [ktoré s tým súvisia], očakáva sa od vás, že vynaložíte určitú prácu v prospech strany. Je to bežná prax v mnohých krajinách - členovia strany vedú kampaň medzi svojimi príbuznými a priateľmi,“ povedal zdroj.
Člen Jednotného Ruska z regiónu však pre Meduzu povedal, že cieľ desať ľudí je „vysoká latka“. „V praxi nie každý tento cieľ splní, ale nikto za to nie je potrestaný,“ povedal.
Zároveň spochybnil porovnanie Jednotného Ruska s politickými stranami v zahraničí. „[V iných krajinách] sú strany ideologické - ľudia do nich vstupujú predovšetkým z vlastného presvedčenia. Do Jednotného Ruska však ľudia často vstupujú preto, že sú nejakým spôsobom zapojení do mocenskej vertikály - môžu sa stať napríklad správcom alebo riaditeľom školy. Tieto veci sa nedajú porovnávať,“ vysvetlil.
Očakávania od zamestnancov verejného sektora a pracovníkov v podnikoch napojených na vládu sú miernejšie. Od prvých sa očakáva, že privedú troch ďalších voličov, tí druhí majú za úlohu priviesť dvoch.
Zdroj blízky Putinovej administratíve uviedol, že keďže štátni zamestnanci a nestranícki funkcionári dostávajú výplatu od štátu, ich úloha je väčšia ako úloha podnikateľov.
„Títo ľudia [navyše] pevnejšie lipnú na svojich pozíciách. Čím menšie je ich mesto, tým viac sa usilujú udržať si pracovné miesta, takže sa budú snažiť [priviesť k volebným urnám čo najviac ľudí],“ povedal.
Predpovede volebnej účasti
Dvaja politickí stratégovia, ktorí spolupracujú s Putinovou administratívou, uviedli, že pred niekoľkými rokmi boli zavedené aj volebné ciele pre štátnych zamestnancov a podnikateľov. Podľa nich sú títo zamestnanci povinní niekoľko týždňov pred voľbami predložiť mená, telefónne čísla a e-mailové adresy ľudí, ktorých plánujú priviesť k urnám.
Zdroj blízky Putinovej administratíve uviedol, že pred zavedením elektronických hlasovacích systémov v roku 2019 bolo podstatne ťažšie monitorovať úsilie verejných zamestnancov priviesť ľudí k voľbám.
„Vo veľkých mestách to bolo drahé. Museli ste vytlačiť formuláre, ktoré voliči ukazovali lojálnym členom komisií alebo volebným pozorovateľom [aby potvrdili svoju účasť]. Komisie a pozorovateľov bolo treba zaplatiť. Pod zámienkou prieskumu verejnej mienky volali – [hoci, to robia stále] - na telefónne čísla [priateľov a príbuzných], ktorých mená zamestnanci predložili. To sú ďalšie náklady. V malých mestách je to jednoduchšie. Všetci bývajú blízko a ľudia sa navzájom poznajú,“ povedal.
Vďaka elektronickému hlasovaniu bolo oveľa jednoduchšie sledovať, ako štátni zamestnanci plnia zadané ciele. Podľa zdroja blízkeho Putinovej administratíve, ktorý spolupracuje s politickým tímom Kremľa, plánujú štátne korporácie a podniky lojálne vláde „maximalizovať mobilizáciu pomocou diaľkového elektronického hlasovania v regiónoch, kde je zavedené“.
V regiónoch, kde sa elektronické hlasovanie nezaviedlo, plánujú úrady monitorovať mobilizačné úsilie firiem aj pomocou QR kódov.
„Vedúci oddelení ich budú rozdávať svojim podriadeným a povedia im: ‚Radšej choďte voliť, pretože v hre je moja pozícia a moja hlava.‘ A exit poll potvrdí, že hlasovali. A hoci na niektorých miestach nebude vôbec žiadne sledovanie, samotné rozdávanie kódov bude psychologicky [dostatočne] účinné [na to, aby ľudia išli k volebným urnám]. Ľudia totiž nebudú s istotou vedieť, či sa ich QR kódy budú kontrolovať, alebo nie, takže pre istotu pôjdu [voliť],“ povedal jeden z politických stratégov pre Meduzu.
Zdroj blízky vedeniu Jednotného Ruska uviedol, že ciele na privedenie priateľov a príbuzných k voľbám sú „spriemerované na celú krajinu“ a v niektorých regiónoch a mestách sa môžu ciele líšiť, ale len mierne.
„V malom okrese s malým počtom pracovných miest a vysokou lojalitou [voči úradom] môže byť úradníkom nariadené priviesť päť ľudí a ľudia to budú považovať za prijateľné,“ povedal.
Dva zdroje blízke Putinovej administratíve dodali, že všetci členovia a prívrženci Jednotného Ruska, ako aj štátni úradníci a zamestnanci veľkých korporácií boli „digitalizovaní“ a „zapísaní do databáz“. „Všetky regionálne vlády majú tieto údaje a na ich základe predpovedajú volebnú účasť,“ povedal jeden zo zdrojov.
Bez pozorovateľov
Meduza už skôr informovala, že politický tím Putinovej administratívy chce zabezpečiť, aby Putin vyhral voľby s doteraz najvyšším oficiálnym náskokom. Cieľová volebná účasť je 70 až 80 percent a zámerom je, aby Putin vyhral voľby o viac ako 80 percent.
Tieto ciele sa nezmenili, hoci koncom roka 2023 bol cieľ volebnej účasti vo viacerých regiónoch Severozápadného a Povolžského federálneho okruhu, kde je účasť zvyčajne nižšia ako priemer, znížený na 55 až 60 percent.
Podľa zdrojov blízkych Putinovej administratíve je to preto, že Rusi majú o tohtoročné voľby malý záujem.
„Pre lojálnu časť voličov je zrejmé [aké budú výsledky] – to je problém. Takže sa nebudú príliš tlačiť tam, kam nemusia. Regióny, ktoré vždy prinášajú vysokú volebnú účasť, zabezpečia požadované výsledky tak či tak. Budú [skôr] žiadať viac od oblastí, ktoré môžu zabezpečiť [lepšie] výsledky,“ zdôraznil zdroj.
Politický stratég, ktorý spolupracuje s Kremľom a je oboznámený so stratégiami úradov v oblasti volebnej účasti v ropných spoločnostiach, povedal pre Meduzu, že mobilizácia prebieha zle.
„Ľudia nechcú [voliť]. Schéma [firemnej mobilizácie] kedysi fungovala - veľa ľudí si chcelo udržať prácu a báli sa, že o ňu prídu. Teraz robotníci chápu, že [v Rusku] máme nedostatok pracovnej sily a nikto ich nevyhodí za to, že odmietnu ísť voliť. Bežná reakcia je takáto: „Prečo nejdeš do riti? Ja nechcem [voliť], čo s tým urobíš? Budeš pracovať na mojom mieste?“
Podľa zdroja blízkeho Putinovej administratíve si je Kremeľ vedomý tohto rizika a vydal preto dôrazné odporúčania pre strany, ktoré sa zúčastňujú na voľbách, aby „výrazne obmedzili kontrolné opatrenia“.
Skupina pre monitorovanie volieb Golos napríklad informovala, že permská pobočka strany Nový ľud nebude na tohtoročné voľby vysielať pozorovateľov. Tlačová tajomníčka strany Maria Kolcovová toto tvrdenie poprela s tým, že Nový ľud stanoví „konfiguráciu pozorovateľov“ bližšie k voľbám, ale zdroj zo strany pre Meduzu povedal, že Nový ľud bude mať tento rok pri voľbách minimálny počet pozorovateľov.
Zdroj z Komunistickej strany Ruska uviedol, že táto strana tiež neplánuje organizovať „signifikantné monitorovacie“ úsilie.
Politický stratég, ktorý spolupracuje s ruskými regionálnymi orgánmi, uviedol, že cieľom týchto zmien je zabezpečiť, aby oficiálne výsledky volieb ukázali volebnú účasť „vyššiu ako 70 alebo aspoň 70 percent“.
„Na to nie sú potrebné ďalšie skupiny pozorovateľov. A [prvý zástupca náčelníka štábu prezidentskej administratívy Ruska] Sergej Kirijeno osobne spopolní každého [úradníka], ktorý nedodá požadované čísla volebnej účasti.“