BRUSEL. Európska komisia navrhla vznik nového programu na podporu európskeho obranného priemyslu s 1,5 miliardami eur, ktorý bude financovaný z rozpočtu EÚ v rokoch 2025 až 2027.
Vznik programu je súčasťou prvej Európskej stratégie týkajúcej sa obranného priemyslu, ktorú komisia zverejnila.
Investovať viac a spoločne
Nové opatrenia majú napríklad podporiť členské štáty v spoločnom obstarávaní obranných materiálov. Súčasťou stratégie je aj väčšia spolupráca medzi únijným a ukrajinským obranným priemyslom.
V Kyjeve by mal vzniknúť aj úrad EÚ, ktorý bude pomáhať ukrajinskej armáde v oblasti inovácií.

"Aby sa zvýšila pripravenosť európskeho obranného priemyslu, musia členské štáty investovať viac, lepšie, spoločne a európsky," uviedla Európska komisia vo svojom vyhlásení.
Nový program označený skratkou EDIP (European Defence Industry Programme) okrem iného nabáda členské štáty, aby si do roku 2030 zaobstarali aspoň 40 percent svojho obranného vybavenia spoločne.
Európska komisia v rámci svojej stratégie tiež navrhuje využiť na financovanie nákupu zbraní pre Ukrajinu zisky zo zmrazeného ruského majetku.
Spor o budovanie spoločnej obrany
Posilnenie spoločnej obrany EÚ malo už v minulosti medzi jednotlivými členskými štátmi svojich odporcov aj zástancov. Viaceré krajiny Únie vrátane Česka dlhodobo odmietajú budovanie európskej obrany a chcú sadiť predovšetkým na spoluprácu v rámci NATO. To sa však podľa Európskej komisie nevylučuje.
Nová stratégia nemá v úmysle duplikovať činnosť NATO, ale dopĺňať ju, uviedol nemenovaný predstaviteľ EÚ. Ten tiež vyvrátil obavy niektorých štátov EÚ, ktoré sa domnievajú, že sa Európska komisia snaží zasahovať do oblasti, ktorá je výlučne doménou členských štátov.
"Európska komisia nebude pre EÚ či z rozpočtu EÚ obstarávať zbrane, ide len o posilnenie spolupráce v oblasti obranného priemyslu. Európska komisia tiež nebude rozhodovať namiesto členských štátov, pokiaľ ide o obranu, ani nebude obmedzovať ich kompetencie, "zdôraznil nemenovaný zdroj z EÚ.