Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Podľa správy OSN zverejnenej v pondelok má tím expertov OSN, ktorého úlohou bolo zhromaždiť informácie o sexuálnom násilí súvisiacom s útokmi Hamasu na Izrael zo 7. októbra, „opodstatnené dôvody domnievať sa“, že niektoré obete boli sexuálne zneužité vrátane znásilnenia a skupinového znásilnenia.
„Vo väčšine týchto incidentov boli obete najprv znásilnené a potom zabité,“ uvádza sa v tlačovej správe, v ktorej OSN oznamuje zistenia. „Tím tiež zistil, že na viacerých miestach sa našli úplne alebo čiastočne nahé, zviazané a zastrelené obete, väčšinou ženy.“
V 23-stranovej správe ďalej stojí, že tím zároveň zistil „jasné a presvedčivé informácie“ o tom, že niektoré ženy a deti, ktoré Hamas v daný deň odviedol do Pásma Gazy ako rukojemníkov, boli vystavené „znásilneniu a sexuálnemu mučeniu a sexuálnemu krutému, neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu“. V správe sa tiež uvádza, že „existujú opodstatnené dôvody domnievať sa, že toto násilie môže pokračovať“.
Hamas poprel, že by jeho sily sexuálne zneužívali niektorých z viac ako 1200 ľudí, ktorých v ten deň zabili, alebo niektorých z 253 rukojemníkov, ktorých zajali. Táto otázka patrila k najvypätejším bodom vo vojne Izraelu s Hamasom, vyvolala rozsiahly záujem médií, rozhorčenie a podozrenia, ale len málo presvedčivých informácií.
V článku sa dočítate:
- pred čím varuje UNRWA,
- ako Izrael reagoval na správu OSN,
- čo všetko tím expertov preskúmal.
Prebiehajúce rokovania
Správa, ktorá sa zaoberala aj obvineniami zo „sexuálneho násilia súvisiaceho s konfliktom zo strany izraelských bezpečnostných síl a osadníkov“ proti Palestínčanom na Západnom brehu Jordánu, vyšla v deň plný obvinení a protiobvinení.
Philippe Lazzarini, riaditeľ UNRWA - agentúry OSN pre palestínskych utečencov, ktorá už 75 rokov pôsobí v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu - vo Valnom zhromaždení OSN v ohnivom prejave obvinil Izrael z „úmyselnej a koordinovanej kampane s cieľom podkopať operácie [UNRWA] a v konečnom dôsledku ich ukončiť“ dezinformáciami, cielenými útokmi na jej infraštruktúru a obmedzovaním pohybu agentúrnych pracovníkov na Západnom brehu Jordánu a v Izraeli.
„Opakované výzvy izraelskej vlády na zrušenie agentúry neprichádzajú pre otázku našej neutrality,“ povedal. „Kampaň proti UNRWA je vedená, aby sa pohlo s dlhodobými politickými snahami o mier na okupovanom palestínskom území, bez toho, aby sa k tomu vyjadrili Valné zhromaždenie OSN a Bezpečnostná rada OSN, ktoré tieto snahy nastavili.“
Lazzarini tvrdí, že ak sa to podarí, „celá humanitárna reakcia v Gaze sa rozpadne“.
Vo svojich poznámkach, ktoré sa stretli s potleskom, Lazzarini uviedol, že schopnosť UNRWA plniť mandát určený OSN je už teraz „vážne ohrozená“ tým, že šestnásť krajín vrátane Spojených štátov a Nemecka zastavilo financovanie agentúry.
Peniaze pre agentúry štáty zastavili po tom, ako Izrael vyhlásil, že má dôkazy, že dvanásť z 13-tisíc zamestnancov UNRWA v Gaze sa podieľalo na útokoch 7. októbra minulého roka.
Po tom, ako ho izraelské úrady 18. januára ústne informovali o obvineniach, Lazzarini obvinených prepustil, pretože „situácia je vážna“. Neboli mu však poskytnuté „žiadne ďalšie informácie“.
Predpokladá sa, že dvaja muži spomedzi obvinených boli zabití. Obvinenia a činnosť UNRWA vyšetruje interný orgán OSN a nezávislá komisia, ktorú vedie bývalá francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonna.
Izrael odvtedy zverejnil video zo 7. októbra, na ktorom muž, ktorého identifikoval ako sociálneho pracovníka UNRWA, pomáha nakladať telo zabitého Izraelčana do auta - údajne na prevoz dovnútra Pásma Gazy. Hoci počas týždňovej prestávky v bojoch v novembri bolo prepustených viac ako sto rukojemníkov a prebiehajú rokovania o prepustení zvyšných, predpokladá sa, že neznámy počet rukojemníkov v zajatí Hamasu je mŕtvy.
V pondelok Izrael podľa Lazzariniho zverejnil odtajnenú nahrávku telefonátu učiteľa UNRWA, ktorý sa „chválil“ útokmi zo 7. októbra. Izraelská vláda zverejnila aj ďalšie tri mená „teroristov zamestnaných v UNRWA“ a uviedla, že viac ako 450 zamestnancov agentúry je „vojenskými operátormi teroristických skupín v Gaze“. Tieto tvrdenia nebolo možné bezprostredne nezávisle overiť.
Izrael už predtým uviedol, že samotná UNRWA je teroristickou organizáciou.
Uvítané uznanie
Na skoršom pondelkovom zasadnutí Valného zhromaždenia, ktoré bolo zvolané na prerokovanie posledného z troch amerických viet rezolúcií Bezpečnostnej rady požadujúcich okamžité humanitárne prímerie v Gaze, uviedol Robert Wood - náhradný zástupca USA -, že takéto opatrenie „nedosiahne cieľ udržateľného mieru a v skutočnosti s ním môže byť [dokonca] v rozpore“. Namiesto toho vyzval členov, aby podporili americký návrh rezolúcie podporujúci rokovania o dočasnom prímerí, ktoré by umožnilo zvýšenie humanitárnej pomoci pre Gazu a prepustenie rukojemníkov.
Na tom istom zasadnutí, ktoré sa konalo pred zverejnením správy o sexuálnom násilí, upozornil izraelský veľvyslanec Gilad Erdan, že rada opakovane výslovne neodsúdila útoky Hamasu, hoci rozsiahlo kritizovala izraelské vojenské akcie v Gaze.
„OSN tvrdí, že jej záleží na ženách, ale práve teraz, keď [tu] hovoríme, sú izraelské ženy znásilňované a zneužívané teroristami z Hamasu. Ohlušujúce ticho. Iste, počuli sme prázdne slová predstaviteľov OSN, ktorí vyzývali na prepustenie rukojemníkov, ale videli sme niekoho z nich konať? Nič [neurobili].“
Správa OSN nepripisuje konkrétnu vinu Hamasu, Palestínskemu islamskému džihádu alebo „iným palestínskym polovojenským organizáciám či ozbrojeným a neozbrojeným zložkám“, ktoré 7. októbra vstúpili do Izraela z Pásma Gazy v troch „vlnách“, ani „nezhromažďuje informácie a nevyvodzuje závery“ o zodpovednosti.
„Takéto pripísanie zodpovednosti by si vyžadovalo plnohodnotný vyšetrovací proces,“ na ktorý autori správy vyzvali v odporúčaniach.
Hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí Lior Haiat však v pondelok na sociálnych sieťach uviedol, že Izrael „víta výslovné uznanie“ orgánu OSN o „páchaní sexuálnych zločinov zo strany Hamasu“.
Opodstatnené dôvody
Pramila Patten, osobitná zástupkyňa OSN pre sexuálne násilie v konfliktoch, viedla expertov z tímu pripravujúceho správu - vrátane forenzného patológa a odborníkov na etické zaobchádzanie s osobami, ktoré prežili sexuálne násilie. Tím sa rozprával s preživšími a svedkami útokov zo 7. októbra, priamo však podľa správy nehovoril so žiadnou z osôb, ktoré v ten deň prežili údajné sexuálne násilie.
Počet tých, ktorí prežili, nie je známy, ale „malý počet“ z nich sa údajne lieči a prežíva vážne duševné utrpenie a traumu. „Napriek sústredenému úsiliu povzbudiť ich, aby sa prihlásili, sa tímu nepodarilo uskutočniť rozhovor so žiadnou z týchto preživších či obetí,“ uvádza sa v tlačovej správe.
Tím tiež preskúmal viac ako päťtisíc fotografií a približne 50 hodín filmového materiálu z útokov a navštívil márnicu, vojenskú základňu a miesta niekoľkých útokov.
Mandátom tímu bolo zhromažďovať, analyzovať a overovať informácie o prípadoch sexuálneho násilia v súvislosti s konfliktom v kontexte útokov, hoci autori správy upozorňujú, aby sa dokument neinterpretoval ako „vyšetrovanie“.
Medzi problémami, ktorým tím čelil, správa uvádza „rozsah situácie“ s mnohými obeťami rozptýlenými na veľkom území a viacerými páchateľmi; vysoký počet spálených tiel; strata „potenciálne cenných dôkazov v dôsledku zásahov“ prvých respondentov a vojakov bez výcviku v zhromažďovaní forenzných dôkazov, čo viedlo k „chybným interpretáciám“ toho, čo našli; a náboženská citlivosť, ktorá viedla k obliekaniu, zakrývaniu, premiestňovaniu či rýchlemu pochovávaniu tiel.
Tím tiež uviedol „nedostatočný prístup k priamym svedectvám“ preživších. Namiesto toho sa v správe uvádza, že členovia tímu sa stretli s „malým počtom“ preživších a svedkov zo 7. októbra, „ktorí poskytli informácie o prípadoch sexuálneho násilia“, vrátane niektorých, ktorých spomienky sa líšili od predchádzajúcich výpovedí.
V správe sa uvádza, že „dôvera v medzinárodné organizácie, ako je OSN, je medzi mnohými preživšími a svedkami na historicky najnižšej úrovni, čo spôsobuje, že sa zdráhajú prihlásiť“.
Správa v niektorých prípadoch došla k záveru, že existujú „opodstatnené dôvody“ domnievať sa, že došlo k sexuálnemu násiliu vrátane znásilnenia a skupinového znásilnenia na najmenej troch miestach vrátane miesta konania hudobného festivalu Nova, cesty 232 a kibucu Reim.
„Získali sa aj dôveryhodné nepriame informácie, ktoré môžu svedčiť o niektorých formách sexuálneho násilia vrátane mrzačenia pohlavných orgánov, sexualizovaného mučenia alebo krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania,“ uvádza sa v správe.
Experti tiež zistili, že najmenej dva údajné prípady sexuálneho násilia, o ktorých informovali médiá, boli nepodložené vrátane „zverejneného prípadu tehotnej ženy, ktorej [útočníci] údajne roztrhli lono“.
„Tím nedokázal určiť množstvo sexuálneho násilia a dospel k záveru, že celkový rozsah, pôsobnosť a konkrétne pripísanie týchto činov by si vyžadoval plnohodnotné vyšetrovanie,“ uvádza sa v správe.