GAZA. Palestínske radikálne hnutie Hamas nevie, koľko rukojemníkov unesených z územia Izraela do Pásma Gazy 7. októbra minulého roka je stále nažive.
"Nevieme presne, kto z rukojemníkov je živý alebo mŕtvy, kto zomrel útokov alebo hladu," uviedol pre AFP z egyptskej Káhiry vysoko postavený predstaviteľ Hamasu Básím Naím. Dodal, že rukojemníci sú v moci viacerých skupín na mnohých miestach Pásma Gazy.
Naím, bývalý minister zdravotníctva v Pásme Gazy, ďalej podotkol, že "je potrebné prímerie, aby sme túto otázku mohli preveriť".

Nedostali zoznam žijúcich
Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire, pripomína AFP. Katarskí a egyptskí sprostredkovatelia tam druhý deň rokovali so zástupcami Spojených štátov i Hamasu.
Izraelská vláda odmietla na rokovania do Káhiry vyslať svoju delegáciu s tým, že nedostala od Hamasu zoznam žijúcich rukojemníkov.
Podľa Naíma však podrobnosti o stave väzňov neboli spomenuté v žiadnych dokumentoch alebo návrhoch, o ktorých sa rokovalo.
Počas útoku palestínskych militantov bolo do Pásma Gazy z Izraela zavlečených približne 250 rukojemníkov. Podľa izraelských predstaviteľov sa ich tam stále nachádza 130, no o 31 sa predpokladá, že už nežijú.
Hamas v piatok oznámil, že v dôsledku izraelskej vojenskej operácie zahynulo ďalších sedem rukojemníkov. Podľa AFP túto informáciu nebolo možné bezprostredne nezávisle overiť.
Pri útoku zrejme došlo k znásilňovaniu
Existujú "oprávnené dôvody domnievať sa", že počas útoku došlo k znásilňovaniu a že znásilňovaní boli aj rukojemníci, ktorých ozbrojenci následne uniesli do Pásma Gazy.
Vyplýva to zo správy, ktorú v pondelok predstavila osobitná predstaviteľka OSN pre sexuálne násilie v konfliktoch Pramila Pattenová.
Podľa Pattenovej sú k dispozícii "presvedčivé" informácie, že niektorí rukojemníci boli znásilnení a že "takéto násilie môže pokračovať voči tým, ktorí sú stále zadržiavaní".
Pattenová spolu s ďalšími expertmi začiatkom februára navštívila Izrael a Predjordánsko, kde strávila dva a pol týždňa. OSN predtým čelila kritike za pomalú reakciu na znásilnenia a sexuálne násilie, z ktorých Izrael obviňuje Hamas.
K znásilňovaniu došlo podľa správy na najmenej troch miestach - na miestne konania hudobného festivalu Nova a v jeho okolí, na ceste číslo 232 a v kibuci Re'im.
"Vo väčšine prípadov boli obete znásilnenia následne zabité, najmenej dva prípady sa týkajú znásilnenia mŕtvol žien," uvádza sa ďalej v správe OSN.
Napriek výzvam, aby sa obete sexuálneho násilia prihlásili a svedčili, žiadna z nich tak neurobila. Členovia misie však mali možnosť hovoriť so svedkami i preživšími útoku zo 7. októbra, ako aj s tamojšími zdravotníkmi. Prezreli si aj 5000 fotografií a 50 hodín videozáznamov. Hovorili aj s niektorými prepustenými rukojemníkmi.
Generálny tajomník OSN António Guterres v tejto súvislosti v pondelok prostredníctvom svojho hovorcu poprel obvinenia, že by sa správu o sexuálnom násilí militantov z Hamasu voči snažil tajiť.