VARŠAVA. V Poľsku sa v posledných dňoch stalo jednou z hlavných tém verejnej diskusie úmrtie 25-ročnej Bielorusky, ktorú pred zrakmi okoloidúcich na konci februára na ulici v centre Varšavy brutálne znásilnil muž.
Prípad vyvolal debatu o bezpečnosti žien v Poľsku, napísal portál Nastojaščeje vremja. V stredu sa na pamiatku ženy, ktorá následkom útoku podľahla, bude vo Varšave konať sprievod.
Rozhorčenie nad činom vyjadrila okrem iného aj líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská.
Útočník v maske a s nožom mladú Bielorusku napadol, keď sa vracala ráno 25. februára domov. Potom ju zatiahol do blízkeho dvora, kde ju brutálne zbil a znásilnil.
Znásilnenie pritom videli dve ženy, ktoré išli okolo a na chvíľu sa zastavili, čo zachytili kamery. Znásilňovanej žene ale nepomohli, pretože si podľa výpovede na polícii mysleli, že sa pozerajú na dvoch ľudí bez domova, ktorí majú konsenzuálny sexuálny styk, uviedol server Wiadomosci.
Svedkyne vo svojej výpovedi tiež uviedli, že muž ich vulgárne presviedčal, aby odišli. Že boli svedkami útoku, im podľa ich tvrdení došlo až zo správ v médiách.
Ženu v bezvedomí našiel vrátnik a zavolal na políciu. Bieloruska zomrela v piatok v nemocnici.
Polícia zadržala podozrivého, ktorým je 23-ročný muž. Podľa polície útočník Bielorusku po znásilnení dusil. Hrozí mu až doživotie.
Útok na mladú ženu dôrazne odsúdila Cichanovská, ktorá je od bieloruských prezidentských volieb v roku 2020 hlavnou tvárou bieloruskej opozície.
"Je ťažké opísať bolesť, ktorú teraz cítim. Ale cítim aj zlosť. Zlosť kvôli tejto nespravodlivosti. Kvôli tomu, že sa ženy nemôžu cítiť v bezpečí. Kvôli tomu, že niekto z toho, čo sa stalo, viní obeť násilia," napísala na facebooku.
"Volala sa Liza, mala 25 rokov, mala hnedé oči a talent na navrhovanie čiapok. Do Poľska prišla ako utečenka z Bieloruska," uviedli organizátori stredajšieho pietneho sprievodu.
"Aké mala plány a o čom snívala, sa už nedozvieme. Bola brutálne znásilnená a zavraždená v noci v exkluzívnej štvrti v centre Varšavy. Nikto nezareagoval, nikto nezavolal na linku 112," uviedli tiež organizátori podujatia.
Účastníci sprievodu by počas jeho trvania mali zachovať ticho, aby upozornili na to, že väčšina obetí znásilnenia nie je schopná počas útoku kričať kvôli efektu zamrznutia alebo straty vedomia.
K tomu, že žene nikto nepomohol, podľa organizátorov prispelo práve aj to, že nekričala.