JERUZALEM. Jeden zahraničný pracovník prišiel o život a najmenej sedem ďalších utrpelo zranenia pri raketovom útoku v Izraeli neďaleko hraníc s Libanonom, oznámili izraelskí zdravotníci. Ide o najnovšie obete cezhraničného ostreľovania popri spoločnej hranici, trvajúceho už celé mesiace.
Izraelská záchranná služba Magen David Adom (Červená Dávidova hviezda) vo vyhlásení uviedla, že protitanková strela zasiahla na izraelskom území "zahraničných pracovníkov, ktorí pracovali na plantáži". Zabila jedného muža a zranila najmenej sedem ďalších.
Služba spresnila, že zranené osoby sú všetko indickí muži - tridsiatnici. Občianstvo zabitej osoby však neoznámila.

Izraelská armáda uviedla, že strela smerujúca z Libanonu zasiahla "mnoho civilistov", ktorých vrtuľníkmi prepravili do nemocnice.
K útoku došlo blízko malej poľnohospodárskej komunity Margaliot na hranici, doplnila izraelská armáda. Dodala, že pri odvetnom údere "zasiahla zdroj odpálenia" strely v Libanone.
Osobitný americký vyslanec Amos Hochstein navštívil v pondelok Libanon, kde vyzval na diplomatické riešenie konfliktu medzi libanonským militantným hnutím Hizballáh a Izraelom.
Podľa neho je potrebné zabezpečiť trvácu bezpečnostnú dohodu medzi Libanonom a Izraelom. Cezhraničné boje medzi Hizballáhom a izraelskou armádou prepukli po začiatku vojny v Pásme Gazy v októbri.
Hochstein po stretnutí s predsedom libanonského parlamentu Nabíhom Barrím okrem iného povedal, že dočasné prímerie medzi Hizballáhom a Izraelom nestačí.
Dodal, že bezpečnostné usporiadanie pozdĺž modrej línie, ktorú OSN vymedzila v roku 2000 po stiahnutí sa izraelských vojsk z južného Libanonu, "sa musí zmeniť, aby sa zaručila bezpečnosť všetkých".
Cieľom Hochsteinovej cesty je prispieť k zastaveniu násilia na izraelsko-libanonskej hranici. V Bejrúte sa má stretnúť aj s ďalšími vysokými predstaviteľmi krajiny vrátane premiéra Nadžíba Mikátího. Podľa Hochsteina diplomatické riešenie podporujú aj ďalšie štáty.
Zástupca šéfa Hizballáhu Naím Kássim v ten istý deň zopakoval, že hnutie zastaví svoje útoky na Izrael až po skončení izraelskej ofenzívy v Gaze. Izraelský minister obrany Joav Gallant zas vyhlásil, že izraelské akcie proti Hizballáhu nepoľavia ani v prípade vyhlásenia prímeria v Gaze.
Izraelská armáda a libanonskí militanti sa od 7. októbra, keď vypukla vojna v palestínskom Pásme Gazy, takmer denne navzájom ostreľujú. Vojnu spustil 7. októbra masívny útok militantov z hnutia Hamas, ktoré vládne v Pásme Gazy, na územie Izraela.
Ostreľovanie popri izraelsko-libanonskej hranici vyhnalo z domovov desaťtisíce ľudí na oboch stranách a pripravilo o život najmenej 296 ľudí v Libanone, väčšinou militantov z hnutia Hizballáh, ale aj 46 civilistov, uvádza AFP. V Izraeli bolo zabitých desať vojakov a sedem civilistov.