SME

Srbsko usporiada v hlavnom meste Belehrad nové voľby

Po decembrových voľbách vypukli demonštrácie.

Demonštranti počas protestného zhromaždenia v Belehrade.Demonštranti počas protestného zhromaždenia v Belehrade. (Zdroj: TASR/AP.)

BELEHRAD. Srbsko usporiada v hlavnom meste Belehrad opakovanie sporných decembrových volieb, ktoré sa stali predmetom obvinení z podvodov a podnietili aj niekoľkotýždňové protesty.

Po zasadnutí vedenia vládnej Srbskej progresívnej strany (SNS) to oznámil úradujúci starosta Belehradu Aleksandar Sapič, informuje agentúra AFP.

V parlamentných a komunálnych voľbách zo 17. decembra získala (SNS) prezidenta Aleksandra Vučiča a jej koaliční partneri 129 z 220 parlamentných kresiel. Hlavná opozičná koalícia Srbsko proti násiliu (SPN) získala 65 kresiel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po voľbách vypukli opozičné demonštrácie, na ktorých tisíce ľudí protestovali proti údajných volebným podvodom. Nezrovnalosti hlásili aj medzinárodní pozorovatelia, ktorí majú podozrenie, že došlo ku kupovaniu hlasov či viacnásobnému hlasovaniu. Znepokojenie nad volebným procesom v Srbsku vyjadrili aj niektoré západné krajiny.

Úrad OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) koncom februára v svojej záverečnej správe uviedol, že voľbám "dominoval" Vučič, "čo spolu so systémovými výhodami vládnucej strany vytvorilo nespravodlivé podmienky" pre ostatných účastníkov.

Opozícia sa sústreďovala najmä na rozpory, ktoré sa týkali tesného súboja vo voľbách v Belehrade, a obviňovala vládu, že umožnila neregistrovaným voličom zo susednej Bosny, aby v hlavnom meste hlasovali nezákonne.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí miestni pozorovatelia tvrdili, že do Belehradu zvážali autobusmi ľudí z celého Srbska a aj zo susedných krajín, aby odovzdali hlas v hlavnom meste. Vučič a jeho strana označili tieto obvinenia za "vymyslené".

"Rozhodli sme sa ... usporiadať nové voľby v Belehrade," uviedol Sapič. Zdôraznil však, že toto rozhodnutie nesúvisí s obvineniami z volebného podvodu ani s tým, že vládnuca strana nezískala väčšinu kresiel v mestskom zastupiteľstve Belehradu.

Predseda srbského parlamentu má teraz 30 dní na vypísanie nových volieb v hlavnom meste. Vučič, ktorý vládnu stranu formálne nevedie, požiadal SNS o usporiadanie nových volieb v Belehrade ešte počas soboty - v deň, kedy mala uplynúť lehota na zostavenie nového mestského zastupiteľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Opozičná aliancia Srbsko proti násiliu rozhodnutie usporiadať nové voľby privítala s tým, že ide o víťazstvo "občanov, ktorí natáčali a fotili podvody, občianskej spoločnosti... a celej opozície".

Podvody

Súvisiace témy: Podnikanie
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 964
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 493
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 342
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 576
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 867
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 303
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 001
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 757
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Demonštrácia v Tel Avive.

Rokovania zamerané na ukončenie bojov v palestínskej enkláve boli zatiaľ neúspešné.


TASR
Ilustračné foto

O jej motíve ani o obetiach nebolo bezprostredne nič známe.


TASR
Tábor je oficiálne zatvorený a prázdny.

Asadov režim len zriedka povoľoval prísun pomoci do tábora.


TASR
Protesty v Ríme.

Izrael čelí čoraz silnejšiemu medzinárodnému tlaku a kritike.


TASR 3

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Christian Eriksen (vpravo) a Ethan Galbraith v prípravnom zápase Dánsko - Severné Írsko.

Rozhodujúci gól strelil Eriksen.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu