TEHERÁN. Iránsky spevák Šervín Hádžipúr, ktorý je autorom piesne Baraye, hymny predvlaňajších protivládnych protestov, bol odsúdený na tri roky a osem mesiacov väzenia. Informovala o tom agentúra HRANA, ktorá v Iráne monitoruje porušovanie ľudských práv.
Spevák má podľa televízie CNN tiež nariadené napísať skladbu o "zverstvách proti ľudskosti", ktorých sa podľa Teheránu dopúšťajú Spojené štáty, ktoré iránsky režim považuje za jedného zo svojich najväčších nepriateľov.
40 miliónov pozretí za dva dni
Hádžipúr podľa iránskych úradov šíril propagandu proti režimu a podnecoval nepokoje namierené proti národnej bezpečnosti. Dva roky po opustení väzenia nebude môcť vycestovať z Iránu a musí sa zapojiť do aktivít propagujúcich súčasný iránsky režim.
Televízia CNN na svojej internetovej stránke píše, že dva dni po tom, ako Hádžipúr zverejnil na instagrame video, v ktorom spieval pieseň Baraye, si ho na výsluch predvolala polícia. Zadržaný bol predvlani v septembri, v októbri sa dostal na slobodu na kauciu.
Slovo baraye znamená "za... " a pieseň odráža túžbu mladých Iráncov po slobode a normálnom živote. Pozostáva z 31 odkazov, v ktorých ľudia na internete opisovali svoje pocity zúfalstva, bolesti a smútku. Končí sa veršom "Za ženu, život a slobodu".
Pieseň mala za necelé dva dni len na instagrame 40 miliónov pozretí. Potom zo sociálnej siete zmizla.
Hymna protestov
Skladba sa stala hymnou protestov, ktoré Irán zažil predvlani na jeseň v súvislosti so smrťou 22-ročnej Mahsy Amíníovej, Iránky kurdského pôvodu.
Polícia ju zadržala podľa médií kvôli tomu, že mala príliš voľne nasadený hidžáb, teda šatku, ktorou si majú moslimky zakrývať vlasy a dekolt.
Podľa polície utrpela infarkt, podľa kritikov a jej rodiny zomrela na následky policajnej brutality.