MOSKVA/LONDÝN. V deň pohrebu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného bolo v rôznych mestách Ruska zadržaných viac ako 100 ľudí.
Informovala o tom britská stanica BBC, ktorá sa odvolala na údaje ľudskoprávneho projektu OVD-Info monitorujúceho počty zadržaných počas protestov a poskytujúceho im právnu pomoc.

Zadržaní po celom Rusku
OVD-Info spresnil, že k 01:15 h moskovského času bolo v súvislosti s Navaľného pohrebom v 19 ruských mestách zadržaných najmenej 104 ľudí.
Väčšina zadržaní - viac ako 20 - sa odohrala v meste Novosibirsk. V Moskve v piatok policajti zaistili 15 ľudí, pričom noc na sobotu na policajnom oddelení v okrese Marjino strávili tri osoby. Ďalší zadržaný bol cez noc ponechaný na policajnom oddelení vo štvrti Bratejevo, v ktorej sa nachádza Borisovský cintorín, kde bol Navaľnyj pochovaný.
V sibírskom meste Omsk bolo zadržaných 15 ľudí a desať ich hlásia z Jekaterinburgu. V Kazani polícia zadržala najmenej osem osôb, pričom sedem z nich trávilo noc v cele policajného zaistenia. Päť zadržaných hlásili z mesta Voronež, po štyroch v Astrachani a Nižnom Novgorode, tri osoby v Petrohrade.
K zadržaniam došlo aj v Murmansku, Čeľabinsku, Vladikavkaze, Ulan-Ude a ďalších mestách.
Súdy začali trestať za Navaľného meno na plagáte
Súdy v niektorých regiónoch Ruska označili Navaľného meno za extrémistický symbol. Na základe tejto klasifikácie už nad opozičnými aktivistami vyniesli aj tresty odňatia slobody.
Ako s odvolaním sa na ľudskoprávnych aktivistov informovala BBC, jednou z odsúdených na sedem dní väzenia je aktivistka z mesta Murmansk, ktorá v uplynulých dňoch prichádzala na zhromaždenia na pamiatku opozičného politika s plagátom s textom: "Alexej Navaľnyj bol zabitý".
Bola za to trikrát zadržaná, pričom polícia s ňou zakaždým spísala protokol o správnom delikte. V piatok však súd rozhodol už o jej vzatí do väzby.
Text na plagáte, ktorý mala mladá žena na proteste, totiž podľa súdu naznačoval, akoby zodpovednosť za smrť opozičného vodcu mal niesť ruský prezident Vladimir Putin. Súd argumentoval aj tým, že Navaľnyj bol odsúdený za extrémizmus, takže aj jeho meno je "atribútom a symbolom" extrémizmu.
Rovnakú argumentáciu použili súdy i v najmenej troch ďalších prípadoch, a to v mestách Čeľabinsk, Krasnodar a Uľjanovsk.
Ľudskoprávni aktivisti v Rusku poukazujú na to, že Navaľného priezvisko "nebolo a nemôže byť zakázané žiadnym súdnym rozhodnutím".
Domnievajú sa tiež, že vzhľadom na geografické vzdialenosti medzi jednotlivými mestami trestanie za použitie Navaľného priezviska už možno považovať za prax, nie za nejaký lokálny exces.
"Znamená to jednu vec: existuje písomný príkaz zhora," komentoval právnik Jevgenij Smirnov z ľudskoprávneho projektu Prvé oddelenie (Pervyj otdel).
Nateraz nie je jasné, či ruské orgány činné v trestnom konaní pristúpia aj k sankcionovaniu spomenutia mena Navaľnyj na sociálnych sieťach.
Klip piesne venovaný Navaľnému je v Rusku nedostupný
Okrem toho strímovacie služby v Rusku už vo svojej ponuke nemajú klip piesne s názvom Teraz ďaleko odtiaľto, ktorá je zrejme venovaná Navaľného pamiatke.
Ako informovala BBC, skladba, ktorej spoluautorom a interpretom je spevák Vasia Oblomov, zmizla zo siete VKontakte i Yandex.Music a v Rusku si ju nemožno vypočuť ani na platforme YouTube.
Záujemca o jej vypočutie dostane buď hlásenie, že video je nedostupné, alebo sa táto skladba nezobrazí ani pri vyhľadávaní podľa kľúčových slov. Príčina odstránenia klipu z ponuky v Rusku nebola oficiálne nikým zdôvodnená.
Vasia Oblomov zverejnil tento svoj klip 27. februára spolu s komentárom: "Aby som bol úprimný, bol by som rád, keby táto pieseň vôbec neexistovala".
Báseň, ktorá tvorí text piesne, napísal 19. februára básnik Leonid Kaganov. Predpokladá sa, že pieseň je venovaná Navaľnému, ale priamo v texte to nie je uvedené.
K hrobu stále chodia ľudia
K hrobu na Borisovskom cintoríne v Moskve, kde bol Navaľnyj pochovaný, prichádzajú ľudia s kvetmi aj v sobotu. BBC zverejnila aj fotografiu, ktorá pri návšteve hrobu zachytáva matku Alexeja Navaľného Ľudmilu a matku politikovej manželky Julije.
Ako je známe, Navaľného manželka a ich deti Daša a Zachar na pohrebe neboli, podobne ako ani najbližší Navaľného spolupracovníci, ktorí od rozpútania vojny na Ukrajine žijú v exile. Keďže veľká časť z nich je v Rusku vyhlásená za tzv. zahraničných agentov alebo stíhaná pre šírenie údajných dezinformácií o ruskej armáde, v Rusku by im hrozilo zadržanie.
Podľa reakcie jedného z diskutérov na sociálnych sieťach, ktorý na Borisovský cintorín zavítal v sobotu ráno, v okolí areálu hliadkuje veľa príslušníkov bezpečnostných zložiek a ulicu vedúcu k cintorínu lemujú policajné zátarasy.
Na cintorín sa však dá vojsť bez problémov a zostať pri Navaľného hrobe ľubovoľne dlho. Policajti sa správajú "adekvátne", napísal diskutér, pričom dodal, že pri vchode sú rámy na detekciu kovov.

"Je tu veľa kvetov, ľudia stále prichádzajú," informoval.
Medzičasom stanica BBC s odvolaním sa na správy očitých svedkov uviedla, že neznáme osoby v noci na sobotu zlikvidovali spontánne vznikajúce pietne miesta, ktoré sa objavili vo štvrti Marjino, kde sa v piatok v miestnom chráme konali pohrebné obrady za Navaľného.
Tieto pomníčky boli vo dvoroch domových blokov. Ľudia tam kvety a fotografie politika, ktorý zomrel vo väzenskom tábore, zastokávali do kôp odhrnutého snehu, ak už v chladnom počasí nevydržali v zástupe čakať na možnosť podísť až k Navaľného hrobu na Borisovskom cintoríne.
Ako vyplýva z reakcií na sociálnych sieťach, na príležitosť dostať sa na cintorín ľudia v piatok v zástupoch čakali až do 21.00 – 21.30 h miestneho času.