WASHINGTON, BRATISLAVA. Je jedno, či je to zoznamovacia mobilná aplikácia, online mapy alebo aplikácia na predpoveď počasia. Ak pri ich používaní odsúhlasíte zdieľanie dát, často súhlasíte aj s tým, že vaše dáta a poloha môžu byť predané tretím spoločnostiam. Tie ich môžu využívať na cielenú reklamu, aby vám predali nejaký produkt. Ale môžu vaše dáta predať aj ďalej – napríklad zahraničným vládam, ktoré ich vedia využívať aj na špehovanie.
Americký reportér Byron Tau v novej knihe Means of Control (Prostriedky kontroly) píše o skrytom spojenectve medzi americkou vládou a technologickými firmami, ktoré pomáha vytvárať „špehovací štát“. Americká vláda podľa neho zistila, že dokáže za relatívne malé náklady kupovať dáta o polohe miliónov až miliárd používateľov.
Bežné používateľské dáta pritom odhalili, kde sa nachádza americká vojenská základňa v Sýrii, presný pohyb ruského prezidenta Vladimira Putina, no aj to, že americký kňaz navštevuje gay kluby. A to všetko legálnou cestou.
V článku sa dočítate
- prečo robí gay zoznamka problém americkej CIA,
- ako dáta prezradili lokáciu vojenskej základne,
- kto dáta používateľov predáva a na čo sú určené,
- na čo ich kupuje americká vláda.
Vojenské základne aj Putinov šofér
PlanetRisk bol ešte v roku 2014 malý začínajúci startup napojený na americkú vládu, ktorý vyhodnocoval dáta o bezpečnosti na základe polohy používateľov. Z dát dokázala spoločnosť napríklad zistiť, ktorá štvrť je riziková, kde je vyššia kriminalita a kadiaľ sa pohybuje najviac zákazníkov.
Dodávateľ obranných služieb si napríklad objednal informácie o Sýrii. PlanetRisk sa obrátila na firmu, ktorá nakupuje na virtuálnom trhu používateľské dáta o polohe. Aj vďaka tomu zistila, že v zničenom Aleppe je stále takmer 170-tisíc aktívnych mobilných telefónov, aj to, kadiaľ vedú migračné prúdy do Turecka.
Technológ Mike Yeagley pracujúci pre americkú vládu a neskôr aj pre PlanetRisk postupne vyvinul nástroj s názvom Locomotive (spojenie slov location a motive), ktorý dokázal takéto dáta analyzovať.