Text vyšiel pôvodne v agentúre Bloomberg.
Skupina arabských štátov pod vedením Saudskej Arábie nalieha na USA a spojencov - majú presvedčiť Izrael, aby zvážil obnovenie plánu na vytvorenie palestínskeho štátu, ktorý by podľa viacerých arabských predstaviteľov zapojených do prípravy návrhu zmiernil napätie na Blízkom východe.
Hoci je potrebné prekonať nespočetné množstvo prekážok - v neposlednom rade odpor Izraela - aliancia, ktorá zahŕňa Egypt, Jordánsko, Katar a Spojené arabské emiráty, vidí potenciálne nové prímerie vo vojne medzi Izraelom a Hamasom ako trvalé a otvárajúce cestu k novým rozhovorom, uviedli ľudia, ktorí si neželali byť menovaní.
Mnohé európske štáty prijali jednotný arabský plán a USA už predtým vnímali dohodu pre Palestínčanov najmä v kontexte svojho cieľa nadviazať diplomatické vzťahy medzi Izraelom a Saudskou Arábiou a zároveň uľahčiť ekonomickú a bezpečnostnú integráciu židovského štátu na Blízkom východe, uviedli dvaja z týchto predstaviteľov.
Arabský návrh prichádza v čase, keď sa vyjednávači Izraela, USA, Egypta a Kataru snažia dohodnúť na dočasnom prerušení bojov medzi Izraelom a Hamasom a na návrate rukojemníkov zadržiavaných touto Iránom podporovanou militantnou skupinou. Izrael sa bude snažiť získať pomoc aj od blízkovýchodných susedov pri obnove Pásma Gazy, keď sa konflikt definitívne skončí, uviedol v rozhovore izraelský minister hospodárstva a priemyslu Nir Barkat.

Očakáva sa, že plán, ktorý vychádza z arabskej mierovej iniciatívy z roku 2002, načrtne vytvorenie palestínskeho štátu podľa hraníc, ktoré existovali pred šesťdňovou vojnou v roku 1967.
Zahŕňal by opatrenia ako zrušenie izraelských osád na Západnom brehu, jednom z dvoch hlavných palestínskych území popri Pásme Gazy, a mechanizmy na realizáciu dvojštátneho riešenia, uviedli obaja vysokí arabskí predstavitelia.
Arabské štáty sa nebudú podieľať na obnove Pásma Gazy, pokiaľ sa Izrael nezaviaže, že podnikne kroky na vytvorenie palestínskej štátnosti, uviedli predstavitelia.
Skupina pod vedením Saudskej Arábie považuje prijatie svojho návrhu o Palestíne za konečný cieľ, stále sú tu však ťažko prekonateľné problémy.
Napríklad izraelský premiér Benjamin Netanjahu trvá na tom, že zastavenie izraelskej kampane na zničenie Hamasu v reakcii na zverstvá tejto skupiny zo 7. októbra bude dočasné, pretože jediným cieľom je „úplné víťazstvo“. USA a Európska únia považujú Hamas za teroristickú organizáciu.
Izrael sa bude brániť tomu, aby mu vnucovali palestínsku štátnosť, povedal Netanjahu v nedeľu pre CBS News.
V článku sa dočítate:
- že generácia Arabov neverí mieru s Izraelom,
- pred čím varovali ministri Egypta a Saudskej Arábie,
- čo si väčšina arabských štátov neuvedomuje.
Realistický plán
Washington a Rijád spolu pracujú na tom, čo nazývajú realistickejšou verziou plánu.
Podľa osoby oboznámenej s americkými úvahami je cieľom USA využiť možnosť, že Saudská Arábia uzná Izrael, na vynútenie si ústupkov od židovského štátu v otázke palestínskej štátnosti.
Saudská Arábia vníma tieto dve cesty - arabský plán a rozhovory s Washingtonom - ako vzájomne sa dopĺňajúce, uviedla osoba blízka vedeniu kráľovstva s tým, že arabský plán môžu verejne oznámiť v najbližších týždňoch, aby slúžil ako páka na dosiahnutie maximálnych výhod pre Palestínčanov.
Saudskoarabské ministerstvo zahraničných vecí na žiadosť o komentár nereagovalo.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v utorok povedal svojim kolegom zo Saudskej Arábie aj Spojených arabských emirátov, že Washington chce „trvalý mier vytvorením nezávislého palestínskeho štátu s bezpečnostnými zárukami pre Izrael“.
Celá generácia Arabov „teraz neverí v životaschopnosť mieru s Izraelom“, povedal jordánsky minister zahraničných vecí Ayman Safadi v rozhovore na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii začiatkom tohto mesiaca.
„Na to, aby sme prekonali množstvo hnevu a rozhorčenia, ktoré vzniklo v dôsledku tejto vojny, potrebujeme niečo transformujúce,“ povedal. Musí existovať „časovo vymedzený plán, ktorý bude zahŕňať aj realizáciu palestínskeho štátu“.
Počas panelovej diskusie na konferencii ministri zahraničných vecí Egypta aj Saudskej Arábie varovali, že vojna medzi Izraelom a Hamasom, ktorá podľa zdravotníckych orgánov riadených Hamasom doteraz zabila v Gaze takmer 30-tisíc ľudí, podnecuje extrémizmus v arabskom a moslimskom svete. Bojovníci Hamasu zabili 7. októbra približne 1200 ľudí.
Vojna poskytuje „obrovské množstvo kyslíka“ tým, ktorí neveria v arabsko-židovské spolužitie, a tým, ktorí chcú verbovať mladých ľudí do „extrémistických ideológií a teroristických činov“, povedal saudskoarabský minister zahraničných vecí princ Faisal bin Farhan. Vojna je pre nás „otázkou národnej bezpečnosti v regióne aj mimo neho“.
Bruselská konferencia
Belgická ministerka zahraničných vecí Hadja Lahbib uviedla, že „čoraz viac“ krajín v rámci Európskej únie prijíma plán dvoch štátov pod vedením Saudskej Arábie a Belgicko bude pravdepodobne hostiť konferenciu na jeho predstavenie.
„Potrebujeme okamžité opatrenia,“ povedala.
Saudská Arábia verí, že palestínska štátnosť je pre Izrael „rozumnou" cenou, ktorú musí zaplatiť výmenou za diplomatické vzťahy s Rijádom, a je na USA, aby židovský štát presvedčili, povedal minulý týždeň po ceste do regiónu Robert Satloff, výkonný riaditeľ think-tanku Washington Institute.
Problémom je, že väčšina arabských štátov si zrejme neuvedomuje, ako veľmi 7. október zmenil Izrael, ktorého obyvateľstvo zachvátila vlna vojnového patriotizmu a stále je traumatizované vpádom Hamasu, dodal.
„Drvivá väčšina Izraelčanov dokonca aj diskusiu o dvojštátnom riešení vníma ako bizarnú, dokonca zvrátenú,“ povedal Satloff.
Na tejto správe sa podieľali aj Peter Martin, Ethan Bronner a Thomas Hall.