SME

Stíhačky, korvety aj ponorky. Švédsko do NATO prináša silnú armádu aj ostražitosť voči Rusku

Maďarsko schválilo rozšírenie aliancie.

HSwMS Helsingborg, švédska korveta triedy Visby HSwMS Helsingborg, švédska korveta triedy Visby (Zdroj: Wikipedia/cc/Xiziz)
Načítavam... Veľký stratég Vladimir posilnil NATO (29. 2. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

BRATISLAVA, ŠTOKHOLM. Stálo to za to. Švédske členstvo posilní alianciu. Krajina do spojenectva prinesie malé, ale veľmi schopné ozbrojené sily. Majú k dispozícii pätnásťtisíc vojakov v aktívnej službe, takmer stovku stíhačiek Gripen a námorníctvo s modernými konvenčnými ponorkami. K tomu vysoko uznávané spravodajské služby a rozvinutý obranný priemysel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takto v pondelok zhodnotil pristúpenie Švédska k Severoatlantickej aliancii americký expert na zahraničnú politiku Ian Brzezinski v analýze think-tanku Atlantic Council.

SkryťVypnúť reklamu

Maďarský parlament v pondelok ako posledný z členských štátov odsúhlasil vstup Švédska do NATO. Pristúpenie severskej krajiny je jedným z najvážnejších dôsledkov ruského vojenského vpádu na Ukrajinu spred dvoch rokov.

Do aliancie tak vstupuje štát, ktorý si (s miernymi odbočkami) stáročia udržiaval neutralitu a je kľúčovým pre prístup k Baltskému moru.

"Švédsko navyše prináša do NATO aj presné a historicky zakorenené pochopenie ruskej agresie a neotrasiteľnú podporu transatlantickej spolupráci," hodnotí Brzezinski.

Švédsko okrem neutrality ukončilo aj éru odzbrojovania, ktorá sa začala pádom komunistického bloku začiatkom deväťdesiatych rokov. Keďže Fínsko už do NATO minulý rok vstúpilo, Baltské more sa prístupom Švédska prakticky stane morom NATO, do ktorého má Rusko prístup už len z Petrohradu a z enklávy Kaliningrad.

SkryťVypnúť reklamu

Tí, ktorí vyrábajú Gripeny

Severoatlantická aliancia sa od konca studenej vojny rozširovala niekoľkokrát, no väčšina nových členov, vrátane Slovenska, je viac konzumentmi ako poskytovateľmi bezpečnosti. Po rokoch neutrality sú Fínsko a Švédsko iný prípad.

"So Švédskom a Fínskom v NATO bude oveľa jednoduchšie kontrolovať ruské hladinové loďstvo v Baltskom mori a sledovať aj ďaleký sever. Rusko má ešte stále zhruba dve tretiny svojich jadrových zbraní druhého útoku na polostrove Kola," hodnotí v texte New York Times švédsky bezpečnostný analytik Robert Dalsjö.

Pri Baltskom mori pritom nejde iba o prehľad o tom, čo sa deje na hladine, ale aj o kontrolu vzdušného priestoru nad ňou. Švédsko a Fínsko sa ako členské krajiny NATO dokážu oveľa ľahšie koordinovať s ďalšou baltskou mocnosťou - Dánskom.

SkryťVypnúť reklamu

Švédsko navyše dokáže potreby svojich ozbrojených síl z veľkej časti pokrývať vlastným priemyslom. Koncern SAAB má dlhoročnú tradíciu vo výrobe bojových lietadiel a jeho najmodernejší stroj JAS-39 Gripen slúži aj v českých či maďarských ozbrojených silách.

SAAB pre švédske ozbrojené sily navyše vyrába aj lietadlá včasnej výstrahy (AWACS). Na tieto účely prispôsobil dopravné lietadlá SAAB 340, na ktoré dokázal vyvinúť vlastný radarový systém Erieye.

Pri pohľade na inventár švédskych ozbrojených síl zistíme, že takmer všetky bojové plavidlá v ňom sa vyrábajú vo Švédsku. Ide napríklad o päticu korviet triedy Visby, mínolovky či diesel-elektrické ponorky.

Švédsky obranný priemysel by z členstva v NATO mohol mať prospech, píše britský Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie. Krajine by sa otvoril široký trh členov aliancie. Musí však uspieť v konkurencii predovšetkým amerických výrobcov. Analýza inštitútu uvádza ako príklad Českú republiku, ktorá aktuálne používa švédske stíhačky Gripen, no do budúcnosti ako ich náhradu objednala americké F-35. SAAB pracuje na modernizácii Gripenu.

SkryťVypnúť reklamu

Pobaltie je bezpečnejšie

Trojica pobaltských štátov (Litva, Lotyšsko, Estónsko) vstúpila do NATO spolu so Slovenskom v roku 2004. Ide o ťažko brániteľné rovinaté územie, súčasťou ktorého je navyše slabé miesto aliancie - Suwalský koridor. Ide o územie na litovsko-poľskom pohraničí, ktoré je s dĺžkou 65 kilometrov najkratšou spojnicou medzi Bieloruskom a Kaliningradom - jediným ruským baltským prístavom, ktorý v zime nezamŕza.

Ak by Rusko dokázalo obsadiť Suwalský koridor, prakticky by odrezalo tri pobaltské štáty. Vstup Fínska a Švédska do NATO toto riziko znižuje.

Jedným z dôvodov, ktorými Kremeľ argumentoval pri útoku na Ukrajinu, mala byť ruská obava z rozširovania NATO. Vladimir Putin pritom v priebehu dvoch rokov dosiahol presne to, čoho sa obával. Po vstupe Fínska do aliancie sa ruská hranica s NATO predĺžila o zhruba 1300 kilometrov, po vstupe Švédska si aliancia posilnila kontrolu nad Baltským morom. Oba štáty navyše majú historické dôvody na ostražitosť voči Rusku.

SkryťVypnúť reklamu

Dvesto rokov neutrality

Fínsko aj Švédsko v rôznych obdobiach svojich dejín prišli o územia v prospech Ruska. Práve Fínsko bolo v roku 1809 územím, ktoré muselo Švédske kráľovstvo prenechať cárskemu Rusku. Začiatok 19. storočia, teda obdobie napoleonských vojen a porážka Švédska vo Fínskej vojne, sa uvádza ako začiatok dlhodobej švédskej neutrality.

Tá mala svoje výnimky, počas druhej svetovej vojny napríklad Švédsko dodávalo Tretej ríši železnú rudu. Počas studenej vojny však Švédsko budovalo svoje ozbrojené sily ako neutrálny štát a analýza New York Times pripomína, že výdavky na zbrojenie sa približovali k 3 percentám HDP. V päťdesiatych rokoch dokonca kráľovstvo pracovalo na vývoji vlastnej jadrovej zbrane.

Švédsky prístup sa zmenil po páde Železnej opony. "Štokholm sa rozhodol, že vojna je vecou minulosti. Stiahol takmer všetky svoje sily z ostrova Gotland, armádu zredukoval asi o 90 percent, letectvo a námorníctvo asi o 70 percent," komentujú New York Times. Švédske výdavky na armádu poklesli na 1 percento HDP.

SkryťVypnúť reklamu

Ruská invázia na Ukrajinu zvrátila všetky švédske odzbrojovacie trendy. Výdavky na obranu majú v tomto roku dosiahnuť štandard NATO - 2 percentá HDP.

Vstup Švédska do aliancie "prináša predvídateľnosť a vymazáva akúkoľvek pochybnosť o tom, ako by sme sa zachovali v prípade krízy alebo vojny," hovorí Robert Dalsjö pre New York Times.

"Keď vstúpilo Fínsko, museli sme aj my. Nechceli sme byť znova múrom medzi Fínskom a jeho západnými spojencami," hovorí. Naráža na Zimnú vojnu v roku 1939, keď Fínsko vzdorovalo útoku Sovietskeho zväzu, no nakoniec mu muselo odstúpiť zhruba 11 percent svojho územia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 134
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 984
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 049
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 886
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 860
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 824
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Palestínske dievčatko zranené po izraelských leteckých útokoch prinášajú na ošetrenie do nemocnice v meste Gaza.

Budova školy slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny.


TASR
Eurokomisár pre klímu Wopke Hoekstra

Eurokomisár pre klímu avizuje „pragmatický“ prístup k zeleným ambíciám.


SITA
Benjamin Netanjahu v Budapešti s Viktorom Orbánom.

Signatárom je aj Slovensko.


2
Líder bosnianskych Srbov Milorad Dodik.

Bosnianskosrbský prezident už čelí sankciám zo strany USA.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu