PRAHA, BRATISLAVA. Musíme spraviť všetko pre to, aby Rusko nezvíťazilo, povedal v pondelok neskoro večer po skončení konferencie o podpore Ukrajiny v Paríži francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Na stretnutí, kde sa hovorilo o dodávkach munície, bol na rozdiel od maďarského premiéra Viktora Orbána aj slovenský premiér Robert Fico. Ten ešte pred odchodom do Paríža konferenciu nazval „bojovou poradou“ a v tomto názore zotrval aj po skončení rokovania.
„V Paríži bola čisto bojová atmosféra podporujúca vojnu. Nepadlo ani slovo o mieri,“ povedal v lietadle.

Fica v utorok čaká aj ďalšie medzinárodné stretnutie – tentokrát summit premiérov Vyšehradskej štvorky v Prahe. Pre Ficove víkendové kontroverzné výroky o Ukrajine, ukrajinských nacistoch či o tom, že Únia podporuje vzájomné zabíjanie Slovanov, sa bude rokovanie niesť v napätej atmosfére.
Od Ficových výrokov sa už dištancovali český aj poľský premiér, niektorí českí politici vyzývali aj na zrušenie Ficovej pozvánky na summit. Postoj slovenskej a maďarskej vlády k ruskej invázii navyše spôsobuje rozkol medzi štátmi V4.
„Keď sa vrátim zo stretnutia v Prahe, otvorene vám poviem, či má Vyšehradská štvorka stále zmysel,“ reagoval poľský premiér Donald Tusk.
V článku sa dočítate:
- prečo český premiér odsúdil Ficove slová,
- kto chcel zrušiť Ficovu pozvánku na summit V4 v Prahe,
- čo o nasadení západných vojakov na Ukrajine povedal Emmanuel Macron,
- prečo začína byť Vyšehradská štvorka pre Poliakov príťažou.
Fico ako bezpečnostné riziko
Stretnutie predsedov vlád v Prahe sa koná prvýkrát od júla, keď predsedníctvo V4 prebralo Česko. Český premiér Petr Fiala čakal aj na výsledky volieb v Poľsku a na Slovensku. Ešte pred dvoma rokmi mala poľská vláda názorovo bližšie k Maďarsku, začiatok ruskej invázie na Ukrajinu ich vzájomné vzťahy naštrbil.
Po tom, čo sa poľským premiérom stal Donald Tusk a na Slovensku zvíťazil Robert Fico, sa Poliaci vzdialili aj Slovensku. Aj víkendové vyjadrenia Roberta Fica v súvislosti s druhým výročím ruskej invázie na Ukrajinu vyústili do kritických komentárov premiérov susedných krajín.