BRATISLAVA, WASHINGTON. Prezidentská kandidátka americkej Republikánskej strany Nikki Haley cez víkend prehrala už piate primárky za sebou. Jej prehra v Južnej Karolíne je o to nepríjemnejšia, že štát sa považoval za Haleyovej domácu pôdu - v minulosti bola jeho guvernérkou.
Haleyová v Južnej Karolíne prehrala s 39,5 percenta hlasov oproti svojmu hlavnému súperovi Donaldovi Trumpovi, ktorý získal necelých 60 percent. Do volebného snemu tak získala hlasy troch straníckych delegátov, Trump si zo štátu odniesol 47 delegátov, odhadovala v pondelok popoludní stránka 270towin.com , ktorá zverejňuje dáta o amerických prezidentských voľbách.
Nikki Haley už predtým vyšla ako porazená z volebného zhromaždenia (caucusu) v Iowe, z primárok v New Hampshire, z caucusov v Nevade a Amerických Panenských ostrovoch.
Napriek tomu ani po porážke v domovskom štáte z primárok neodstupuje a jej kampaň sa presunula do štátu Michigan, kde sa republikánske primárky konajú v utorok 27. februára.
Má ešte Haleyová šancu získať republikánsku nomináciu? Je Donald Trump medzi republikánmi nezastaviteľný? V otázkach a odpovediach zhŕňame aktuálny stav amerických prezidentských volieb.
1. Skončila sa kampaň Nikki Haleyovej?
Zatiaľ nie. Najbližším kľúčovým dátumom, ktorý si pri primárkach oboch strán treba všímať, je 5. marec, takzvaný volebný superutorok. V ten deň sa konajú primárky jednej alebo druhej strany v sedemnástich štátoch USA. Superutorok je zväčša dobrým indikátorom toho, ktorý kandidát vo finále získa stranícku nomináciu do samotných volieb.
Haleyová po víkendovej prehre v Južnej Karolíne vyslala protichodné signály. Na jednej strane pokračuje v kampani, zbiera ďalšie peniaze a má naplánovaných najmenej desať donorských večierkov, píše Politico. Jej štáb nakupuje reklamný čas v televíziách.
Na druhej strane voličom prisľúbila, že bude pokračovať "až do superutorka", takže nie je jasné, či sa s ňou dá rátať aj po 5. marci. Vzhľadom na to, že podľa prieskumov v každom zo sedemnástich štátov, v ktorých sa v superutorok konajú republikánske primárky, vedie Donald Trump, akýkoľvek Haleyovej úspech by už bol prekvapením.
2. Ako pokračujú americké primárky?
Najbližšie kolo sa koná už v utorok, keď majú obe strany primárky v štáte Michigan. Medzi republikánmi by mal podľa prieskumov s prehľadom vyhrať Donald Trump, medzi demokratmi je favoritom úradujúci prezident Joe Biden.
Demokratická strana do superutorka nemá žiadne ďalšie kolo primárok. Republikánov však čakajú primárky alebo volebné zhromaždenia v štátoch Idaho, Missouri, v hlavnom meste Washington D. C. a v Severnej Dakote.
3. Aké má Haleyová šance zvrátiť zlý trend?
Po sérii prehier a neistých vyhliadkach pred superutorkom sa šance Nikki Haleyovej zdajú minimálne. Politický komentátor denníka New York Times Nate Cohn zdôrazňuje, že Haleyová prehrala vo svojom domovskom štáte. V minulosti pritom aj kandidáti, ktorí prehrali v primárkach, dokázali zvíťaziť aspoň na domácej pôde. Spomína napríklad Teda Cruza, Johna McCaina či Johna Edwardsa. "Pre mnohých z týchto kandidátov znamenali ich domáce štáty jediné víťazstvá. Nikki Haley sa k nim ani nepriblížila," napísal.
"Zdrvujúca prehra v domovskom štáte je všetko, čo treba vedieť. Je jasné, že za Trumpom zaostáva rozdielom triedy," píše Cohn. Prehra v Južnej Karolíne pre Haleyovú znamená, že pred superutorkom nedokázala získať ani náznak pozitívneho trendu.
Haleyová navyše po prehre v Južnej Karolíne prišla o dôležitého sponzora. Z jej kampane sa stiahla konzervatívna organizácia Americans for Prosperity Action, ktorá do kampane dala desiatky miliónov dolárov.
Republikánska súťaž o kandidáta tak už môže byť prakticky uzavretá.
4. Môže ešte niečo Donaldovi Trumpovi zabrániť v získaní republikánskej nominácie?
Teoreticky áno. Popri volebných víťazstvách sa totiž z Donaldom Trumpom ťahá aj séria trestných konaní a obžalôb. Trumpovi sa zatiaľ darí budovať si mediálny imidž obete politického prenasledovania. Ak by však v jeho prípade do volieb zaznel právoplatný rozsudok, mohol by byť bremenom.
Republikánska strana však pre takýto prípad nemá pripravené pravidlá, upozorňuje v analýze agentúra AP. Jednotlivé štáty po primárkach posielajú svojich delegátov do celonárodného republikánskeho snemu (Republican National Convention), pričom drvivá väčšina delegátov je viazaná volebnými výsledkami vo svojich štátoch.
Teoreticky je možné, aby snem dvojtretinovou väčšinou odhlasoval pozastavenie pravidiel, ak sa zhodne, že je to v najlepšom záujme strany. Postavil by sa však proti stúpencom veľmi populárneho kandidáta, ktorých časť už v minulosti ukázala, že je schopná aj napadnúť budovu Kongresu.
5. Má Joe Biden istú demokratickú nomináciu alebo má šance aj iný kandidát?
Nominácia úradujúceho prezidenta je prakticky istá. Jeho jediným aktuálnym protikandidátom je Dean Phillips. New York Times ho opisujú ako umierneného demokrata, ktorý v zásade súhlasí s Joeom Bidenom, no považuje ho za nevhodného kandidáta pre jeho vysoký vek a slabú popularitu v prieskumoch.
V kampani sú aktuálne aj traja nezávislí kandidáti, medzi ktorými je zaujímavý napríklad Robert F. Kennedy. Synovec zavraždeného prezidenta Johna F. Kennedyho sa pôvodne uchádzal o demokratickú nomináciu, no nakoniec kandiduje ako nezávislý.
Najviac sa preslávil šírením dávno vyvrátených bludov o tom, že očkovanie spôsobuje deťom autizmus.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej