WASHINGTON. Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller označil nedeľňajšie parlamentné voľby v Bielorusku za "falošné". Súčasne deklaroval, že Spojené štáty podporujú demokratické snahy bieloruského ľudu.
"Nie je možné uskutočniť slobodné a spravodlivé voľby v atmosfére strachu a s viac ako 1400 politickými väzňami," napísal Miller v statuse zverejnenom v nedeľu na sociálnej sieti X.
Rada Európy hovorí o výsmechu demokracii
Za situácie, keď je v Bielorusku obmedzovaná sloboda prejavu a zhromažďovania, nemôže byť reč o slobodných a spravodlivých voľbách. V súvislosti s nedeľňajšími parlamentnými voľbami v Bielorusku to v pondelok uviedol predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) Theodoros Rusopulos.

Vo vyhlásení pre médiá zdôraznil, že slobodné a spravodlivé voľby nemožno uskutočniť v takej krajine, kde sa likvidujú opozičné strany, kde sú perzekvovaní ich vodcovia, kde sa nerešpektuje sloboda médií a kde nie je povolené ani žiadne nezávislé monitorovanie volieb.
"Ignorovanie medzinárodných záväzkov a povinností vyplývajúcich z medzinárodného práva, znásobené represie a úplná absencia akéhokoľvek dôveryhodného monitorovania volieb tvorili pozadie týchto takzvaných volieb. Za takýchto okolností možno konštatovať, že tieto voľby sú výsmechom demokracie a nemajú žiadnu demokratickú legitimitu," odkázal Rusopulos.
Šéf PZ RE zároveň vyzval vládu v Minsku na okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých politických väzňov, na ich rehabilitáciu a zastavenie represií. "PZ RE bude pokračovať vo svojom úsilí podporovať bieloruské demokratické sily," zdôraznil.
Voľby bez opozičných kandidátov
Voľby sa v Bielorusku konali v nedeľu. Kandidovať v nich mohli len štyri strany, z ktorých všetky podporujú režim Západom neuznaného prezidenta Alexandra Lukašenka: Biela Rus, Komunistická strana Bieloruska (KPB), Republikánska strana práce a spravodlivosti (RPTS) a Liberálnodemokratická strana Bieloruska (LDPB).
Na hlasovacích lístkoch neboli žiadni opoziční kandidáti a približne desiatke politických strán, ktoré sa chceli uchádzať o priazeň voličov, vlani volebná komisia zamietla registráciu.
Líderka exilovej opozície Sviatlana Cichanovská vyzvala bieloruských voličov, aby voľby bojkotovali a označila ich za "nezmyselnú frašku".
Nezávislých pozorovateľov na voľby do Bieloruska tamojšie úrady nepozvali.
Lukašenko chce byť naďalej prezidentom
Lukašenko v nedeľu po odovzdaní hlasu vo voľbách oznámil svoj zámer uchádzať sa o svoje siedme funkčné obdobie v prezidentských voľbách, ktoré by sa v Bielorusku mali konať v roku 2025.
Lukašenko je pri moci od roku 1994. V roku 2020 si ju upevnil zmanipulovanými voľbami a násilným zásahom proti opozícii, ktorá proti tomu protestovala v uliciach.

V Bielorusku sú už roky potlačené slobodné médiá i občianska spoločnosť. Bieloruská organizácia pre ľudské práva Viasna uviedla, že v krajine je zadržiavaných približne 1430 politických väzňov, z ktorých mnohí sú vo väzbe vystavení bitiu a mučeniu.
Podľa bieloruského politológa Arcioma Šrajbmana z inštitútu Carnegie Russia Eurasia Center parlamentné voľby sú pre bieloruské vedenie príležitosťou vykonať "systémový test po masívnych protestoch a vážnom šoku z posledných prezidentských volieb a zistiť, či to funguje".
Bieloruský parlament bude podľa neho "sterilný", keďže opozícia a všetky alternatívne hlasy boli eliminované.