Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Od horolezcov, ktorí plánujú zdolať Mount Everest, sa po novom očakáva, že počas cesty na vrchol a späť budú zbierať svoje výkaly do psích vrecúšok a vyhodia ich až v základnom tábore. Nové nariadenia vydali miestne úrady, ktoré sa snažia riešiť dlhodobý problém s odpadkami na najvyššom vrchu sveta.
Úradníci z vidieckej samosprávy Khumbu Pasanglhamu, ktorá spravuje väčšinu oblasti Mount Everestu, spolupracovali s Výborom pre kontrolu znečistenia Sagarmathahu na obstaraní tisícov vrecúšok pre horolezcov a personál.
Podľa Archany Ghimireovej, úradníčky pre životné prostredie z vidieckej samosprávy Khumba Pasanglhamu, zaistili úrady prostriedky približne pre 400 zahraničných horolezcov, 800 členov podporného personálu a 300 členov záchranných tímov.
Každá osoba dostane tri vrecúška, ktoré bude môcť počas výstupu opakovane používať a na konci cesty zlikvidovať. Zo základného tábora, kde ich horolezci dostanú, trvá zdolanie vrcholu zvyčajne dva týždne.
Horolezci, ktorí zasypávajú horu odpadkami, sú problémom už roky. S pokračujúcim rozmachom dobrodružnej turistiky sa však na zasnežených svahoch a hrebeňoch hôr čoraz viac hromadia aj ľudské výkaly.
Podľa správy výboru z roku 2022 horolezci na jar tohto roku vyprodukovali na Evereste, Lhotse a Nuptse viac ako 16-tisíc kilogramov výkalov.
Ide o smradľavý vedľajší účinok horolezeckého priemyslu, ktorý - okrem toho, že kazí estetickú stránku hôr - predstavuje riziko pre zdravie miestneho obyvateľstva v blízkosti úpätia hôr. Okrem iného má turizmus za následok aj čoraz smrteľnejšie následky pre horolezcov a sprievodcov. Podľa agentúry Reuters vydal Nepál v jarnej sezóne 2023 rekordných 463 povolení na výstup na Everest.
„Miestna samospráva dúfa, že zavedením prísnych pravidiel nakladania s odpadom sa jej podarí zachovať a obnoviť prírodné krásy oblasti Mount Everestu a bojovať proti znečisteniu,“ uviedol šerpa Mingma Chhiri, predseda vidieckej samosprávy Khumba Pasanglhamu.
V článku sa dočítate:
- aké toalety sú v základnom tábore,
- prečo sú výkaly horolezcov problém,
- ako sa Nepálčania snažia vyriešiť situáciu,
- koľko stojí výstup na Mount Everest.
Vyhrabávanie dier
Keď sa ľudia chystajú na Mount Everest, väčšinu času najprv strávia v základnom tábore, kde sa niekoľko týždňov snažia aklimatizovať na nadmorskú výšku. V základnom tábore sa nachádzajú aj stany s „toaletami“ - dierami v zemi, v ktorých sú sudy. Tie sa pravidelne vyprázdňujú.
Keď však horolezci začnú stúpať na vrchol, neostáva im nič iné než okolitý priestor.
Niektoré expedičné skupiny si nosia vlastné sudy na odpad a niektorí horolezci si zase kopú diery v snehu, aby si uľavili. Mrazivé teploty však uchovávajú aj desaťročia staré výkaly. Tie pokrývajú historicky a duchovne významné miesto pre nepálske komunity, ktoré horolezcom uľahčujú treky do hôr.
„V minulosti si [horolezci] tak trochu vyhrabávali náhodné diery v blízkosti tábora alebo možno okolo seba položili niekoľko snehových blokov, aby mali súkromie,“ povedal Daniel Mazur, vedúci treku z expedičnej skupiny Summit Climb. „V podstate ste chodili na záchod do diery vykopanej v snehu. Táto diera sa iba zasypala a žiadny ľudský odpad sa z nej neodniesol.“
Teraz budú horolezci dostávať vrecúška v základnom tábore a očakáva sa od nich, že výkaly z hory odnesú preč.
Toto nariadenie je poslednou z množstva snáh nepálskych úradníkov a dozorných organizácií o zvládnutie narastajúceho problému s odpadom.
Podľa Chhiriho vidiecka samospráva Khumbu Pasanglhamu vyžaduje, aby skupiny pred výstupom zaplatili zálohu za odpad, ktorá sa im vráti, keď ukončia expedíciu s aspoň ôsmimi kilogramami odpadu.
„Nepálska vláda od roku 2015 presadzuje zákony na zastavenie znečisťovania Mount Everestu odpadkami,“ povedal Chhiri. „Naším cieľom je priniesť zásadné zlepšenie v tejto lokalite svetového dedičstva tým, že nariadime nosenie vrecúšok na výkaly a ochránime ju pred budúcimi škodami spôsobenými znečistením ľudským odpadom a biologicky nerozložiteľným odpadom.“
Zatiaľ však nie je jasné, ako sa bude používanie vrecúšok vynucovať.
Ľudské zápchy
Mazur, ktorý spolupracuje s projektom Mount Everest Biogas, uviedol, že s pribúdajúcim počtom ľudí, ktorí si z výstupu prinesú výkaly, sa v Gorak Shep, oblasti neďaleko základného tábora, kde sa vyhadzuje odpad zo stanových toaliet, nahromadí ešte viac odpadových vôd. Tým sa zvýši aj znečistenie vodných tokov a životného prostredia miestnej komunity.
„Už teraz neustále nosíme odpad do tejto jamy,“ povedal. Projekt Mount Everest Biogas sa snaží vyvinúť systém na rozklad odpadu, ktorý vznikol v oblasti v dôsledku popularity hory. Momentálne zostáva veľká časť výkalov nespracovaná.
Hospodárstvo Nepálu, jednej z najchudobnejších krajín sveta, do veľkej miery závisí od horolezectva a cestovného ruchu. Čím viac ľudí - a najmä začínajúcich západných horolezcov - sa však pokúša dosiahnuť vrchol, tým je hora v dôsledku zvýšenej premávky nebezpečnejšia. Azda najvýraznejšie sa to prejavilo v roku 2019, keď si ľudská zápcha na hore vyžiadala 11 obetí.

Náklady na výstup na Mount Everest sa môžu pohybovať v rozmedzí od desiatok tisíc až po viac ako stotisíc eur.
Lacnejšie sprievodcovské spoločnosti začali lákať skupiny menej skúsených horolezcov, čo môže predstavovať smrteľné riziko pre sprievodcov a ostatných, ktorí sa pokúšajú vystúpiť na horu.
Iné obľúbené horolezecké lokality, ako napríklad Denali, najvyšší bod Severnej Ameriky, zaviedli podobné vrecúškové požiadavky, aby obmedzili odpad, ale aj tam je problém prehustenej návštevnosti čoraz častejší.
„To, čo sme sa naučili o zvládaní preľudnenia na Mount Evereste, môžeme využiť pri zvládaní preľudnenia aj na iných horách,“ povedal Mazur.