MOSKVA/LONDÝN. Už vyše 25 predstaviteľov ruskej kultúry, vedy a žurnalistiky vyzvalo ruské vedenie, aby rodine vydali telo opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorý zomrel pred týždňom vo väzenskej kolónii za polárnym kruhom.
Medzi nimi sú aj nositelia Nobelovej ceny - bieloruská spisovateľka Svetlana Alexijevičová a novinár Dmitrij Muratov, ale aj baletný majster Michail Baryšnikov či spisovateľ a novinár Michail Zygar.
Ich výzvy sa vo forme videoposolstiev objavujú na rôznych online platformách.

Muratov vo svojom videopríspevku upozornil na to, že je trápne hovoriť o nutnosti vydať matke telo jej mŕtveho syna v krajine, ktorá sa stále považuje za kresťanskú.
"Jednoducho vydajte Ľudmile Ivanovne telo jej syna... bez akýchkoľvek podmienok," apeloval Muratov. Povedal, že úrady sa snažia držať Navaľného na samotke aj po smrti, ako to robili počas dlhých troch rokov vo väzení.
Novinár Dmitrij Zair-Bek, ktorý sa venuje ľudskoprávnym projektom, podotkol, že "veľmi dobre vieme, čo znamená smrť vo väzbe".
Ak príslušné orgány "odmietnu vydať telo, ide o priznanie. Čím dlhšie telo skrývate, tým lepšie každý chápe, že skrývate dôkazy. Čím viac podmienok dávate, aby sa mohol konať pohreb, tým viac je dôkazov o vašom strachu," uviedol novinár.

Frontman ruskej rockovej skupiny Nogu svelo Maxim Pokrovskij vo videopríhovore uviedol, že hovorí aj v mene tých Rusov, ktorí sú teraz nútení mlčať.
"Keby ste len vedeli, koľko ich je. A keby ste len vedeli, ako veľmi vás nenávidia. Preto všetci žiadame: dajte telo Alexeja Navaľného jeho príbuzným!" apeloval.
Vydanie Navaľného tela žiadala aj členka projektu Pussy Riot a aktivistka Nadežda Tolokonnikovová, spisovateľ Viktor Šenderovič i oceňovaný filmový režisér Andrej Zviagincev, ako aj autor knihy Všetci mocní Kremľa Michail Zygar či ruský rocker Andrej Makarevič.
"Putin zabil Navaľného a teraz sa vysmieva jeho matke i nám všetkým. Vydajte Navaľného tela a zhorte zaživa v pekle," žiadal vedecký publicista Iľja Kolmanovskij.
Videá známych ľudí z prostredia kultúry a vedy zverejňujú na svojej platforme spolupracovníci Alexeja Navaľného žijúci a pracujúci v exile. Informovala o tom britská stanica BBC s tým, že zväčša ide o ľudí zaradených v Rusku na zoznam tzv. zahraničných agentov a žijúcich v zahraničí.
Navaľného priaznivci, ktorí obvinili Putina z jeho "zabitia" vo väzení, sa domnievajú, že úrady nechcú povoliť verejný pohreb, lebo by sa mohol stať prejavom podpory hnutiu Navaľného a vzburou proti Kremľu.
Polícia zatkla počas minulého týždňa stovky smútiacich na provizórnych poctách Navaľnému v ruskej metropole a po celej krajine.
Putin smrť svojho najväčšieho kritika verejne nekomentoval.

"Putin sa Navaľného bál roky," povedal spisovateľ a dlhoročný Putinov kritik Šenderovič. "Putin sa bojí Navaľného aj po smrti - po tom, čo ho zabil, má z neho stále strach," dodal.
Kritik Kremľa Navaľnyj zomrel podľa ruskej väzenskej služby v piatok 16. februára v odľahlej trestaneckej kolónii na Sibíri.
Pohreb v kolónii
Matka ruského politika Alexeja Navaľného, ktorý pred týždňom zomrel vo väzení, dostala od úradov ultimátum: buď do troch hodín súhlas so synovým pohrebom bez verejnej rozlúčky, alebo jej syna pochovajú v areáli väzenského tábora, informovala Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová.
"Vyšetrovateľ pred hodinou zavolal Alexejovej matke a dal jej ultimátum. Buď bude do troch hodín súhlasiť s pohrebom bez verejnej rozlúčky, alebo bude Alexej pochovaný v (väzenskej) kolónii," uviedla Jarmyšová.
Podľa nej Navaľného matka Ľudmila odmietla rokovať s predstaviteľmi vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkom), pretože "nemajú právomoc rozhodovať o tom, ako a kde pochovať jej syna".
Jarmyšová doplnila, že Ľudmila Navaľná žiada, aby bol dodržaný zákon, ktorý vyšetrovateľom ukladá povinnosť odovzdať telo rodine do dvoch dní od stanovenia príčin smrti.
Podľa lekárskej dokumentácie, ktorú Navaľná podpísala, tieto dva dni uplynú v sobotu.
Ľudmila Navaľná "trvá na tom, aby úrady umožnili pohreb a smútočný obrad v súlade so zvyklosťami," dodala Jarmyšová.
Ponúkajú odmenu
Spolupracovníci Navaľného ponúkajú odmenu 20-tisíc eur za akékoľvek informácie súvisiace s jeho smrťou vo väzenskom tábore IK-3 za polárnym kruhom. V prípade záujmu ponúkajú informátorovi aj zorganizovanie jeho bezpečného odchodu z Ruska.
Podľa britskej stanice BBC sa to uvádza vo výzve, ktorou sa Navaľného spolupracovníci obrátili na príslušníkov ruskej armády, polície, zamestnancov Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) a prokuratúry.
Vo svojom vyhlásení Navaľného tím pripomína, že bez ohľadu na politické názory či spoločenský status toho-ktorého človeka existujú základné univerzálne ľudské princípy, ktoré treba rešpektovať. Medzi ne patrí aj ten, že neslobodno šikanovať matku a vydierať ju telom jej zavraždeného syna.
"Nemôžete a nemali by ste to podporovať. Prejavte ľudskosť, prejavte súcit s matkou, ktorá prišla o syna," napísali Navaľného kolegovia.
Snažili sa utajiť smrť umučených väzňov
Medzičasom spravodajský web Cholod s odvolaním sa na štyri rôzne zdroje uvádza, že zamestnanci väzenského tábora IK-3, známeho ako Polárny vlk, v obci Charp, kde si trest odpykával aj Navaľnyj, sa v roku 2022 pokúsili vydávať za samovraždu aj smrť väzňa, ktorý v skutočnosti zomrel na následky mučenia.
Tento muž menom Bachrombek Šarifov zomrel - podľa tvrdenia citovaných zdrojov - na udusenie po tom, ako mu dozorcovia navliekli kazajku, zavinuli ho do matraca a zvrchu ho oblepili lepiacou páskou.
Väzenská správa vtedy uviedla, že Šarifov sa obesil. Predmety, ktorými bol mučený, boli údajne spálené.
Podľa webu Cholod sa vedenie väznice IK-3 snažilo utajiť príčiny smrti aj najmenej dvoch ďalších väzňov.
Novinári vypátrali sestru jedného z nich, ktorá uviedla, že spolu s matkou dostali od väznice len 24 hodín na to, aby pricestovali do Jamalskoneneckého autonómneho okruhu a vyzdvihli telo. Podľa jej slov to nestihli. Väznica dala jej brata pochovať v Charpe, pričom na hrob dala uviesť len jeho osobné väzenské číslo.