Na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu stála pred Kyjevom 64 kilometrov dlhá kolóna ruských vojenských vozidiel. Vyzeralo to, že je len otázkou dní, kedy Kyjev padne. Ukrajina však hlavné mesto ubránila a vytlačila ruské jednotky aj z jeho okolia.
Boje však pokračovali na ďalších miestach na Ukrajine. Častému ostreľovaniu čelil Charkov na východe Ukrajiny, prístavné mesto Odesa na juhu, zásadnou bitkou však bola bitka o Mariupoľ, ktorá sa začala vo februári a mesto ruské vojská dobyli v máji po tom, čo niekoľko týždňov prebiehali ťažké boje o miestne oceliarne Azovstaľ.

Vojenské strety boli od začiatku invázie intenzívne na východnom fronte Ukrajiny, pozdĺž separatistických území Luhanska a Donecka a na južnom fronte v Záporožskej a Chersonskej oblasti.
V zime Rusko útočilo najmä na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. K stretom prichádzalo aj v Záporožskej jadrovej elektrárni, ktorú mali ruské vojská pod kontrolou a hrozilo tak jej poškodenie. Veľkým ukrajinským víťazstvom bolo znovudobytie strategického mesta Cherson a jeho okolia.