BRATISLAVA. Arménsko pozastavilo svoje členstvo v Organizácii Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, ktorú vedie Rusko. Je to výsledok rastúcich nezhôd medzi Jerevanom a Moskvou. Informuje o tom spravodajský portál Politico.
Arménsky premiér Nikol Pašinjan pre France24 povedal, že organizácia, ktorej členmi sú bývalé sovietske republiky, „neplnila svoje bezpečnostné záväzky voči Arménsku“.
„Nemohlo to zostať bez následkov. A dôsledkom je, že v praxi sme v podstate zmrazili našu účasť v Organizácii Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti,“ povedal politik a obvinil Moskvu z toho, že nezasiahla v konflikte so susedným Azerbajdžanom.
Napätie sa vystupňovalo, keď Azerbajdžan vlani v septembri spustil ofenzívu, aby znovu získal separatistický región Náhorný Karabach, čo podnietilo masový exodus tamojších Arménov. Rusko malo v regióne mierové jednotky, ktoré však pred útokom odtiaľ odišli.
Pár dní predtým sa Pašinjan pre Politico vyjadril, že misia Moskvy zlyhala a „v dôsledku udalostí na Ukrajine sa zmenili schopnosti Ruska“, čím je menej ochotné alebo schopné brániť svojich partnerov. Arménsko teraz spolupracuje s Európskou úniou a USA na vykonaní množstva demokratických reforiem a posilnení svojej demokracie, dodal.
V piatok Arménsko navštívi francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu, ktorý by mal oznámiť balík nových zbrojných kontraktov, ktoré by podľa očakávaní mali zahŕňať aj radarové vybavenie.
Na území Arménska je pohraničná misia Európskej únie. Zároveň sú v krajine rozmiestnené tisíce ruských vojakov a jej hranice kontrolujú ruské bezpečnostné sily. Pašinjan už skôr naznačil, že tieto dohody s Ruskom by mohli byť ukončené, upozornil však, že „to je úplne odlišný právno-zmluvný rámec“ ako členstvo Arménska v Organizácii Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti.