JERUZALEM. Izrael bude mať po skončení vojny s palestínskym hnutím Hamas pod kontrolou bezpečnosť v demilitarizovanom Pásme Gazy a bude sa zapájať do tamojších civilných záležitostí. Vyplýva to z plánu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua predloženého na schválenie vláde.
V pláne síce chýbajú presnejšie detaily, no je v ňom predstavená prvá formálna vízia povojnového usporiadania.
Trvanie na tom, že Izrael sa bude podieľať na riadení Gazy, je však v rozpore s kľúčovou požiadavkou Spojených štátov na obnovenie autonómnej palestínskej vlády v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu.

Hamas chcú zničiť
Netanjahu predstavil tento plán vládnemu kabinetu vo štvrtok večer. Dokument potvrdzuje odhodlanie Izraela zničiť Hamas, ktorý v Gaze vládne od roku 2007.
Podľa prieskumov verejnej mienky väčšina Palestínčanov Hamas nepodporuje, no hnutie je hlboko zakorenené v palestínskej spoločnosti. Cieľ Izraela zničiť Hamas je tak podľa kritikov nedosiahnuteľný.
Podľa dokumentu by tiež izraelská armáda v Gaze mala mať "voľnú ruku" pri odvracaní akýchkoľvek bezpečnostných hrozieb. Hovorí sa v ňom aj o zriadení nárazníkovej zóny vnútri Gazy, proti čomu budú podľa AP zrejme namietať Spojené štáty.
Plán tiež predpokladá, že v Pásme Gazy budú vládnuť "miestni predstavitelia, ktorí sa nebudú stotožňovať s krajinami alebo subjektami podporujúcimi terorizmus" a nebudú od nich dostávať finančnú podporu.
Podľa AP pritom nie jasné, či by sa nejaký Palestínčan chcel ujať takejto úlohy. V uplynulých desaťročiach sa totiž Izrael opakovane neúspešne snažil o vytvorenie miestnych palestínskych vládnucich orgánov.
Chcú rokovať o prímerí
Izraelská delegácia na čele so šéfom spravodajskej služby Mosad Davidom Barneom mieri do francúzskeho Paríža, aby odblokovala rokovania o prímerí v Pásme Gazy. Správu priniesli v piatok izraelské médiá.
V Paríži sa k Barneovi podľa izraelských médií pripojí Ronen Bar, šéf tajnej služby Šin Bet zameranej na vnútroštátnu bezpečnosť a kontrašpionáž.
Barnea bol v Paríži aj koncom januára, kde so svojimi náprotivkami zo Spojených štátov a Egypta a premiérom Kataru rokoval o novom prerušení bojov.

Podľa zdrojov Hamasu plán prímeria vtedy zahŕňal šesťtýždňové prerušenie bojov a prepustenie 200 až 300 palestínskych väzňov výmenou za 35 až 40 rukojemníkov, ktorých Hamas uniesol v októbri pri útoku na Izrael.
Rokovania odvtedy prebiehajú aj v Egypte, kde sa na nich zúčastňoval aj vodca politického výboru hnutia Hamas Ismáíl Haníja. Ten opustil Egypt podľa palestínskych militantov vo štvrtok večer.
Izrael nepoľaví
Hamas žiada úplné prímerie a stiahnutie izraelských vojakov z Gazy, no izraelský premiér Benjamin Netanjahu tieto požiadavky odmietol.
Netanjahu uviedol, že jeho vláda je otvorená prerušeniu bojov, avšak sľúbil, že Izrael nepoľaví, kým nedosiahne úplne víťazstvo a zničenie Hamasu. Odmieta tiež prepustenie Palestínčanov, ktorí sa zapojili do útoku Hamasu na Izrael.
Kým bol Haníja v Káhire, americký vyslanec pre Blízky východ Brett McGurk sa v Izraeli pokúšal dosiahnuť predĺženú pauzu v konflikte, aby sa domov mohli dostať všetci rukojemníci, píše AFP.
Počas týždeň trvajúceho prímeria bolo vlani na konci novembra prepustených vyše 100 rukojemníkov, ktorých členovia Hamasu pri útoku na Izrael 7. októbra uniesli do Pásma Gazy. Výmenou za to bolo prepustených 240 Palestínčanov väznených v Izraeli.