Text je prepisom z denného podcastu SME Dobré ráno. Prepísala ho Zuzana Beneková.
Ak Rusi vojnu na Ukrajine neprehrajú, v dlhodobom horizonte nás čaká priama zrážka medzi NATO a Ruskou federáciou, pretože Rusko si bude ďalej myslieť, že vojenská sila, používanie vojenských prostriedkov a vlastnej armády mu zabezpečí napĺňanie svojich paranoidných cieľov, hovorí v rozhovore pre SME výskumný pracovník Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe MATÚŠ HALÁS.
V rozhovore sa dočítate:
- V akom stave je momentálne situácia na fronte.
- Čo Rusku vojensky práve pomáha.
- Prečo musí Rusko na Ukrajine prehrať?
Presne pred dvoma rokmi, deň pred tým, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu, sme mali spolu rozhovor v Dobrom ráne a vy ste v ňom povedali, aby sme neboli naivní, že vojna skôr či neskôr vypukne. Nasledujúce ráno, 24. februára 2022, sme sa zobudili do dňa, keď Rusko spustilo celoplošnú inváziu. Pamätáte si, čo vám vtedy prešlo hlavou?

Pamätám si dva momenty. Asi dva týždne pred vojnou sa ma švagor pýtal na to, či bude vojna a ja som mu povedal, že áno, bude. A pamätám si to samotné ráno.
Prvú správu som dostal veľmi skoro nadránom od kolegu, dobrého známeho zo špeciálnych jednotiek. Vtedy ešte študoval na francúzskej vojenskej akadémii École de guerre-Terre. On mi poslal správu v zmysle, že už sa to začalo.
Rusko vtedy chcelo za tri dni dobyť Kyjev, do mesiaca ukončiť vojnu a nasadiť na Ukrajine bábkovú vládu. Stretlo sa však s nečakaným odporom a húževnatosťou ukrajinskej armády aj občanov, ktorí sa nebáli postaviť pred vojenskú techniku, niekedy aj s holými rukami. Ako sa pozeráte na začiatky vojny teraz, po dvoch rokoch?
Z otvorených zdrojov pred ruskou operáciou nikto nemohol vedieť, z akých predpokladov vychádzajú. A nikto bez spravodajských informácií nemohol vedieť, čo plánujú. To sa ukázalo až v prvých dňoch, respektíve týždňoch.
Základný predpoklad, že sa ukrajinská armáda a vedenie zrúti v priebehu pár dní, bol mylný a následne muselo dôjsť k istej improvizácii na ruskej strane, stiahnutie od Kyjeva a podobne.
Konflikt po 24 mesiacoch stále trvá. V akom stave je teraz situácia na fronte?
Momentálne sa frontová línia a línia kontaktu posledný rok nemenia. To množstvo území, ktoré si vymenili za posledných dvanásť mesiacov, je minimálne.
Rok 2023 môžeme charakterizovať tým, že línia dotyku zastala. Samozrejme, sú tam veci ako Bachmut, Avdijivka, letná ofenzíva Ukrajiny a podobne. To sú vzhľadom na dĺžku frontu minimálne zmeny. Základný trend je, že to viac alebo menej stojí.
Kto vyhráva?
Keďže to stojí, nemožno povedať, že niekto vyhráva. Nevyhráva ani jedna strana. Omnoho dynamickejšie to bolo v roku 2022, keď sa to prelínalo zo strany na stranu.
V súčasnosti sú isté taktické úspechy na ruskej strane. To je práve Avdijivka. Zostáva to zatiaľ na taktickej úrovni a nedá sa hovoriť o tom, že by sa to preklopilo do vyššej operačnej úrovne a že by tam dochádzalo k masívnemu ústupu ukrajinských síl o mnohé kilometre. Zatiaľ sú to naozaj veľmi malé zisky s otáznou hodnotou.
Z mesta Avdijivka v Doneckej oblasti sa ukrajinské sily stiahli minulý víkend. Čo z ich ústupu môžeme vyčítať?