MOSKVA. Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj zomrel prirodzenou smrťou. Píše sa to v lekárskej správe, o ktorej vo štvrtok na sociálnej sieti X informovala Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová.
Tajný pohreb
Dodala, že s lekárskou správou sa oboznámila Navaľného matka, ktorej v stredu v márnici v meste Salechard ukázali aj synovo telo.
Ľudmila Navaľná doplnila, že do márnice ju vzali "tajne", bez advokáta. Potvrdila, že sa oboznámila s obsahom lekárskym a právnych dokumentov a podpísala aj úmrtný list vystavený lekármi.
Úrady ale podľa Navaľného matky chcú, aby ho pochovala tajne, bez obradu, a vyhrážali sa jej, že ak nebude súhlasiť, môže sa s Navalným telom niečo prihodiť.
Vyšetrovateľ jej povedal, že čas nie je na jej strane a telo podlieha rozkladu, dodala Ljudmila Navalná.

"Podľa zákona mi okamžite mali vydať Alexejovo telo, ale dodnes to neurobili," posťažovala sa vo vystúpení na serveri YouTube, natočenom po tom, čo podľa vlastných slov strávila 24 hodín u vyšetrovateľov v Salcharde na severe Ruska.
Tam ju tiež odviezli na tajnú návštevu márnice. "Vydierajú ma a kladú podmienky, kde, kedy a ako má byť Alexej pochovaný. To je nezákonné, "povedala.
Úrady si podľa nej želajú, aby ju mohli len doviesť k čerstvému hrobu na okraji cintorína a vyhlásiť, že tam leží jej syn, ale s tým nesúhlasí a želá si, aby Navaľného priatelia mali možnosť sa s ním rozlúčiť.
"Nechcem žiadne zvláštne podmienky, chcem len, aby sa všetko odohralo v súlade so zákonom," povedala. "Vyžadujem, aby mi bezodkladne vydali synovo telo," zdôraznila.
Loading
...
Úrady sa boja demonštrácie
Ruské úrady doteraz na vyhlásenie Navaľného matky nereagovali.
Komentátori predpokladajú, že Kremeľ sa pred prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia v polovici marca, obáva, že by sa pohreb s prípadnou účasťou desiatok tisíc ľudí mohol premeniť na demonštráciu proti Putinovmu režimu.
Vdova po Navaľnom obvinila z manželovej smrti ruského prezidenta Vladimira Putina. Ruská opozícia aj viacerí západní predstavitelia taktiež pripisujú vinu za Navalného úmrtie ruskému prezidentovi.
Navaľnyj, ktorý si urobil meno odhaľovaním korupcie na vrcholkoch režimu, bol roky hlavnou tvárou ruskej opozície a nahlas kritizoval prezidenta Vladimira Putina, ktorého tiež obviňoval, že nariadil ho otráviť.
Hneď po vyliečení z otravy a návratu do vlasti bol v januári 2021 uväznený.
V piatok väzenská služba uviedla, že 47-ročnému politikovi sa po prechádzke vo väzenskej kolónii za polárnym kruhom urobilo zle, stratil vedomie a nepodarilo sa ho oživiť.
Pohreb v rodinnom kruhu
Vyšetrovací výbor Ruskej federácie trvá na tom, aby sa pohreb opozičného politika Alexeja Navaľného konal "výhradne v kruhu rodiny".
Podľa britskej stanice BBC o tom informoval riaditeľ Navaľným založenej nadácie Fond boja proti korupcii Ivan Ždanov.
Ždanov spresnil, že úrady Navaľného matke Ľudmile ponúkli, že "ak splní určité podmienky vyšetrovateľov", dajú Navaľného telo odviezť leteckým špeciálom do Moskvy.
Podľa Ždanova všetky podmienky vyšetrovateľov sú zamerané na to, aby sa zabránilo masovej účasti ľudí na Navaľného pohrebe.
Výsledkom rokovaní úradov s Navaľného matkou bola najprv dohoda o pochovaní politika na Chovanskom cintoríne v metropolitnej oblasti Moskvy.
Vyšetrovatelia však následne - podľa Ždanova po konzultáciách s Moskvou - odmietli odobriť obradné siene, kde sa mohli konať rozlúčky, i chrám ako miesto pohrebnej omše a navrhli Navaľného matke, aby "usporiadala pohreb vo výlučne rodinnom kruhu".
Pochod zamietli
Moskovská radnica zamietla žiadosť o povolenie pochodu na pamiatku ruských opozičných politikov Alexeja Navaľného a Borisa Nemcova. Odvolala sa pri tom na obmedzenia súvisiace s chorobou Covid-19.
Informovala o tom vo štvrtok stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), pričom citovala vyhlásenie Andreja Nečajeva, predsedu strany Občianska iniciatíva (GRANI), ktorá požiadala o povolenie podujatia naplánovaného na 2. marca.
RFE/RL doplnila, že radnica v meste Barnaul medzičasom odvolala svoje povolenie na konanie zhromaždenia na pamiatku Borisa Nemcova, ktoré predtým odsúhlasila.
Podobné podujatie zakázali aj úrady v Novosibirsku - svoje rozhodnutie zdôvodnili tým, že organizátor bol údajne v kontakte s nadáciou Fond boja proti korupcii (FBK), založenou pred rokmi Navaľným a pred časom vyhlásenou v Rusku za extrémistickú.
Opozičný politik Boris Nemcov bol zavraždený 27. februára 2015 v centre Moskvy, na moste cez rieku vzdialenom asi 100 metrov od hradieb Kremľa.
Vykonávatelia tejto vraždy boli síce odsúdení, ale jej objednávateľov sa vyšetrovateľom nepodarilo identifikovať.
V deň výročia vraždy charizmatického Nemcova sa v Rusku zvykli konať zhromaždenia na jeho pamiatku. Pred zákazom masových zhromaždení počas pandémie Covid-19 na ne chodievali tisíce ľudí.
V posledných rokoch však ruské úrady čoraz častejšie - pod rôznymi zámienkami - zakazujú ľuďom zhromažďovať sa, doplnila stanica RFE/RL.